Discovery: Český trh je v regionu EMEA klíčový

úterý, 11. srpna 2020, 13:45 TV MediaGuru

Discovery chce dál rozšiřovat svou nabídku televizních stanic, český trh označuje v regionu EMEA za důležitý.

Kasia Kieli, zdroj: Discovery

Kasia Kieli, zdroj: Discovery

Novým stanicemi v nabídce společnosti Discovery, provozovatele řady tematických televizních stanic, se mají na českém trhu stát hobby kanál HGTV (home and garden TV) a sportovní Eurosport 4K. Jejich start se připravuje. Vyloučen není ani příchod streamingové služby Dplay, přibližuje Kasia Kieli, manažerka Discovery pro region EMEA (Evropa, Střední Východ a Afrika).

Jak jste spokojeni s provozováním kanálů Discovery v České republice?

Portfolio společnosti Discovery v České republice v posledních letech neustále roste. Rozšířili jsme nabídku kanálů Eurosport, přidali jsme kanály bývalého Scripps (Travel Channel, Food Network, Fine Living) a nejnověji přivádíme hobby kanál HGTV  a Eurosport 4K. Jak víte, od začátku tohoto roku měříme sledovanost stanic Discovery Channel, TLC a Eurosport 1 na českém trhu. Můžeme proto říct, že kanál Eurosport 1 byl v lednu 2020 v Česku placeným televizním kanálem číslo jedna, a to díky přenosům z turnaje Australian Open. To vše ukazuje na to, že Česká republika je pro Discovery klíčovým trhem v regionu EMEA. Registrujeme silnou reakci ze strany našich diváků a vidíme vysoký potenciál dalšího rozvoje.

Kanály Discovery vypadly na jaře z nabídky operátora Skylink. Skylink tento krok zdůvodnil tím, že se s Dicovery nedomluvil na přijatelných komerčních podmínkách prodloužení smlouvy. Je reálné, že by se stanice Discovery vrátily do nabídky Skylinku?

Byli jsme a jsme stále připraveni dohodnout se se Skylinkem, protože chceme, aby naši čeští a slovenští diváci měli přístup k našim kanálům a k programům, které přinášejí. Dohoda ale vyžaduje partnerství alespoň dvou stran. Rozhodnutí o ukončení naší dohody bylo jednostranně učiněno společností Skylink. Jsme však vždy otevřeni jednáním, protože pro spotřebitele chceme to nejlepší.

Je možné přiblížit, co je přesně hlavní překážkou uzavření dohody, díky které by se stanice Discovery vrátily do nabídky Skylinku?

Mohu komentovat pouze záležitosti týkající se Discovery. Naše podnikání v České republice je solidní: v průběhu let jsme zde neustále investovali a vždy nám šlo o kvalitu. Skutečnost, že všichni ostatní operátoři naše portfolio mají, je jasným důkazem, že vždy máme na mysli prospěch diváků. Nedávno jsme také rozšířili partnerství se společnostmi T-Mobile CZ, Slovak Telekom a Digi Slovakia, které od června přinášejí divákům vzdělávací obsah a v budoucnu nabídnou i Eurosport 4K. Snažíme se nabídnout ještě větší obsahovou hodnotu s cílem pozitivně ovlivnit diváky.

Letošní jaro ovlivnilo celospolečenský život. Jak se pandemie Covid-19 odrazila na výsledcích Discovery?

Bylo to specifické období, naše stanice vykázaly za období březen až květen meziroční růst na úrovni 17 %. Nárůst publika byl zaznamenán u klíčových demografických skupin: ženské kanály vzrostly o 28 %, mužské kanály o 29 % a kategorie „ostatní“ včetně Planety zvířat o 38 %. Vidíme, že nová společenská situace má silný vliv na návyky sledování televize. Obecně má televize pro obyvatelstvo v těchto situacích – kdy je důležitým zdrojem informací a zábavy – větší hodnotu. Kromě množství času sledování existuje také posun směrem ke konkrétním žánrům a obsahu, který zvýšil úroveň sledování tematických kanálů. Naše pozice je zde velmi dobrá, protože máme portfolio zábavních kanálů, které přinášejí vysílání v reálném čase.

