Odvolat se proti blokaci na Instagramu bude snazší

neděle, 16. února 2020, 08:35 Internet & Mobil MediaGuru

Sociální síť Instagram nabízí přehlednější odvolací procesy těm, komu její provozovatel zablokoval virtuální účet. Přibude navíc možností, jak rozporovat způsob moderování obsahu.

Zdroj: Shuttesrtock

Zdroj: Shuttesrtock

Zmar. Proces, jako by ho vymýšlel Franz Kafka. I tyto charakteristiky lze slýchávat z úst těch, kteří se někdy snažili dovolat spravedlnosti ve věci neoprávněné smazaných či zablokovaných účtů na sociálních sítí. Jejich noční můra by ale mohla skončit. Aspoň v případě Instagramu. Obrázková sociální síť přichází se zjednodušením celého odvolacího procesu, respektive s jeho vyšší transparentností.

Komu Instagram zablokoval přístup k jeho účtu, bude o tom zpraven na přihlašovací obrazovce s tím, že uživatel má 30 dní na odvolání se proti takovému postupu firmy. Současně se mu zobrazí možnost nechat rozhodnutí přezkoumat. Revize má trvat až 24 hodin, vyplývá podle portálu Social Media Today z dostupných snímků obrazovky.  Dotyčná či dotyčný navíc pod jednou záložkou uvidí, v jakém stadiu se jeho žádost o přezkum nachází.

Možnosti a instagramová nastavení projdou ale také změnou u těch účtů, jejichž majitelé se žádnému podezření z porušení pravidel nevystavili a sami naopak nahlašují poklesky druhých. Tito oznamovatelé získávají možnost přehledně vidět status všech svých stížností na sociální síti publikovaný obsah. Právě nahlášení příspěvku bere Instagram jako jeden z podnětů k zahájení řízení, na jehož konci může být i smazání účtu. Kdo je s výsledkem posuzování nahlášených postů ze strany Instagramu nespokojen, v téže sekci může požádat o opětovné posouzení záležitosti. Pokud by firma vnímala problematičnost příspěvků výrazně jinak než ten, kdo je označuje za zavadné, sáhnout lze ještě k jiným prostředkům mentální hygieny. V tabulce shrnující všechen nahlášený obsah mohou uživatelé zvolit, zda chtějí tvůrce pro ně škodlivého obsahu přestat sledovat, nebo rovnou zablokovat. Sami pro sebe se tak zhostí role moderátora.

Novinku firma představila v návaznosti na světový Den bezpečnějšího internetu. V nedávné minulosti ale zavedla řadu dalších kroků, jež s problematikou souvisejí. Ty mají z Instagramu učinit přívětivější platformu pro všechny, kteří se cítí ohroženi kyberšikanou. V závěru loňského roku začala umělá inteligence vyhodnocovat přidávané komentáře a pokud některý zaváněl kyberšikanou, vyzvala jeho pisatele k přehodnocení svých slov. Nechyběl dodatek, že příspěvek se podobá těm v minulosti někým nahlášeným.

Uživatelé navíc dostali možnost omezit interakci s některými osobami. Na Instagramu tak lze navolit, ke který očím se zveřejňovaný obsah nemá dostat – vše ale funguje diskrétně, takže se o tom dotyční hned nedozví. Jde o funkci, se kterou v závěru loňského roku přišla i mikroblogovací služba Twitter. Obecně ale na Instagramu přibývá možností, jak chování a příspěvky ostatních uživatelů označit za nevhodné, případně jak se takovému jednání bránit. Záminek k zablokování účtu tak potenciálně přibývá a v této souvislosti se větší jednoduchost a transparentnost „odvolacího řízení“ jeví jako přirozený krok. Obzvláště v případě, pokud se na vyhodnocování adekvátnosti chování na internetu ve stále větší míře podílejí algoritmy, nikoliv úsudek člověka. Prostoru pro chybu a neoprávněné zablokování existuje poměrně dost.

-riv-