Průzkum: 9 z 10 Čechů očekává zvyšování cen

úterý, 9. června 2020, 11:15 Výzkum, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

Češi se přestávají bát koronaviru, obavy však mají ze zdražování, neschopnosti splácet své závazky a propouštění.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Pocit ohrožení koronavirem je u Čechů nyní nejnižší od vyhlášení nouzového stavu. Nyní mají strach spíše z návratu pandemie a také jejích ekonomických dopadů. Téměř 9 z 10 Čechů očekává zvyšování cen, čtvrtina Čechů se obává neschopnosti splácet své závazky a třetina pracujících propouštění. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos, který byl realizován od 27. května do 1. června. 

Pocit osobního ohrožení koronavirem je nejnižší od vyhlášení nouzového stavu v České republice. Za poslední měsíc tento podíl poklesl o 13 procentních bodů na současných 55 %. Nejméně ohroženi se cítí mladí lidé do 29 let. Klesajícímu pocitu ohrožení a rozvolňování preventivních opatření odpovídá i chování lidí, kteří se stále více vrací k běžnému fungování. Za poslední měsíc významně poklesl počet lidí, kteří omezují osobní styk se známými (36 %), z domova vychází jen v případě nutnosti (36 %) a také nosí ochranné rukavice (23 %), mírně poklesl podíl lidí vyhýbajících se hromadné dopravě (42 %). Nicméně 72 % Čechů se nyní obává návratu pandemie, nejčastěji lidé starší 66 let. 

Pocit ohrožení koronavirem v čase, zdroj: Ipsos (n=1023)

Pocit ohrožení koronavirem v čase, zdroj: Ipsos (n=1023)

Nadále sílí přesvědčení, že dostat virus pod kontrolu potrvá měsíce – polovina Čechů si myslí, že to bude déle než šest měsíců (koncem dubna to byla jen třetina populace). Desetina populace se naopak domnívá, že virus je již nyní pod kontrolou.

Obavy z dopadů pandemie na zaměstnání či zdroj obživy zůstávají stejné jako před měsícem. Koronavirus jako hrozbu pro své zaměstnání vnímá 55 % populace, za velkou hrozbu to považuje pětina lidí, pesimističtí jsou zejména OSVČ. 

Třetina ekonomicky aktivních Čechů (zaměstnanců či podnikatelů) se obává, že jejich firmy budou muset v důsledku krize propouštět zaměstnance. Až 88 % dotázaných je přesvědčeno, že dojde ke zvyšování cen, 57 % si myslí, že budou muset snížit své životní standardy, 42 % se bojí vyčerpání finančních rezerv a 25 % neschopnosti splácet své závazky.

Obavy z dopadů krize, zdroj: Ipsos (n=1023)

Obavy z dopadů krize, zdroj: Ipsos (n=1023)

Rozvolňování bezpečnostních opatření vyhovuje 71 % Čechů, častěji lidem s vysokoškolským vzděláním a také lidem z velkých měst s více než 100 tisíci obyvateli. Valná většina (79 %) je také přesvědčena, že Česká republika zvolila pro řešení pandemie optimální postup. Oceňují zejména nošení ochranných pomůcek, brzké zavedení bezpečnostních opatření a také uzavření hranic. S tuzemským postupem nesouhlasí jen 17 % Čechů, kteří kritizují zejména příliš přísná opatření, chaos v pravidlech a chaotické vystupování vlády, nedostatečné zásoby zdravotnického materiálu či pozdní reakci vlády. 

Výzkum byl realizován na reprezentativním vzorku internetové populace České republiky starší 18 let dle pohlaví, věku, regionu a velikosti místa bydliště. Celkem se ho zúčastnilo 1023 respondentů. 

-stk-