Vasky: Letos očekáváme trojnásobný růst obratu

úterý, 10. března 2020, 11:15 Marketing, Retail Kateřina Straková

Ručně vyráběné boty Vasky loni vytvořily obrat 35 milionů korun, letos chtějí třikrát tolik. „Věřím, že by nám kampaň v masmédiích mohla pomoci,“ říká zakladatel značky Václav Staněk.

Zakladatel společnosti Vasky Václav Staněk a její marketingový ředitel Jan Kočenda, zdroj: Vasky

Zakladatel společnosti Vasky Václav Staněk a její marketingový ředitel Jan Kočenda, zdroj: Vasky

Kožené boty Vasky mají za sebou první čtyři roky existence. Vznikají ve Zlíně, kde je ručně vyrábí dvacítka ševců, a jen loni se jich prodalo 12 tisíc párů. Letos by to podle jejího zakladatele Václava Staňka mělo být třikrát tolik.

K růstu má kromě zavedeného e-shopu a čtyř prodejen pomoci také personalizovaná komunikace na sociálních sítích, vstup do masmédií a v neposlední řadě i zahraniční expanze na slovenský a německý trh. „Chceme vyzkoušet různé komunikační kanály,“ popisuje Václav Staněk, jenž svou značku založil v 17 letech.

Kromě plné kontroly nad výrobou drží Vasky v ruce také tvorbu své komunikace, jež nechává nahlížet do výroby a zároveň staví na cestovatelských zážitcích. Interně na ní pod hlavičkou agentury Inhubo pracuje celá řada kreativců, fotografů, kameramanů či copywriterů. „S in-house kreativou jsme akceschopní a dokážeme připravit nové kampaně ze dne na den,“ přibližuje marketingový ředitel Vasky Jan Kočenda.

Více se o plánech Vasky dočtete v našem rozhovoru.

Značka Vasky je na trhu již čtvrtým rokem. Na koho s ručně ručně vyráběnými botami na tuzemském trhu primárně cílíte?

Václav Staněk (VS): Když jsem Vasky ve svých 17 letech zakládal, myslel jsem si, že tím oslovím především své vrstevníky, ale brzy jsem pochopil, že ti chtějí především tenisky. Primární cílová skupina se tedy postupem času posunula ke starším spotřebitelům, především k ženám od 25 do 35 let. Zájem o naše boty mají však i starší 35 let.

Jan Kočenda (JK): Naši cílovou skupinu dále definují zájmy. Jedná se o lidi, kteří se jednak zajímají o udržitelnou módu, původ materiálů i celý výrobní proces, také rádi cestují a objevují neznámé. Dokážeme je tak oslovit naším cestovatelským příběhem i širokou nabídkou. Oblíbený je konfigurátor, ve kterém si mohu navolit vlastní podešev, tkaničky či prošívání, díky kterému si mohou nechat vyrobit vlastní boty podle představ.

Máte aspiraci oslovovat i původně zamýšlenou mladou generaci?

VS: Ano, i z tohoto důvodu letos v březnu uvedeme na trh náš první pár tenisek, kterým chceme jít mladým naproti. Začínáme maximálně minimalistickým modelem, ale do budoucna bychom si chtěli pohrát s extravagantnějším vzhledem. Myslím, že naše produkty mohou oslovit různorodé cílové skupiny; zatímco mladí se ztotožní především s naší cestovatelskou linkou, starší oceňují zejména aspekt tradice a lokální výroby.

Jaký podíl prodejů tvoří u vás boty na míru?

VS: V současnosti u nás konfigurátor tvoří kolem 15 %.

JK: Kromě konfigurátoru je velmi oblíbená také ražba iniciálů, která je poptávaná zejména starší cílovkou. Zájem o customizaci produktů obecně se pak významně zvedá hlavně před Vánoci, kdy lidé objednávají dárky pro své blízké.  

Vaše stěžejní odbytiště je online, nicméně kromě e-shopu provozujete i čtyři prodejny – v Praze, Brně, Ostravě a domovském Zlíně. Hodláte síť prodejen rozšiřovat? A jakým podílem se podílejí na celkových tržbách?

VS: V České republice jsme s rozložením prodejen spokojeni, nicméně do budoucna uvažujeme o prodejně v Bratislavě. Celkem by nám letos měly vygenerovat 20 % tržeb.

Máte v plánu kromě Slovenska expanzi i na jiné trhy?

VS: Na Slovensku chceme s expanzí začít, ale už si zpracováváme možnosti i v Německu nebo Maďarsku. Tam však začneme zatím jen online, nejprve tam spustíme launchovací „ověřovací“ kampaně. K dalším krokům se rozhodneme až podle toho, jak se chytneme s e-shopem.

