E-commerce v módě posílí, majitel Zary investuje desítky miliard

čtvrtek, 18. června 2020, 07:30 Retail MediaGuru

Online prodeje budou v módním průmyslu získávat na síle. Jen Inditex, kam patří mimo jiné i Zara, investuje do e-commerce téměř 72 miliard korun.

Zdroj: Inditex

Zdroj: Inditex

Pandemie koronaviru se na módním průmyslu podepsala velmi negativně. Byť může být většina obchodů po celém světě již otevřena, je propad za dobu jejich uzavření enormní. Významní hráči tak sčítají ztráty a uvažují o tom, jak nastavit svou strategii v době postpandemické. Jasné je, že e-commerce získá na důležitosti. 

Téměř 40 % podniků v módním odvětví podle průzkumu organizace Euromonitor International očekává, že dopady budou nyní „mnohem horší“ než za finanční krize v roce 2008. Prodeje oblečení a bot by se jen letos měly v důsledku koronakrize snížit celkem o 12 %. 

První náznaky jsou přitom už vidět. Například španělská skupina Inditex, do jejíhož portfolia patří Zara, Bershka, Massimo Dutti nebo Stradivarius, poprvé od roku 2001 vykázala ztrátu – její obrat se za první čtvrtletí snížil z 5,9 na 3,3 mld. eur (88 mld. korun) a zisk se ze 409 mil. eur propadl pod nulovou hranici. Švédská společnost H&M, vlastnící značky H&M, Weekday, &Other Stories nebo Arket, na konci svého druhého čtvrtletí oznámila 50% pokles čistých tržeb.  

S poklesem tržeb a zisku se pojí i úsporná opatření. Inditex proto plánuje v příštím roce sice rozšířit obchody, které dosahují nejlepších výsledků, zároveň ale zruší až 1200 prodejen, jež jsou obratově slabší. Vzhledem k tomu, že menší značky skupiny otevírají své obchody často vedle sebe, nabízí se možnost spojení do jednoho prodejního prostoru.

Budoucnost je v e-commerce

Naopak investice se dají očekávat na poli e-commerce. Většina z módních firem totiž během měsíců, kdy byly kamenné obchody uzavřeny, zaznamenala prudký nárůst online prodejů: Inditex za první čtvrtletí o 50 %, Gap o 13 % a H&M od března do května o 36 %.  Podle společnosti AfterPay, monitorující změny chování v e-commerce, se nákupy módy na internetu zvýšily v době pandemie obecně o 33 %. 

Španělský módní gigant plánuje do rozvoje svého e-commerce investovat nemalé peníze, a to ve výši 2,7 mld. eur (cca 72 mld. korun) – miliarda by měla jít na upevnění online prodejního kanálu, další 1,7 miliardy na vylepšení integrované prodejní platformy. Do roku 2022 chce majitel Zary z online prodejů získat čtvrtinu svých příjmů. „Primárním cílem do roku 2022 je urychlit kompletní implementace naší koncepce integrovaného obchodu, jež staví na myšlence, že našim zákazníkům můžeme nabídnout nepřetržitou službu bez ohledu na to, kde se nacházejí, na jakém jsou zařízení či jaká je právě denní doba,“ popsal v rozhovoru s investory šéf Inditexu Pablo Isla. 

Do rozšiřování své online přítomnosti se pustila také švédská skupina H&M, jež rozšíří e-shopy svých značek COS, Weekday, Monki, &Other Stories a Arket na dalších devět evropských trhů (Česká republika však mezi nimi není). „Pandemická situace zvýraznila jednak, že zákazníci touží po omnichannel řešení, jednak důležitost integrovaných kanálů. Jsme rádi, že to dokážeme zajistit na většině našich trhů,“ přiblížil Nils Vinge, jenž má ve švédské společnosti na starosti vztahy s investory. V současnosti je skupina přítomna na 74 trzích, z toho 51 i prostřednictvím online prodejního kanálu. 

Kromě klasických e-shopů se pro značky nabízí i mnoho dalších prostředků, jak zákazníky ke svým módním kouskům v online prostředí nalákat. Sociální sítě, zejména Facebook, Instagram a Pinterest, neustále rozšiřují možnosti online prodeke přímo z příspěvku. Nové e-commerce možnosti nabízí také Snapchat. A první značky nabízí i virtuální nakupování – například luxusní značka Gucci spustila nedávno možnost nakupovat spolu s asistentem přes videochat. 

-stk-