Češi v televizi sledují hlavně seriály a filmy

pátek, 28. srpna 2020, 07:30 TV MediaGuru

Téměř polovinu času stráveného před televizní obrazovkou věnují Češi sledování seriálů a filmů.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Denně si televizi zapne téměř 70 % obyvatel ČR, kteří jejím sledováním tráví přes 3,5 hodiny denně. Podle údajů mediálního zastupitelství Atmedia, jež vycházejí z oficiálního elektronického měření televizní sledovanosti ATO-Nielsen Admosphere, Češi v televizi sledují především filmy a seriály, vyhledávané jsou také zábavné pořady a zpravodajství.

Seriály jsou na českých TV obrazovkách nejsledovanějším programovým žánrem, za nimi následují filmy. Z celkového času, který Češi tráví sledováním televize, věnují seriálům a filmům 46 %. „Češi byli, jsou a budou národem seriálových a filmových fanoušků. To je ostatně vidět i na nárůstu počtu seriálových a filmových tematických stanic, které jdou divákům svou obsahovou nabídkou naproti. Obliba těchto televizních stanic kontinuálně roste,” uvedl Pavel Müller, head of research & marketing společnosti Atmedia, která obchodně zastupuje 29 tematických televizních stanic. Druhou nejsledovanější kategorii tvoří zábavné pořady – od různých talk show přes soutěže až po reality show, kterým diváci z celkového času stráveného před televizními obrazovkami věnují 14 %.

Své místo na televizních obrazovkách má také zpravodajství, a to navzdory velkému množství zpravodajských serverů. Podle Müllera televizním divákům vyhovuje především to, že v rámci několika desítek minut získají přehled o tom nejdůležitějším, co se v daný den stalo. Zpravodajským pořadům od hlavních zpravodajských relací přes zprávy o počasí až po zpravodajské magazíny věnují Češi 12 % času tráveného sledováním televize.

Z těchto údajů vyplývá rovněž to, že se divácké návyky z hlediska sledování programových typů v průběhu času příliš nemění. Filmy a seriály tvořily téměř polovinu času tráveného před televizními obrazovkami i před deseti lety a také zpravodajské pořady si tehdy ukrajovaly podobný podíl. Určitý posun je vidět u zábavných pořadů, kterým v porovnání s obdobím před deseti lety čeští diváci nyní věnují větší podíl času.

Obliba jednotlivých programových žánrů se u mužů a žen příliš neliší. Seriálům a filmům, zábavným pořadům a zpravodajským pořadům věnují muži i ženy nejvíce času tráveného před televizními obrazovkami. Ženy ovšem v porovnání s muži tráví více času sledováním seriálů a zábavných pořadů, zatímco u mužů si v porovnání se ženami vedou lépe zpravodajské, dokumentární a sportovní pořady.

Určité rozdíly jsou také mezi věkovými skupinami. Filmům a seriálům patří největší podíl z celkového času u televize napříč všemi věkovými skupinami, u mladších diváků ve věku 15–34 let je však v porovnání s ostatními diváky nejvyšší. „Mladí diváci věnují filmům a seriálům 54 % času, který tráví před televizními obrazovkami. Je patrné, že filmové a seriálové televizní stanice umějí k obrazovkám přilákat i mladé diváky, a to i přes silnou konkurenci na internetu, sociálních sítích nebo stále oblíbenějších VOD aplikacích,” konstatuje Pavel Müller. Dodává, že výrazně méně si u diváků z této skupiny ukrajují zpravodajské pořady, jimž věnují jen 7 % z celkového času stráveného sledováním televize.

Infografiku k tématu televizních žánrů a jejich sledovanosti v TV si můžete stáhnout v dokumentu níže.

-mav-