Kampaň bojkotující Facebook se rozšíří i do Evropy

pondělí, 29. června 2020, 16:35 Internet & Mobil, Reklama MediaGuru

I v Evropě budou významní reklamní zadavatelé vyzváni, aby se připojili k bojkotu sociální sítě Facebook.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Kampaň „Stop Hate for Profit“ (Zastavme nenávist pro zisk), protestující proti laxnímu přístupu největší sociální sítě světa k nenávistným projevům, obtěžování a dezinformacím, se chce z USA rozšířit do ostatních zemí. Podle Jima Steyera, šéfa společnosti Common Sense Media, jež za kampaní s ještě dalšími organizacemi stojí, budou k bojkotu vyzváni i významní evropští zadavatelé. „Příští metou je celosvětový tlak,“ řekl pro agenturu Reuters Steyer, který doufá, že kampaň přesvědčí evropské regulační orgány k přijetí tvrdších opatření vůči Facebooku.

Ke kampani se během června přidalo již více než 160 společností, včetně Verizon Communications, Unileveru nebo Viberu, které pozastavily svou reklamu na Facebooku. „Reklamu pozastavujeme, dokud Facebook nevytvoří přijatelné řešení, které nás uklidní a které bude v souladu s řešením, jaké máme s YouTube a dalšími partnery,“ vysvětlil důvody mluvčí Verizonu. Unilever svůj bojkot rozšířil i na další sociální sítě, kromě Facebooku nebude inzerovat i na Instagramu (patřící Facebooku) a Twitteru.

Verizon, Unilever i Viber se připojí k bojkotu reklamy na Facebooku

pátek 26. června 2020

Jeden z největších inzerentů na Facebooku, společnost Procter & Gamble, ve středu sdělil, že uskuteční revizi reklamních platforem a přestane používat ty, na kterých najde nenávistný obsah. Odmítl však říct, zda dospěl k rozhodnutí v případě Facebooku.

Minimálně na 30 dní pozastaví svou placenou reklamu také Coca-Cola, potichu se k bojkotu připojila i PepsiCo. Dočasně zastaví reklamu na všech sociálních sítích rovněž i Starbucks. „Pozastavíme reklamu na všech sociálních platformách a mezitím budeme ve snaze zastavit šíření nenávistných projevů pokračovat v interních diskusích, v rozhovorech s našimi mediálními partnery a organizacemi hájícími občanská práva,“ dodal kavárenský řetězec.

Podle agentury Bloomberg přišel kvůli dosavadnímu bojkotu reklamy šéf Facebooku Mark Zuckerbergo 7,2 miliardy dolarů (167 mld. korun). Akcie firmy v pátek klesly o 8,3 procenta, což je nejvíce za poslední tři měsíce. Propad akcií snížil tržní cenu společnosti o 56 miliard dolarů. Hodnota Zuckerbergova majetku tím pádem klesla o 82,3 miliardy dolarů.

Zuckerberg v pátek oznámil, že Facebook bude přísněji moderovat obsah příspěvků na své stejnojmenné sociální síti. Nenávistná sdělení v reklamách zakáže a bude upozorňovat na problematické příspěvky.

Pod kampaní jsou kromě společnosti Common Sense Media podepsány organizace Free Press, Liga proti hanobení (ADL), Asociace bojující za práva nebělošského obyvatelstva (NAACP) či Color of Change usilující o širší politické zastoupení černošského obyvatelstva. Celá akce je reakcí na to, že Facebook dlouhodobě umožňuje zveřejňovat na svých platformách rasistický, násilný a prokazatelně nepravdivý obsah. Cílem je prostřednictvím inzerentů vyvinout na firmu tlak, aby na svých platformách přijala přísnější opatření proti takovému obsahu.

-stk-, -čtk-