Unilever se potýká s poklesem zájmu o osobní péči

úterý, 28. dubna 2020, 07:30 Aktuality, Marketing, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

Při omezeném pohybu se lidé méně holí, méně často si myjí hlavu či používají deodoranty. To vše doléhá na výrobce.

Zdroj: Unilever

Zdroj: Unilever

Při práci z domova není péče o zevnějšek to nejdůležitější. Lidé si méně často myjí vlasy, méně se holí, nepoužívají příliš deodoranty ani dekorativní kosmetiku. Dokazují to mimo jiné i prodejní výsledky některých z výrobců, mimo jiné i anglo-nizozemské společnosti Unilever. 

Unilever, stojící mimo jiné za značkami Dove, Lynx či Toni & Guy, pociťuje pokles zájmu o produkty pro vlasovou péči, péči o pleť, deodoranty i holení. Podle čtvrtletních finančních výsledků byly prodeje o 3,1 % nižší než ve stejném období loni. Naopak však firma těží z vyšší poptávky po čisticích prostředcích, například značky Domestos nebo Cif, které v prvním čtvrtletí vykázaly dvouciferný růst.  

„Téměř určitě nás čeká období pomalého ekonomického růstu, čemuž se přizpůsobíme tím, že v našem portfoliu budeme upřednostňovat produkty za výhodnou cenu,“ okomentoval aktuální situaci CEO Unileveru Alan Jope a dodal, že firma bude muset ve své strategii také zohlednit zvyšující se online nakupování a konzumaci digitálních médií. 

Podle Unileveru navíc uvolňování opatřování nastartuje prodeje jen pozvolna, což ukazuje na příkladu Číny, kde se ekonomika velmi pomalu vrací do normálu. „Přibližně 70 % tamních restaurací, jež bylo během pandemie zavřeno, otevřelo, nicméně provozy jedou jen na velmi nízké kapacitě – mezi 50 a 70 % –, protože i nadále musí dodržovat nařízení ohledně dostatečné vzdálenosti,“ uvedl Graeme Pitkethly, finanční ředitel společnosti Unileveru, jež má ve své nabídce i mnoho potravinářských značek jako Hellmann’s, Knorr, Lipton nebo Algida.

S poklesem prodejů se potýká také kosmetická společnost L’Oréal, jejíž prodeje za první letošní čtvrtletí poklesly o 4,8 %. Online kanál přitom vygeneroval 20 % tržeb. Naopak Procter & Gamble zaznamenal 5% růst, a to zejména díky hygienickým a čisticím prostředkům. 

Zájem spotřebitelů o čisticí prostředky a dezinfekci potvrzují i tuzemská data agentury Nielsen. Prodeje dezinfekce vzrostly v 9. až 11. týdnu o 139 %, v průběhu karantény o 102 %. Naopak citelně poklesly prodeje dekorativní kosmetiky, v období od 12. do 15. týdne o 21 %.

-stk-