Elektronické čtečky oživují celosvětový trend čtení

pátek, 27. března 2020, 07:00 Internet & Mobil MediaGuru

Až posledních šest nebo sedm let lze považovat za jeden z milníků ve vývoji elektronických čtecích zařízení.

Zdroj: PocketBook

Zdroj: PocketBook

Dnes elektronická čtečka jakožto předmět denní potřeby nikoho nepřekvapí, už dlouho je součástí našeho moderního života. Až posledních šest nebo sedm let lze považovat za jeden z milníků ve vývoji těchto zařízení. Čtečky se změnily z praktické, ale zbytné hračky, a pro většinu aktivních čtenářů se staly jedním z nezbytných zařízení. Co se tedy změnilo? 

Trh s e-knihami: skrytý potenciál růstu

Podle serveru Statista dosáhnou příjmy z prodejů e-knih za rok 2019 více než 13,6 mld. USD, do roku 2023 by toto číslo mělo vzrůst až na 15,2 mld. USD. Vedoucí pozici zaujímají Spojené státy americké, evropské země však také zaznamenávají stálý nárůst zájmu o elektronický obsah.

Jak uvádí Svaz českých knihkupců a nakladatelů, v České republice se za rok 2018 prodalo více než 1 mil. elektronických knih, což je o 12 % více než v předchozím roce. Je pozoruhodné, že v roce 2018 rostly prodeje e-knih rychleji než prodeje fyzických knih. Jinými slovy, trh s elektronickými knihami má velký potenciál, protože každý rok se zvyšuje počet mladých čtenářů, kteří si s novými technologiemi rozumějí víc než dobře.

Jeden z důvodů nárůstu popularity je nasnadě: cena. Pokud jde o český trh, stojí za zmínku, že v roce 2018 se průměrná cena elektronické knihy pohybovala kolem 59 % tištěné verze, zatímco tištěné učebnice a odborná literatura jsou přibližně o 15 % dražší než jejich elektronické vydání.

Vývoj elektronických čteček: rychle a zběsile

Vývoj moderních technologií změnil e-čtečky k nepoznání: z křehkých a poněkud těžkých zařízení se proměnily v kompaktní, lehoučké přístroje s dotykovou HD obrazovkou, nasvícením, a některé disponují dokonce ochranou před vodou a prachem. Třešničkou na dortu je pak hlavní funkce zařízení – technologie E-inkoustu (E Ink), která je zcela bezpečná pro oči. To jsou tedy jedny z nejdůležitějších a nejzajímavějších trendů, které ovlivnily vývoj e-čteček za posledních pět let.

Elektronická čtečka už neslouží pouze ke čtení knih

Velká popularita online verzí novin, časopisů a zpravodajských publikací jsou dalšími z trendů, které ovlivnily vývoj elektronických čteček. Jak uvádí Statista, 61 % obyvatel Evropské unie pravidelně čte tisk v elektronické podobě, v České republice je to dokonce 77 %.

Moderní elektronické čtečky jsou pro tyto účely dobře vybaveny: modul Wi-Fi pro rychlý přístup k internetu, schopnost pořizovat poznámky nebo výpisky z textu a synchronizovat je s cloudem, offline přístup k uloženým článkům a další funkce. Kromě toho existuje stále více zařízení s úhlopříčkou 7,8", nebo dokonce 10", která poskytují kvalitní zobrazení různých obsahů.

Od elektronické čtečky k elektronickému vypravěči

Dalším trendem, který ovlivnil vývoj elektronických čteček, je stabilní poptávka a obliba audioknih. Odborníci ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů konstatují, že v roce 2018 se v České republice prodaly audioknihy v hodnotě 5,8 mil. EUR, což je o 16 % více než v předešlém roce.

Většina nových elektronických čteček podporuje MP3 a několik dalších formátů pro poslech audioknih nebo hudby při čtení. Zvláštní pozornost zasluhuje také funkce převodu textu na řeč (text-to-speech), díky níž dokáže čtečka číst textové soubory v rodném jazyce uživatele.

Mladší uživatelé potřebují více možností

Server Statista uvádí, že více než 52 % uživatelů elektronických čteček spadá do věkové skupiny 18-34 let. S tak podstatným základem mladých a aktivních potenciálních uživatelů se elektronické čtečky jednoduše musejí rok od roku zlepšovat a přidávat další nové funkce.

Mezi nejvýznamnější vylepšení patří chytré nasvícení obrazovky (SMARTlight) a odolnost nových modelů vůči vodě, což je dobrá zpráva pro čtenáře s aktivním životním stylem. Čtečka se obecně stala mnohem méně závislou na prostředí, ať už jde o silný déšť, nebo noční tmu.

Další významnou novinkou posledních let je aktivní zavádění cloudové technologie. Příkladem je služba PocketBook Cloud, která synchronizuje veškerý obsah mezi elektronickými čtečkami, smartphony, tablety a počítači, a slučuje všechna uživatelská zařízení do jednoho ekosystému. Uživatelé zařízení od PocketBook tak nejsou neustále vázáni pouze na čtečku; mohou číst knihy kdykoli, na jakémkoli zařízení, a díky synchronizaci pokračovat ve čtení právě té stránky, na které skončili.

Svobodu pro uživatele zajišťuje ještě jedna věc, a tou je trend nepodporovat pouze jeden nebo několik málo formátů souborů. Absolutním lídrem jsou čtečky elektronických knih PocketBook, které podporují 19 knižních formátů, včetně dvou pro čtení komiksů, a dále čtyř grafických a tří zvukových formátů.

Lepší čtečky – lepší život

Průměrná váha moderní e-čtečky je asi 200 gramů, takže je možné mít ji neustále po ruce: ve veřejné dopravě, ve škole, v kanceláři, na palubě letadla. Kromě toho, v závislosti na formátu souboru a vnitřní paměti, lze do jednoho zařízení umístit knihovnu 3–15 tisíc knih.

A teď si představte studenta s batohem plným učebnic. Všechny tyto objemné svazky se dají snadno nahradit tenkou elektronickou čtečkou velikosti malého poznámkového bloku. Nebo mladý úředník, který se rád sebevzdělává, sedí v autobuse na cestě do kanceláře. Ve čtečce je dostatek místa pro celou knihovnu a vestavěný překladač mu umožňuje pracovat i se zahraniční literaturou.

Dalším příkladem může být senior, který si nastaví velikost písma na obrazovce tak, aby vyhovovala jeho potřebám.

Budoucnost čteček: co dál?

Moderní elektronická čtečka poskytuje svobodu a pohodlí pro ty, kteří milují čtení. A nenechte se mýlit, toto zařízení není nepřítelem tištěné knihy, ale spíše kolegou, který uživateli nabízí řadu funkcí a možností.

Pokud jde o technickou stránku, mají nyní čtečky všechny moderní funkce pro čtení knih v jakémkoli formátu, poslechu zvukového obsahu a práci s textem. Co se tedy bude dít dál? Dalším krokem ve vývoji elektronických čteček je ještě větší integrace s cloudovými službami, zlepšení ochranných vlastností zařízení, přidání specifických funkcí pro profesionální použití E Ink zařízení a možná ještě větší důraz na čtení nejen stažených knih, ale také online dokumentů.

Doufejme, že sociální sítě, které se nám významně vkradly do života, nebudou mít příliš znatelný dopad na e-čtečky a že čtečka zůstane předmětem, který pomáhá při digitálním detoxu a se kterým se soustředíme jen a jen na čtení.

Autorka textu: Petra Biache, PocketBook