Amnesty končí s Havasem, důvodem má být Čína

pondělí, 25. května 2020, 11:20 Aktuality, Reklama MediaGuru

Amnesty ČR ukončila svou spolupráci s Havasem. Nyní hledá nové agentury.

Zdroj: Amnesty International ČR

Zdroj: Amnesty International ČR

Amnesty International ČR, bojující za lidská práva, ukončila svou spolupráci s pražskou agenturou Havas. K tomuto kroku se nevládní organizace rozhodla poté, co byla příprava kampaně o čínském zacházení s příslušníky ujgurské menšiny ze strany Havasu pozastavena. Důvodem byla údajně nutnost schválení kampaně globálním manažerských týmem agentury. 

„Musím přiznat, že jsem byl docela překvapen, když jsem to slyšel, protože – pokud vím, tak nic podobného se doposud (za zhruba 7 let naší spolupráce) nikdy nestalo. Nicméně v Amnesty jsme chápali, že je někdy nutné konzultovat některé projekty s globálním vedením, a proto jsme čekali na reakci. A dozvěděli jsme se, že nově jsou aktivity agentury, které jsou nebo by mohly být vnímány jako politické, nyní ,pod dozorem' nebo ,omezovány'. A práci na naší kampani proto definitivně stopli,“ píše v otevřeném dopise Petr Benda, předseda Správní rady Amnesty International ČR. 

Proč přesně se globální vedení agentury rozhodlo práce na kampani pozastavit, Havas vysvětlovat nehodlá. „Necítíme potřebu se ke komentáři pana Petra Bendy nějakým způsobem vyjadřovat,“ odpovídá na dotaz MediaGuru.cz za agenturu Klára Smolová. Stát by za tím však mohlo postupné posilování aktivit Havasu v Číně, kde původem francouzská společnost od roku 2017 rozvíjí skupinu Havas GIMC Advertising. 

V České republice spolupracovala agentura Havas s Amnesty na mnohých kampaních, z nichž některé dosáhly i mezinárodního ocenění. Loni kupříkladu bodovala na zahraničních festivalech kampaň Electric Slaves, jež upozorňovala na pracovní podmínky v kobaltových dolech. Předloni uspěla zase kampaň Nelegální oslava. 

„Z našeho pohledu byla spolupráce mezi reklamní agenturou Havas a Amnesty v posledních několika letech inspirativní, podnětná a v mnohém nám velmi pomohla. I proto nám bylo v Amnesty velmi líto, že se Havas rozhodl nepokračovat v této kampani. Rád bych ale připomněl, že Amnesty je nezávislé, apolitické a nestranné hnutí, které svou práci staví na spolehlivém výzkumu a odpovědnosti. Během několika let spolupráce s Havasem jsme měli důvěru v to, že respektují naše výzkumy, zjištění či fakta a jsou spolehlivým partnerem v našem boji za základní práva lidí, která jsou nedělitelná, univerzální a musíme jejich dodržování vymáhat bez rozdílu všude tam, kde se porušují. Tato důvěra však byla narušena a my proto nemůžeme ve spolupráci pokračovat,“ vysvětluje Petr Benda s tím, že pro své kampaně bude Amnesty hledat nové agentury.

-stk-