Neuvažujete o tom, že zmíněné tenisky budete prodávat i prostřednictvím partnera z řad prodejců specializovaných na tenisky?

VS: O této možnosti jednáme s jedním z největších teniskových prodejců na trhu, ale zatím je to otevřené. Ve spolupráci s partnerem bychom chtěli jít do již zmíněných extravagantnějších modelů.

Na Slovensku chceme s expanzí začít, ale už si zpracováváme možnosti i v Německu nebo Maďarsku.

Václav Staněk

Na co spoléháte v marketingové podpoře značky Vasky?

JK: Osvědčuje se nám klasický online mix – Facebook, Google Ads, Sklik a Youtube. Letos v něm chceme pokračovat, naši komunikaci se však budeme co nejvíce snažit personalizovat, a doručovat tak zákazníkům co nejrelevantnější obsah. Už na Vánoce jsme se značkou Bagind, kterou Vašek spoluvlastní, nasadili 50 kampaní. To bylo možné jen díky našemu internímu týmu. S in-house kreativou jsme akceschopní a dokážeme připravit nové kampaně ze dne na den.

VS: V letošním roce chceme klást mnohem větší důraz na práci s daty a segmentaci. Už nyní jsme podle mne na dobré úrovni, ale i tak máme ještě prostor ke zlepšení. Nechceme oslovovat 18letého kluka vizuálem se čtyřicátníkem a naopak.

Na čem stavíte komunikaci na sociálních sítích?

JK: Na sociálních sítích chceme, aby zákazníci především cítili, že jsou součástí naší značky. Bez nich by toho totiž Vasky moc neušly. Prvním pilířem naší obsahové strategie je cestování – ve feedu jsou k vidění příspěvky od našich fanoušků, v nichž nám sepsali své tipy a dojmy z cest. Druhý pilíř představuje samotná výroba Vasek, která probíhá ve Zlíně na strojích, na kterých vyráběl ještě Tomáš Baťa. Fanoušky proto necháváme nahlédnout do zákulisí výroby. Loni jsme je dokonce zapojili i do samotné výroby, kdy ve Stories mohli hlasovat o barvě kůže, tkaniček, podešve aj. Třetím je produkt jako takový, který stojí v centru dění. Vedle toho máme na sociální sítě vlastní tým community managementu, který v současnosti tvoří pět našich kolegů. Ti fanouškům odepisují na dotazy i komentáře. Vždy se navíc snažíme být v komunikaci konzistentní.

Na sociálních sítích chceme, aby zákazníci především cítili, že jsou součástí naší značky.

Jan Kočenda

Neplánujete vyjít z online světa a komunikovat také v offline realitě?

JK: Outdoorovými reklamami se zatím nezabýváme. Do offline světa jsme se však vydali už loni, kdy jsme zorganizovali pro padesátku našich zákazníků Vasky výšlap na Milešovku. Přijeli jsme tam autobusem, plnili různé úkoly, jejichž cílem bylo poznat celý proces výroby bot. Máme v plánu v podobných akcích pokračovat, protože naším cílem je dostat lidi ven.

VS: K tomu ostatně využíváme i náš packaging. Ke každému páru bot přidáváme kromě rodného listu boty i mapu ve formátu A2, kam si každý zákazník může vypsat 10 míst, kam se chce v životě podívat. Byť je náš byznys tvořen především na internetu, chtěli bychom lidi motivovat k cestování a vyzkoušení nových věcí.

Ukázka packagingu bot Vasky, zdroj: Vasky

Ukázka packagingu bot Vasky, zdroj: Vasky

Neuvažujete i o zapojení offline médií?

VS: Loni jsme prodali 12 tisíc párů a udělali obrat ve výši 35 milionů korun, letos očekáváme trojnásobný růst. Abychom toho dosáhli, chceme vyzkoušet různé komunikační kanály. Věřím, že by nám kampaň v masmédiích mohla pomoci.

Jakým způsobem si influencery ke spolupráci vybíráte?

JK: Vybíráme si je podle publika, kredibility a zejména podle toho, jestli mají k Vaskám vztah. Nechceme spolupracovat s někým, kdo není s naší vizí ztotožněný. Naši influenceři tedy rádi cestují, dbají na udržitelnost a dělají vždy něco navíc.

Nesetkáváte se s tím, že lidé sice o udržitelnosti hodně mluví, ale v nákupním rozhodování se chovají jinak – místo Vasek si raději koupí tenisky Nike vyrobené v Číně?

