Tierra Verde: Je otázkou času, kdy se do bezobalu zapojí ostatní

čtvrtek, 20. února 2020, 16:00 Retail, Marketing Kateřina Straková

Zájem o ekologické produkty roste. Podle zakladatelky společnosti Tierra Verde je to příležitost, jak lidem ukázat, že i ekologické může být pěkné a příjemné.

Nataša Foltánová, zdroj: archiv Natašy Foltánové

Nataša Foltánová, zdroj: archiv Natašy Foltánové

Česká firma Tierra Verde se od svého vzniku v roce 2008 soustředí na výrobu ekologických produktů – čisticí a prací prostředky postupně doplnily i výrobky pro bezodpadovou domácnost. Letos k nim přibude i základní kosmetika a bezodpadová péče pro dítě.

Stáčírny bezobalové ekodrogerie Tierra Verde jsou dnes k dispozici nejen v 250 prodejnách nezávislého trhu, ale také v řetězci Dm drogerie markt a brzy i v Globusu. „Jsme naprosto přesvědčeni, že tohle je správná cesta. Je jen otázkou času, kdy se do toho zapojí i ostatní hráči,“ myslí si zakladatelka společnosti Nataša Foltánová.

Zájem o ekologické výrobky mezi českými spotřebiteli roste, což je podle Foltánové příležitost, jak lidem ukázat, že i ekologické může být pěkné, příjemné a v konečném důsledku také šetrné k přírodě i peněžence. Více se dozvíte v našem rozhovoru.

Od loňského roku jste se svým konceptem stáčené ekodrogerie přítomni ve vybraných prodejnách Dm drogerie markt. Jak jste s jejím výkonem spokojeni? Jednáte v této souvislosti i s jiným řetězcem?

Jsme spokojeni a myslím, že spokojen je i Dm drogerie markt, protože zákazníci se za stáčenou ekodrogerií vrací. Letos by navíc ke čtyřem prodejnám, kde jsou naše produkty k dispozici v automatických stáčírnách, měly přibýt další pobočky. Kromě toho nabízíme bezobalovou drogerii na dalších 250 místech v segmentu nezávislého trhu, kde jsou ruční stáčírny, kam si zákazníci chodí s vlastní nádobou, sami si do nich natočí vybraný prostředek a obsluha ho pak zváží.

Z řetězců nyní nově spolupracujeme s Globusem, kde uvedeme v řádu týdnů náš koncept bezobalového prodeje, v němž kromě automatické stáčírny nabídneme i naše další produkty pro život bez obalu. Jsme naprosto přesvědčeni, že tohle je správná cesta. Je jen otázkou času, kdy se do toho zapojí i ostatní hráči.

Nový koncept prodeje bezobalové drogerie představila společnost Tierra Verde na letošním Retail Summitu, foto: MediaGuru.cz.

Nový koncept prodeje bezobalové drogerie představila společnost Tierra Verde na letošním Retail Summitu, foto: MediaGuru.cz.

Loni jste dosáhli obratu ve výši 73 mil. korun. Jaký podíl generujete přes řetězce, kam dodáváte i své balené produkty?

Jedná se o relativně slušný podíl, ale rosteme i v ostatních segmentech, což je dobře, protože nechceme být závislí jen na jednom zákazníkovi. Náš růst je dynamický, ale symetrický, a zaznamenáváme ho především na bezobalovém trhu.

Jakou roli hraje ve vašich prodejích e-commerce?

V současnosti jsme dostupní na Rohlik.cz či Košík.cz a vedle toho máme i vlastní e-shop. E-commerce není velký, ale rozhodně roste. Kupříkladu Rohlik.cz velmi dobře pochopil svou online sílu na poli udržitelnosti a loni na jaře nás oslovil s tím, že by chtěl nabízet naši ekodrogerii ve vratných lahvích. Nebyl to úplně banální úkol, ale do června jsme je dodali a od té doby je zde možné nakupovat drogerii i bezobalově. Pro zákazníka to má jen minimální dopad, zaplatí za obal zálohu a prázdný ho vrátí kurýrovi. Je to tak další část skládačky, jak přispět k ochraně životního prostředí.

Jakým způsobem využíváte vlastní e-shop?

Jeho přidaná hodnota tkví v tom, že je to pravděpodobně jediné místo, kde je k dispozici celá naše nabídka, s čímž bychom chtěli do budoucna pracovat. V současnosti nám dělá ne úplně zanedbatelné procento.

Letos jsme se rozhodli, že jednotlivé značky zrušíme a všechny naše produkty budeme prodávat pod značkou Tierra Verde.

Tierra Verde má pod sebou několik značek, mimo jiné ekodrogerii Yellow&Blue, menstruační kalíšky Gaia nebo třeba sáčky Casa Organica. Která ze značek vytváří největší podíl obratu?

Yellow&Blue nám dělá kolem 70 %, ale její podíl se postupně snižuje s tím, jak rostou další značky. Letos jsme se navíc rozhodli, že jednotlivé značky zrušíme a všechny naše produkty budeme prodávat pod značkou Tierra Verde. Chceme tak jednak získat větší sílu na trhu, jednak podpořit Tierru Verde. Mnohdy se totiž potýkáme s tím, že naši společnost lidé neznají, nebo si myslí, že produkty do České republiky jen dovážíme.

Neuvažujete v této souvislosti i o změně názvu, který by zněl více česky?

Určitě ne, protože hodně našich produktů i vyvážíme do zahraničí. Dnes máme pokrytou už třetinu Evropy, kde bychom český název jen obtížně vysvětlovali.

Plánujete vstoupit se svým sortimentem do nějaké nové kategorie?

