Pandemie přeje virtuálním zážitkům či nákupům z livestreamu

středa, 8. dubna 2020, 07:35 Marketing, Koronavirus MediaGuru

Současná koronavirová krize urychlí nástup některých z trendů, mimo jiné nákupů z livestreamu, virtuálních společníků nebo A-commerce.

Zdroj: Alizila

Zdroj: Alizila

To, že nic už nikdy nebude jako dřív, zaznívá dnes ze všech stran. Pandemie koronaviru celý svět v současnosti ochromila, zároveň však nastartuje změny, které by se za normálních okolností prosazovaly jen velmi pomalu. Jaké to budou, předpovídá portál Trend Watching. 

(1) Ekonomika virtuálních zážitků

Uzavřená divadla, koncertní haly i galerie se v uplynulých týdnech přesunuly alespoň částečně do online prostředí. Přední světová muzea nabízejí návštěvníkům prohlídky zdarma, na internetové televizi Mall.tv mohou zájemci zhlédnout živé koncerty či divadelní představení ze záznamu, v rámci projektu Moje kino Live mohou diváci v pohodlí svých domovů „zajít do kina“ a společnost AV Media ve spolupráci s Microsoftem uspořádala pro dvě stovky pedagogů a ředitelů škol virtuální konference. Ekonomika virtuálních zážitků dostává v době nouzového stavu zcela nový rozměr. S pokročilou technologií na virtuální realitu však mohou dojít ještě dál a rozšířit se i na oblast cestování, retailu či módy, jak ukazuje například francouzská společnost Ubisoft, která dala k dispozici novou verzi hry Assassin’s Creed, v níž si mohou hráči prohlédnout lokality jako Alexandrii, Memphis nebo Gízu. 

(2) Shopstreaming neboli nakupování z živých přenosů 

Nákupy z živého přenosu jsou na světě již nějaký ten rok. Obliby se jim dostávalo zatím ale jen v Asii, kde působí mimo jiné i čínská služba Shopshops, která se snaží svým zákazníkům nabídnout zcela jiný zážitek z online nakupování než jen prohlížení tisíce položek na stránkách e-shopu. Moderátorky v ní ukazují do kamery jednotlivé módní kousky, které si lze při sledování videa přímo objednat. Jiná čínská firma – Taobao – zase přenáší živé přenosy ze života farmářů, od nichž mohou diváci rovnou nakoupit. Podle portálu Warc se ještě před koronavirem předpokládalo, že tzv. shopstreaming využije letos 525 milionů lidí, už nyní je ale jasné, že to bude i kvůli nucené izolaci mnohem víc. Očekává se také jeho rozšíření i do jiných koutů světa, kde již nyní přichází na chuť livestreamu stále více nových hráčů.

Livestream ke své propagaci využívají i čínští farmáři, zdroj: Techinasia.com.

Livestream ke své propagaci využívají i čínští farmáři, zdroj: Techinasia.com.

(3) Virtuální společníci 

Chatboti či jiní virtuální společníci si nacházejí cestu k lidem už poměrně dlouho. Za koronakrize na ně vsadila i Světová zdravotnická organizace, která společně s Rakuten Viber vytvořila chatbota, jenž má reagovat na fake news a nepravdivé informace v souvislosti s pandemií. V Česku zase vytvořila agentura Havas chatbota, který má pomoci šířit osvětu mezi generací Z na Facebooku. Do budoucna se bude u virtuální asistentů rozvíjet jejich edukační, socializační či zdravotní rozměr. A jak ukazuje nedávný počin firmy Samsung, která letos v lednu představila virtuální bytosti Neon, podobat se budou čím dál více lidem a kromě informací budou sdílet své zkušenosti i dovednosti. 

(4) Zdravé prostředí 

Retaileři reagují na pandemii vyžadující zvýšenou hygienu například plexiskly u pokladen, poskytnutím jednorázových rukavic, ale i stojany s dezinfekcí u vchodu. Po skončení bezprostředního nebezpečí nákazy úsilí zajisté poleví, nicméně obchodníci by se měli i tak snažit o vytváření zdravého prostředí. Jak na to, se lze inspirovat například u Stelly McCartney, která ve své vlajkové prodejně v Londýně nechala instalovat čističku vzduchu.

(5) Psychická úleva 

Ke zvládnutí současné krize však člověk nepotřebuje jen dezinfekci. Kromě udržování si odstupu, mytí rukou a nošení roušek se musí starat i o svou psychickou pohodu. Ti, kteří se necítí dobře, mohou využít například online krizovou intervenci na Terap.io. Podporovat ji však mohou i firmy, které se psychoterapii nevěnují. Hotely Moxy v New Yorku například nabízejí svým hostům ke zklidnění ASMR videa.

(6) M2P alias mentor-to-protégé

Při nucené izolaci hledají lidé sociální kontakt v online prostředí. Kromě rozhovorů s přáteli přes všemožné chatovací a videokonferenční aplikace se snaží využít svůj čas k sebezdokonalování. Navštěvují online kurzy, cvičí jógu nebo se učí cizím jazykům. Oceňují tedy propojení s učiteli, kouči nebo mentory, které nabízí kupříkladu aplikace Duolingo ve spojení s herní platformou Twitch. 

(7) Získávání dovedností pod dozorem 

Sebezdokonalování v sobě obsahuje i aktuální potřebu osvojovat si nové dovednosti. Zavřené restaurace nutí lidi k vaření, nedostatek roušek zase k šití. A firmy zde mohou vystupovat v roli učitele, který je do zvládnutí základů zasvětí. Například jako značka kuchyňského vybavení Equal Parts, jež nabízí službu „Napiš šéfkuchaři“. Pře ni mohou zájemci získávat tipy na vaření, inspiraci i nápady na jídla. V našich končinách nabídl online kurzy vaření se šéfkuchaři například Rohlík.cz. 

(8) A-commerce

Kamenné prodejny jsou většinou zavřenou, ale e-commerce v současnosti jede. I zde je však nutné, aby fungovali lidé ve skladech a dopravě. Další fází vývoje maloobchodu představuje tzv. A-commerce, obchod podpořený umělou inteligencí, kdy se o přípravu a doručení objednávky postarají roboti. Jednou z prvních vlašťovek v této oblasti je Domino’s Pizza, která loni spustila ve spolupráci s robotickou firmou Nuro pilotní projekt na doručení pizzy pomocí samořídících aut. 

Domino's Pizza se po Houstonu rozváží i samořídícím vozítkem Nuro, zdroj: Domino's Pizza.

Domino's Pizza se po Houstonu rozváží i samořídícím vozítkem Nuro, zdroj: Domino's Pizza.

(9) Open Source řešení

Víc hlav víc ví. I to je poučení ze současné krize, kdy se stát spojuje s firmami či akademickou obcí, kdy spolupracují konkurenční firmy či kdy velcí hráči poskytují své technologické řešení dál. Příkladem je projekt Nakup bezpečně, který pomáhá kamenným prodejců s digitalizací jejich obchodu. 

(10) Virtuální vyjádření statusu

Při nucené izolaci ztrácí značkové oblečení, tenisky či nejnovější mobil svůj symbolický význam. Ukazovat sociální status svého nositele totiž není komu. Proto na významu získávají virtuální prostředky k jeho vyjádření, aktuální témata sociálních sítí, sdílené fotografie a memy.

-stk-