Co v zemích EMEA plánujete pro druhou polovinu roku?

Discovery je trojkou na evropském mediálním trhu, má zde 310 milionů diváků měsíčně, přináší tři miliardy hodin obsahu prostřednictvím sítě více než 50 kanálů a rostoucí řady produktů orientovaných přímo na spotřebitele (direct-to-consumer) jako Dplay, GolfTV, Eurosport Player a MotorTrend. Po akvizici Scripps vidíme velký potenciál ve využíti naší globální distribuční sítě a v rozšíření značky dřívějšího Scripps, včetně HGTV, což je pro nás v Evropě priorita. Zároveň plánujeme posílit naše portfolio klíčových značek. Budeme i nadále vyvíjet produkty a značky, kterým naši zákazníci a inzerenti v EMEA důvěřují. I nadále se zaměřujeme na Discovery Channel, Animal Planet, TLC, Science a HGTV, sport prostřednictvím Eurosportu a dlouhodobá strategická partnerství jako např. partnerství s olympijskými hrami, díky kterým se odlišujeme.

Pokud jde o obsah, Discovery má 300 tisíc hodin obsahu, což představuje osm tisíc hodin původního programování. Náš obsah budeme i nadále používat k zábavě, informování, vzdělávání a k tomu, aby si ho diváci užili na všech obrazovkách. Rozvinuli jsme agregační službu OTT Dplay, která poskytuje zábavu napříč AVOD a SVOD včetně distribuce našich lineárních kanálů na vybraných trzích. Obsah je možné sledovat na vyžádání, kdykoli a kdekoli. Dplay je jedním z hlavních produktů OTT, v současnosti je k dispozici v devíti zemích regionu EMEA.

V neposlední řadě se odlišujeme našimi hodnotami. V červnu 2019 společnost Discovery zahájila globální iniciativu s názvem Rise, která se zaměřuje na snižování nerovnosti. V budoucnu bude Discovery podporovat stále více programů zaměřených na řešení sociální mobility a vzdělávání. Discovery Rise jsme již uvedli v Itálii, Německu, JAR, Velké Británie, Nizozemsku, Rumunsku a v jejím uvádění budeme pokračovat.

A co konkrétně chystáte na českém trhu?

Víme, že Češi mají rádi sport, proto jsme rádi, že se sportovní akce vrací a že je odvysíláme na Eurosportu. Jde o Tour de France, US Open nebo Roland Garros. V příštím roce budou naší hlavní sportovní událostí Letní olympijské hry. Chceme rovněž dál pokračovat v konsolidaci portfolia, kde zamýšlíme značky Discovery Channel a TLC rozšiřovat o nové kanály. Konkrétně jde o HGTV, který jsme už uvedli v Latinské Americe, Asii a na evropském kontinentu v Německu, Polsku, Rumunsku a Maďarsku a který  nabízíme operátorům i na českém trhu. Plánujeme zde rovněž zavedení stanice Eurosport 4K. Pracujeme také na rozvoji streamingové služby Dplay, o které jsem se už zmínila. V dubnu zaznamenala Dplay rekordní sledovanost 16 mil. unikátních návštěvníků a vykázala trojciferný meziroční růst počtu předplatitelů. Stále vyhodnocujeme možnosti vstoupit s touto službou na nové trhy.   

Kasia Kieli, President & Managing Director, Discovery EMEA

Kasia Kieli spravuje největší mezinárodní region společnosti Discovery, který se skládá ze 140 trhů v Evropě, na Středním východě a v Africe. Je zodpovědná za strategický komerční rozvoj těchto trhů a spravuje portfolio více než 50 značek kanálů a rozvíjející se skupinu produktů pro přímé spotřebitele. Dříve působila jako president Discovery pro oblast střední Evropy, Středního východu a Afriky. Do Discovery nastoupila v roce 2000. Je absolventkou programu Advanced Management na Harvard Business School. Získala titul MBA a tituly z univerzity v Calgary a z University of Notre Dame v Indianě, kde také vyučovala. Je členkou správní rady Joyn v Německu.

-mav-