Průzkum: Výpadky kvůli koronaviru pociťuje 40 % e-shopů

pondělí, 9. března 2020, 13:50 Aktuality, Retail, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

V důsledku koronaviru zaznamenává výpadky v dodávkách zboží 40 % českých e-shopů, některé evidují až třetinový pokles obratu.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Necelá polovina českých e-shopů (40 %) se podle údajů společnosti Shoptet v posledních týdnech potýká s nedostatkem sortimentu dováženého ze zahraničí. Internetové obchody prodávající zboží přímo z Číny pociťují výpadky dodávek dokonce v 70 % případů. Kvůli poptávce po zboží, které nyní v e-shopech chybí, dosahují propady obratu některých z nich až 30 % oproti běžnému období.

Mezi nejvíce zasaženými e-shopy se objevují zejména obchody s módou, které jsou z velké části závislé na dovozu zboží z Číny nebo jiných asijských států. „Pokles obratu obecně pociťuje většina z e-shopů, kterých se týkají pozastavené, výrazně zpomalené nebo omezené dodávky zboží. Zejména u těch, které jsou na dovoz z Číny silně navázané, se však obrat v některých případech propadl až o třicet procent. Poptávka po určitém sortimentu stále trvá, tyto obchody jej ale bohužel nemohou nabídnout,“ vysvětluje Miroslav Uďan, CEO firmy Shoptet, která ve svém průzkumu oslovila 102 e-commerce hráčů.

Firmám postiženým koronavirem by měl pomoci stát. Prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) jim chce poskytnout v rámci programu s názvem „COVID úvěr“ finanční podporu, jednat by se mělo celkem o injekci ve výši půl miliardy, případně i miliardy korun. Jeden subjekt by mohl tímto způsobem získat statisíce či miliony korun. Státní pomoc se bude týkat podniků, které kvůli nákaze přišly o obchodní zakázky v Itálii nebo v Číně, dopravců či pořadatelů veletrhů.

O dopadu koronaviru na eventové agentury si můžete více přečíst zde.

-stk-