Instagram se propojuje s Messengerem

neděle, 7. června 2020, 09:00 Internet & Mobil MediaGuru

Společnost Facebook začala naplňovat svůj cíl umožnit zasílání soukromých zpráv napříč všemi jeho platformami.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Instagram, Messenger a WhatsApp se mají postupně integrovat a propojit svá chatovací okna. Provozovatel platforem sice oznámil svůj záměr už loni, nyní ale začal testovat jeho postupné uskutečnění. Jak na Twitteru upozornil vývojář mobilních aplikací Alessandro Paluzzi, Instagram začíná testovat novou funkci, která majitelům účtů na obrázkové sociální sítí umožní odesílat a číst zprávy z Messengeru. Za předpokladu, že chatovací platformu rovněž používají. Jejich provozovatel informaci potvrdil serveru SocialMediaToday, další podrobnosti však neuvedl. Novinku testuje zatím jen ve velmi omezeném režimu. Jak ale loni uvedly The New York Times, Facebook měl v plánu dokončit integraci platforem během roku 2020.

O tom, že Facebook myslí naplňování svých záměrů vážně, svědčí ale i některé další novinky z poslední doby. Firma začala předminulý týden přidávat do Instagramu funkci, která přes sociální sít umožní vytvořit skupinový chat. Ten je však následně hostován na Messengeru, čili pokud se chce uživatel rovnou zapojit do konverzace, musí aplikace přepnout. Pokračující slučování komunikačních platforem Facebooku však novinka jasně předznamenala. Nejde ale o jediné vylepšení, které nedávno firma založená Markem Zuckerbergem začala zkoušet. Uživatelé WhatsAppu by měli podle informací Wabetainfo získat možnost posílat si vzájemně virtuální vizitky pomocí QR kódu – ten obsahuje kontaktní údaje včetně telefonního čísla.

Případné propojení všech komunikátorů pod správou Facebooku by ale mohlo znamenat výraznou změnu hlavně z tržního hlediska. Už jen proto, že dohromady je alespoň jednou měsíčně používá na čtyři miliardy uživatelů. Ne každý je ale ochoten spravovat účet na třech různých komunikačních kanálech. V budoucnu už by nic takového nemělo být třeba, což by vedlo k výraznému posílení síťového efektu, kterého se Facebooku podařilo dosáhnout.

Na vylepšení svých chatů ale pracuje i konkurence. Mikroblogovací služba Twitter začala zhruba před deseti dny zkoušet ve verzi pro stolní počítače a laptopy upravit sekci soukromých zpráv prakticky do stejné podoby, kterou momentálně nese facebookový Messenger. Konverzace zkouší Twitter rozdělovat do jednotlivých chatovacích oken v pravém dolním rohu obrazovky. A byť z hlediska designu nemají vývojáři jednotlivých platforem problém chatovou komunikaci sladit, problém může v případě Facebooku nastat s přenesením uživatelských dat, jak při oznámení záměru popisoval portál TechCrunch

Instagram, Messenger a WhatsApp totiž pracují s odlišnou úrovní nastavení soukromí. Zatímco sociální síť Facebook a její Messenger vyžadují, aby se do nich uživatelé registrovali pod svým pravým jménem, v případě WhatsAppu něco takového nebylo třeba. Situace podle informací serveru TechCrunch vedla ke sporům mezi provozovateli jednotlivých komunikačních platforem. Nehledě na to, že spadají pod stejnou společnost. Součástí řešení ale mělo být zašifrování veškeré komunikace napříč jednotlivými službami.

Ambice datově propojit různé platformy ovšem není ve světě sociálních sítí ojedinělá. V prosinci v tomto směru ohlásily spolupráci Facebook a Google co se týče přesouvání fotografií z různých datových úložišť. To samo o sobě může v leckom vzbuzovat naději, že jednou třeba půjde posílat zprávy z Twitteru na Messenger a naopak. Za situace, kdy si chaty různých digitálních platforem začínají být stále podobnější, se takové snění mnoha uživatelům znovu a znovu nabízí.

-riv-