Na jaře budeme ve větším spouštět výrobu kosmetiku. Už nyní děláme mýdla na ruce, ale rádi bychom naši nabídku rozšířili i na kosmetiku běžné denní spotřeby, po které naši zákazníci dost volají. V plánu máme tekutá mýdla, šampony na vlasy, bylinné barvy a v neposlední řadě tuhá mýdla, ke kterým bychom lidi zase chtěli přivést. Mýdlo v tuhé podobě totiž může být opravdu 100% přírodní, bez konzervantů a také bez obalu.

Kromě toho bychom chtěli přijít také se základní nabídkou pro bezodpadovou péči o dítě, jež bude zahrnovat mimo jiné i klasické látkové pleny.

Plánujete pro podporu značky Tierra Verde i nějaké větší marketingové aktivity?

V plánu máme například koncept s pracovním názvem TrueEco, kterým bychom chtěli lidem v B2C i B2B segmentu vysvětlit, že výrobek není ekologický jen sám o sobě, ale je důležité i to, jakým způsobem vzniká. Naše společnost má historicky prakticky bezodpadový provoz, veškerý obalový materiál, v němž přicházejí do výroby suroviny, dále využíváme pro další výrobky s přidanou hodnotou, které buď prodáváme, nebo využíváme na promo. Chtěli bychom tak mimo jiné dát příklad i ostatním firmám na trhu a inspirovat.

Náš příběh je pevný, validní a zajímavý, ale byli jsme dosud příliš zaneprázdněni na to, abychom se mu dostatečně věnovali.

Jakým způsobem budete kampaň TrueEco komunikovat?

Zatím o to nemáme představu. V tuto chvíli hledáme marketingového manažera, jehož úkolem bude komunikovat náš příběh. Myslím, že náš příběh je pevný, validní a zajímavý, ale byli jsme dosud příliš zaneprázdněni na to, abychom se mu dostatečně věnovali. Podíváte-li se na trh, existuje zde mnoho firem, které se snaží příběhy kolem svých produktů vymýšlet. Nemáme tedy strach, že by se nám komunikace nepovedla, jen potřebujeme najít vhodnou formu.

Od roku 2014 jste vedli přednášky o ekologickém praní. Organizujete ještě něco podobného?

Seminářům se budeme věnovat i nadále. Většinou je to aktivita našich zákazníků z řad nezávislých prodejen, kteří se domluví s našimi kolegy na workshopu. Do budoucna se to ale dá prezentovat i efektivněji, například formou webináře. Opět je to něco, kde máme rezervy, což bychom chtěli napravit.

Tierra Verde je partnerem projektu Naruby.life, za nímž stojí rodina se čtyřmi dětmi, která vydala směrem udržitelnosti, minimalismu, zero waste, a přitom procestovala karavanem Evropu. Co vám tato spolupráce dala?

Za tuto spolupráci jsme velmi rádi, protože byla od začátku velmi přirozená a spontánní. Oba dva rodiče dříve pracovali v marketingu a za námi přišli s tím, že by si naše produkty vzali s sebou na cestu. Kromě toho, že mají i dost velký počet sledujících, nám nedávno také natočili čtyřdílný videokurz o ekopraní.

V souvislosti s rostoucím zájmem spotřebitelů o ekologii se často mluví o tom, že eko je trend. Ale já si to nemyslím. Podle mne dnes dochází ke změně paradigmatu, k posunu ve vědomí lidí.

Uvažujete i o zapojení jiných influencerů?

Spolupráci s influencery se nevyhýbáme, ale zásadní je pro nás autenticita. Určitě bychom nechtěli spolupracovat s někým, kdo by se s našimi výrobky jen vyfotil a ve skutečnosti používal něco jiného. Autenticitu máme a určitě se o ní nechceme nechat připravit.

Zájem o ekologické produkty roste napříč trhem. Čím si myslíte, že to je – tlakem klimatické změny, nebo jejich lepší dostupností?

V souvislosti s rostoucím zájmem spotřebitelů o ekologii se často mluví o tom, že eko je trend. Ale já si to nemyslím. Podle mne dnes dochází ke změně paradigmatu, k posunu ve vědomí lidí, protože ekologické produkty nejsou ani jednodušší na používání, ani o mnoho levnější. Lidé si i díky zprávám z médií postupně uvědomují, že žijí v navzájem propojeném světě, dostávají se kvůli tomu do stavu určitého psychického nepohodlí, protože jejich každodenní činnost má na životní prostředí dopad.  Buď mohou dělat, že se jich to netýká, což je vzhledem k tomu, co se děje, stále těžší, nebo se rozhodnou pro určitou změnu.

Rozhodnutí ke změně je však jen prvním krokem, druhým musí být dostupnost ekologického řešení. Pokud dostupné není, lidé se zase vrací do své komfortní zóny, protože její opuštění může být vždy jen do určité míry. Nyní tak máme příležitost lidem ukázat, že i ekologické může být pěkné, příjemné a v konečném důsledků nemusí být dražší.

Vývoj obratu společnosti Tierra Verde, foto: MediaGuru.cz

Vývoj obratu společnosti Tierra Verde, foto: MediaGuru.cz

Nataša Foltánová, zakladatelka společnosti Tierra Verde

Původně zahradnice. Po emigraci do Kanady vystudovala mezinárodní obchod na Concordia University v Montrealu. Pracovala na stavebních projektech, po návratu do České republiky se věnovala překládání technických a byznysových textů. Firmu Tierra Verde založila v roce 2008. Nejdříve prodávala mýdlové ořechy, postupně se k nim přidaly další ekologické prací a čisticí prostředky a potřeby pro bezplastovou a bezodpadovou domácnost.