JK: Netvrdím, že na udržitelnost dbají všichni, ale hodně lidí si tento rozměr už uvědomuje. Pro nás je navíc skvělé mít vše pod kontrolou, vědět, kdo pro nás naše boty vyrábí, a mít možnost dělat změny ve výrobě podle potřeby.

VS: Pro nás je udržitelnost nosné téma. Byť netvoří 100 % našich životů, věříme, že je to budoucnost. Boty se v Česku vyrábí dobře a hodláme v tom pokračovat.

Pro nás je udržitelnost nosné téma. Byť netvoří 100 % našich životů, věříme, že je to budoucnost.

Václav Staněk

Kromě Vasek jste, Vašku, spolumajitelem i dalších značek, jako jsou tašky Bagind, nábytek Wuders nebo spodní prádlo Paon. Podle jakého kritéria si značky vybíráte?

VS: Mostů mezi „mými“ značkami je více, jde mi především o osobnost zakladatelů, kteří jsou nadšení, mají drive a chtějí se dále posouvat. Z hlediska produktů je pro mne důležitá ruční výroba s udržitelným rozměrem. Kupříkladu se značkou Bagind vyrábíme kožené brašny v Indii, a byť se nejedná o lokální výrobu, i tak to má udržitelný rozměr, protože je to špičkový produkt, který lidem vydrží dalších 10 let. Loni jsme s Bagindem udělali obrat ve výši 14 milionů korun a letos bychom ho chtěli zpětinásobit.

Budete portfolio svých značek dále rozšiřovat?

VS: Nějaké projekty ještě určitě přibudou.

Využíváte své podíly v jiných značkách i ke cross-sellu s botami Vasky?

VS: V prodejnách Vasky nabízíme i tašky Bagind a nábytek pochází od Wuders. Toto propojení nám pomáhá snižovat náklady, díky čemuž si můžeme dovolit větší prodejnu na lepším místě.

S Adamem Sládkem jste také založil agenturu Inhubo, která se o marketing vašich značek stará. Proč jste se k tomuto kroku rozhodl? 

VS: Zpočátku všichni pracovali pro všechny značky, ale dospělo to do fáze, kdy bylo potřeba tým škálovat. Nyní máme pro každou značku alokovaný tým, přičemž se mezi jednotlivými týmy přelívají fotografové a kameramani. Díky tomu vznikají synergie a zástupnost není problém.

Pracuje Inhubo jen pro Vaše značky, nebo je otevřeno i cizím?

VS: Jsme otevřeni i jiným klientům. V létě jsme například přibrali Vinařství Cigánek, kromě toho pracujeme také pro masérnu, nově budeme řešit komunikaci pro ponožkoboty Skinners.

Co ještě máte letos v plánu?

VS: U Vasek chceme letos kromě tenisek uvést ještě několik kolekcí. Zatímco loni jsme jich představili pět, letos jich plánujeme osm. V plánu máme letní pantofle a přemýšlíme i nad veganskou verzí. Rovněž nás čeká nový web, který nám umožní expanzi do zahraničí. Nové produkty chystáme i v případě Bagindu a Wuders.

JK: Také se letos s Vaskami vracíme po třech letech na Zlin Design Week, z čehož máme obrovskou radost. Přece jenom ze Zlína pocházíme. Připravit se musíme i na Vánoce, které jsou pro nás nejintenzivnějším obdobím v roce. Těžit chceme ze zájmu o naše klasické farmářky, které jsou jedním z našich nejprodávanějších produktů, a také z první čistě dámské siluety – modelu Lydie –, který jsme představili loni na podzim a vyvolal neuvěřitelný ohlas. 

Václav Staněk, zakladatel a majitel Vasky

Obuvnickou značku Vasky založil ve svých 17 letech, kdy se rozhodl navázat na zlínskou obuvnickou tradici. Během svých podnikatelských začátků však věnoval většinu své pozornosti závodům na atletickém oválu. Stal se čtyřnásobným mistrem ČR v běhu na 800 metrů, a dokonce se zúčastnil Mistrovství světa v atletice. Kvůli cukrovce však musel sportu zanechat.

Kromě Vasek je také spolumajitelem značek Bagind, Wuders a Paon. S Adamem Sládkem založil loni agenturu Inhubo.

Jan Kočenda, online marketing manager Vasky

V marketingu značky Vasky působí od roku 2018. Pracoval také jako redaktor ve vydavatelství Economia. Zkušenosti má i z agenturního prostředí, konkrétně z agentury Influencer.cz.

Vystudoval psychologii, žurnalistiku a právo na Masarykově univerzitě.