Privátní značky jsou v Evropě na vzestupu

sobota, 13. června 2020, 08:05 Retail MediaGuru

V maloobchodních řetězcích téměř ve všech evropských zemích se zvýšil podíl privátních značek na trhu. V ČR pak tvoří téměř polovinu prodejů v diskontech.

V Tesco ČR tvoří privátní značky zhruba třetinu sortimentu, v Lidlu ovšem 80 %, zdroj: Tesco

V Tesco ČR tvoří privátní značky zhruba třetinu sortimentu, v Lidlu ovšem 80 %, zdroj: Tesco

V maloobchodních řetězcích téměř ve všech evropských zemích se zvýšil podíl privátních značek na trhu. Nejvíce se prodávají ve Švýcarsku, Španělsku a ve Velké Británii. Ve 14 z 19 sledovaných zemí vzrostl podíl privátních značek na trhu. V sedmi zemích tvoří privátní značky dokonce více než 40 % sortimentu, ale co se obratu týče, je podíl na trhu nižší. Privátní značky jsou totiž všeobecně stále vnímány jako levnější alternativa ke značkovým produktům.  I když v posledním roce dochází k čím dál větší premiumizaci, tedy vstupu privátek do dražších segmentů.

Česká republika má podíl na trhu spíše nižší, okolo 23 %, nicméně v posledních letech se stále zvyšuje. Privátní značky posílily za posledních 10 let a tvoří podle údajů výzkumné agentury Nielsen, téměř polovinu prodejů v českých diskontech. Zatímco na klasickém maloobchodním trhu vzrostl podíl na prodejích z 15,5 % na 22,8 %, v diskontech se podílí na prodejích 44 %. Například Lidl deklaruje, že 80 % sortimentu tvoří právě privátky. V českém Tesco je zhruba třetina výrobků pod vlastní značkou.

„Privátní značky obecně získávají větší podíl. Letos YTD je na 23 % celkově podílu privátních značek v ČR. I pro spotřebitele jsou zajímavé a 81 % deklaruje, že již tvoří část jejich nákupních košíků, potvrzuje Mária Hukelová, Marketing and Communications CZ&SK Nielsen.

Itálie je aktuálně jedinou zemí, kde zůstává podíl privátních značek v rámci nabídky pod 30 %, konkrétně 22,3 % a podíl na prodejích tvoří jen lehce přes19 %.  I přestože vzrostl jejich podíl na trhu o více než 2 %, zůstává Itálie hodně vzadu za Švýcarskem. Tam tvoří privátní značky téměř polovinu nabídky se 49,8 % a co se podílu na prodejích týče je to 42,5 % a to i přes menší pokles v loňském roce.

Tabulka podílu privátních značek za loňský rok na sortimentu a prodejích, zdroj: PLMA a Nielsen

Tabulka podílu privátních značek za loňský rok na sortimentu a prodejích, zdroj: PLMA a Nielsen

Data pocházejí od asociace Private Label Manufacturers Association - PLMA (neziskové organizace, která podporuje privátní značky a má okolo 4500 členů) a agentury Nielsen.

-zue-
 

 

Za pandemie si Češi rádi dopřejí i prémiové zboží

pondělí 18. května 2020