Affiliate marketing zaznamenal za pandemie výrazný růst

středa, 20. května 2020, 11:20 Marketing, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

Affiliate se v době pandemie s propady nepotýká. Naopak některé kategorie dokonce zažívají významný nárůst.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Affiliate marketing, prostřednictvím kterého si e-shopy vytváří svou síť partnerských webových stránek a platí jen za zrealizovanou objednávku, nezaznamenal v době pandemie koronaviru na rozdíl od PPC reklamy žádný propad. V březnu registrovaly české i slovenské e-shopy přes affiliate v obratu o 20 % více než loni, v dubnu dokonce o 63 %, vyplývá to z údajů společnost VIVnetworks. 

V březnu byla situace v affiliatu stabilizovaná. Někteří hráči šli prudce nahoru, jiní krátkodobě ztratili, i přesto však affiliate stále rostl a celkový obrat dosáhl 219 milionů korun. V dubnu, kdy prudce narostlo online nakupování, se obrat vyšplhal až na 290 milionů korun, což je o 112 mil. více než v roce 2019. 

K úspěšným kategoriím patřily v uplynulých dvou měsících lékárny, u nichž affiliate rostl v březnu o 41 %, v dubnu o 39 %. Pro některé hráče to byly dokonce „silnější Vánoce“, kdy se potýkali s neočekávaným přílivem objednávek, nedostatkem lidí ve skladu a rychle se vyprodávajícím zboží. „Ke konci března musely některé lékárny svůj affiliate program zastavit, protože musely nejprve odbavit nasbírané objednávky,“ uvedl na konferenci Affiliate konferenci Robert Studený z pořádající společnosti VIVnetworks.

Z dat také vychází, že Češi a Slováci trávili svůj čas v karanténě vybavováním domácností, úpravou zahrad či nákupem nábytku. V kategorii home & deco dosáhl affiliate v březnu 32%, v dubnu 59% nárůstu. Z uzavřených posiloven a sportovišť se přesunuli lidé se svými sportovními aktivitami domů či do přírody. Ve sportu a fitness se affiliate zvýšil v březnu o 39 %, v dubnu o 195 % a v květnu (k 17. 5.) o 112 %. A nárůst byl znatelný rovněž u kosmetiky, kde se dařilo v důsledku uzavřených kadeřnictví mimo jiné i barvám na vlasy – v březnu se affiliate této kategorie zvýšil o 45 %, v dubnu o 129 % a v květnu (opět k 17. 5.) o 98 %. 

Naopak se nedařilo cestování a na to navázaným cestovatelským či slevovým portálům a cestovnímu pojištění. V březnu byl pokles affiliate o 90 %, v dubnu o 94 %. Například web Cestolino, jenž nabízí přehled zájezdů, ubytování, ale také recenze či tipy na cestování, má od března příjmy téměř na nule. „Zůstali nám jen náklady. A vzhledem k tomu, že se ruší i zaplacené zájezdy, ještě přicházíme o peníze i zpětně,“ popsal za Cestolino Michal Vávra. 

V oblasti módy byl propad znatelný jen v březnu. V dubnu, zejména od Velikonoc, se obrat přes affiliate zvýšil, a dokonce vyrovnal ztráty za předchozí měsíc. Kupříkladu módní projekt Lovely.sk zaznamenal od vyhlášení nouzového stavu až 69% propad v konverzích. O svátcích se však situace začala postupně vylepšovat, až došlo k vyrovnání s předkoronavirovým stavem. Nicméně i tak se zásadně mění nákupní preference, lidé mají nyní větší zájem spíše o funkční a nadčasovou módu než o trendy, přednost dávají dostupnému zboží před prémiovým. Výrazně roste zájem o sportovní oblečení a obuv, zejména o značku Puma (+57 %), Adidas (+ 46 %) či Nike (+ 36 %),  ale také o dětské kategorie. 

-stk-