Co na poli TV vysílání sledují Disney a Amazon?

čtvrtek, 16. července 2020, 13:30 TV MediaGuru

Lineární televize „nezestárne“ a poroste i v době streamovacích služeb, píše ve svém komentáři Erika Luzsicza.

Zdroj: Pixabay

Zdroj: Pixabay

Televizní škatulata batulata. Tak by bylo možné popsat aktuální dění v televizním průmyslu na globální scéně. Fenomenální úspěch si připisuje například Disney+ ve Velké Británii. Rozjezd nové streamovací platformy doslova předčil očekávání, proto se teď Disney rozhodl dokonce ukončit vysílání svých lineárních kanálů Disney Channel, Disney XD a Disney Junior. Jejich vypnutí má ještě více posílit pozici streamovacího nováčka. Ten celosvětově od listopadu loňského roku zaznamenal přes 54 milionů předplatitelů.

Čísla jsou to na první pohled slibná, ale stále s nejistou budoucností. Disney jakožto jedna z největších mediálních společností na světě se tím pádem odřízne od příjmů, které pravidelně přitékaly za licencovaný obsah pro jiné stanice a operátory. Zároveň musí doufat, že čísla předplatitelů stabilně porostou i do budoucna a dostatečně tak vykompenzují veškeré náklady, zejména za nové pořady, které v tomto případě nejsou nejlevnější. Veškerá produkce Disney je známá a populární tím, že zaměstnává nejlepší animátory a její filmy či seriály stojí na nejnovějších digitálních tricích a efektech.

V tomto ohledu je zajímavý pohled na dění za velkou louží. Amazon jakožto další globální gigant na poli televizní zábavy se totiž pomalu obrací opačným směrem než Disney. Zní to překvapivě, ale Amazon i přes rozvíjení platformy Prime Video chce nově experimentovat právě s lineární televizí. Jak se podařilo vypátrat redaktorům z časopisu Fortune, Amazon v náborových inzerátech uvádí, že ačkoliv je video na vyžádání na vzestupu, očekává se, že v globálním měřítku poroste čas strávený u televize ve prospěch živého, programového nebo lineárního vysílání v následujících dvou letech o 64 %.

Což je další zajímavá predikce, která je tak nějak ve stínu streamovacího boomu. Lze za ní vyčíst jisté „zahlcení obsahem“. To je přitom jeden z okamžiků, který placená televize zná, respektive z něho těží. Lineární vysílání totiž nabízí program bez větší námahy. Pokud už jste nejnovější seriál, o kterém všichni mluví, viděli a v rozsáhlé knihovně streamovacích služeb jste se ztratili, nebo prostě nevíte, co vybrat, tak právě pro vás je tu lineární vysílání. Uplynulá desetiletí prokázala, že divák chce u televize relaxovat a nechce přemýšlet. Chce dostupnou zábavu, která se mu nabídne bez větší námahy a bez toho, aby se utopil v neustálém probírání a zkoušení toho pravého v nekonečné nabídce. Proto i v době streamovacích služeb lineární televize „nezestárne“ a nadále poroste.

Autorka textu: Erika Luzsicza, Axocom