IAB: Pandemie letos srazí reklamní trhy včetně Česka dvouciferně

středa, 22. dubna 2020, 07:50 Výzkum, Reklama, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

Reklamní trhy v Evropě letos pocítí dopady pandemie poklesem o 16 procent. Týká se to i České republiky, kde je IAB předpovídán 17% snížení.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Objem reklamních investic ve světě by měl podle první prognózy mezinárodní reklamní organizace IAB Europe klesnout v letošním roce dvouciferně. Propad se v jednotlivých státech může lišit, horší může být v zemích, které jsou pandemií postiženy více. Predikce zazněla na úterním webináři organizovaném IAB.

Objem českého reklamního trhu, kterému byl ještě na začátku roku 2020 předvídán jednociferný růst, má letos v důsledku pandemie klesnout o 17 %. Evropským reklamním trhům je pak v průměru předpovídán pokles investic v roce 2020 o 16 %. Více mají být výpadky reklamních investic poznamenána tradiční média (-20 %), digitálním médiím předpovídá IAB v letošním roce pokles o 12 %.

V roce 2021 by se český trh měl vrátit k 10% růstu. Hlavní ekonom IAB Daniel Knapp ale zmínil, že scénářů dalšího vývoje může být několik, a to podle toho, jak dlouho bude v letošním roce pandemie trvat, dále podle toho, jestli v roce 2021 nenastane její další vlna, nebo jestli podle nejhoršího možného scénáře nedojde ke kombinaci dlouhé pandemie v roce 2020 a jejímu návratu v roce 2021. IAB se kloní k názoru, že dopady na reklamní trh budou ve tvaru „V”, kdy se především v dubnu a v květnu předpokládá pokles reklamních trhů o 30-50 %, červen by pak mohl probíhat obráceně než v březnu – tedy slabší první půlka a silnější druhá půlka.

Zdroj: IAB

Zdroj: IAB

I za předpokladu, že se reklamní trhy vrátí příští rok a i v roce 2022 k růstu, celkový objem reklamních investic nebude podle předpovědi vyšší, než byl v roce 2019. IAB předpokládá, že rozdíl mezi lety 2021 a 2019 bude na evropských reklamních trzích představovat více než 8 mld. euro, o které reklamní trh přijde.

Zkušenosti z minulých ekonomických krizí podle Knappa ukázaly, že reklamnímu trhu trvá přibližně tři až čtyři roky, než se z krize zotaví. Dokumentoval to na vývoji po 11. září 2001, kdy se americký reklamní trh vrátil k růstu v roce 2004. Z globální krize z let 2008/2009 se reklamní trh zotavil až v roce 2012. 

Indikativní jsou pro vývoj reklamních investic také prognózy o vývoji HDP. Ty však příliš optimismu nebudí, protože i při poklesu HDP o tři procenta vstupuje reklamní trh do „nebezpečné zóny". Například prognóza pro letošní vývoj HDP pro USA v optimistickém scénáři naznačuje, že reklamní trh čeká letos nejvážnější propad od ekonomické krize ve 30. letech minulého století.

-mav-