CME: TV Nova snížila v pololetí výnosy i zisk zhruba o pětinu

úterý, 21. července 2020, 08:20 TV MediaGuru

Dopady pandemie Covid-19 pocítila společnost CME především na reklamních výnosech ve druhém letošním čtvrtletí.

Zdroj: TV Nova

Zdroj: TV Nova

Výnosy společnosti Central European Media Enterprises (CME) na českém trhu, kde provozuje stanice skupiny Nova, klesly ve druhém letošním čtvrtletí o 29 % a celkově dosáhly 45,9 mil. USD (cca 1,1 mld. Kč). Pokud by se zohlednil letošní kurz koruny k dolaru na loňské výsledky, je meziroční pokles na úrovni 24 %. Za období celého prvního pololetí 2020 se výnosy CME na českém trhu meziročně snížily o 17 % na 115 mil. USD (cca 2,65 mld. Kč).

Provozní zisk před odpisy a amortizací OIBDA na českém trhu dosáhl v pololetí 36,8 mil. USD (cca 846 mil. Kč), což bylo o 22 % méně než ve stejném loňském období. Ve druhém čtvrtletí se zisk OIBDA v Česku snížil o 35,4 %. Vyplývá to z výsledků CME za druhé čtvrtletí a první pololetí 2020, které v úterý ráno oznámila. 

CME celkově hlásí na všech trzích, kde působí, za druhé čtvrtletí meziroční pokles výnosů o 26 %, za celé první pololetí pak pokles o 15 %. Především se na výsledku odrazil pokles reklamních výnosů (-21 %), naopak výnosy z přenosových poplatků mírně vzrostly o 7 %. Hrubý zisk OIBDA poklesl za období prvního pololetí o 18 % na 111,4  mil. USD.

Čisté výnosy a OIBDA CME na jednotlivých trzích (mil. USD) za druhé čtvrtletí 2020 a první pololetí 2020, zdroj: CME

Čisté výnosy a OIBDA CME na jednotlivých trzích (mil. USD) za druhé čtvrtletí 2020 a první pololetí 2020, zdroj: CME

„Navzdory velmi náročnému prostředí jsme si udrželi vysoké marže a peněžní tok se v první polovině roku 2020 oproti minulému roku zvýšil. Pandemie měla negativní dopad na reklamní trhy v našem regionu, k výraznému poklesu došlo především v dubnu a květnu, ale výsledky v červnu už odrážejí výrazné zlepšení struktury výdajů. Na základě současného bookingu kampaní pro červenec a srpen se zdá, že se reklamní výdaje vracejí ke srovnatelným úrovním, které jsme zaznamenali ve stejných obdobích v roce 2019. Naše finanční situace zůstává silná a budeme nadále aktivně reagovat na nejistotu vyvolanou pandemií," uvedli generální ředitelé společnosti CME Michael Del Nin a Christoph Mainusch

CME zároveň informovala, že pokračuje proces fúze s PPF, potřebná povolení získala v Rumunsku a ve Slovinsku. Předpokládá, že proces prodeje se podaří uzavřít před 27. říjnem 2020.

-mav-