Filmová studia testují potenciál streamů pro premiéry

sobota, 22. srpna 2020, 08:30 Internet & Mobil, Outdoor MediaGuru

Opakovaně odložené premiéry letošních blockbusterů stojí filmová studia nemalé prostředky. I proto si nové hity hledají cestu ke streamovacím službám.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Filmový průmysl zažívá letos kvůli pandemii koronaviru těžký rok. Přerušená natáčení, zavřená kina a pokračující omezená návštěvnost stála filmová studia i provozovatele kin již nemalé prostředky. Původní premiéry očekávaných hitů, jako je Mulan, Tenet nebo nová bondovka Není čas zemřít, byly zrušeny a (i několikrát) odloženy. Přetrvávající či znovu se vracející omezení navíc nutí filmové hráče k bezprecedentním krokům – například k přesunu kinopremiér do virtuálního prostředí. 

Zatímco James Bond se rovnou rozhodl počkat až na 25. listopadu, nový snímek Christophera Nolana Tenet z dílny studia Warner Bros. svou premiéru odsunul opakovaně – původní datum 17. července se posunulo na 31. července a následně na 12. srpna. Nyní by se měla mimo USA premiéra konat 26. srpna.

Několikrát odložená byla i premiéra hraného filmu Mulan, která měla jít původně do kin v březnu. Jen produkce tohoto snímku o legendární čínské bojovnici, známé pro západní publikum již z animované Legendy o Mulan, stála studio Disney 200 milionů dolarů, které se měly mnohonásobně vrátit vysokou návštěvností především v amerických a čínských kinech. Vzhledem k přetrvávajícím omezením však nyní společnost přišla s bezprecedentním řešením – premiéra proběhne 4. září na její streamovací službě Disney+ za dodatečný poplatek 29,99 dolarů. V zemích, kde služba zatím není dostupná, půjde jako obvykle do kin, pokud to tedy tamní situace umožňuje. To bude případ i České republiky, kdy je premiéra na první zářijový pátek potvrzena. 

Bob Chapek, CEO společnosti Disney, k rozhodnutí přenést premiéru Mulan do digitálního prostředí uvedl, že pandemie nutí přemýšlet o „nových způsobech“, jak lépe vycházet vstříc zákazníkům. „Myslíme si, že je důležité hledat alternativní cesty k tomu, jak dostat tento výjimečný rodinný film k divákům včas,“ vysvětlil v konferenčním hovoru s investory.

Důvodem k uspíšení premiéry jsou však také finanční výsledky – ve třetím čtvrtletí zaznamenala společnost ztrátu ve výši téměř pěti miliard dolarů. Stojí za tím nejen zavřená kina a odložené premiéry, ale i uzavření zábavních parků, jejichž příjmy se meziročně propadly o 85 %. Jejich čtvrtletní ztráta činila 3,5 miliard dolarů. Dobře se vedlo alespoň již zmíněné službě Disney+, která má nyní už více než 60 milionů předplatitelů, což je o 10 milionů více než v dubnu.

Disney však není jediným studiem, které se rozhodlo k online premiéře. Úspěch s tím již oslavila společnost Universal, která tímto způsobem představila v dubnu svůj animovaný snímek Trollové: Světové turné. Zhlédnout jej bylo možné za necelých 20 dolarů. Za tři týdny od uvedení vydělal podle informací The Wall Street Journal více peněz než původní film Trollové během pěti měsíců v kinech.

Šéf NBCUniversal Jeff Shell následně během hovoru s investory zmínil, že PVOD (premium video on demand) se stane do budoucna „doplňkovou nabídkou“ pro spotřebitele i poté, co budou kina již v plném provozu. „Ať se nám to líbí, nebo ne, většinu našich filmů lidé konzumují u sebe doma. Není realistické předpokládat, že se tím nezměníme, že se tato část našeho byznysu stejně jako všechny ostatní nezmění,“ dodal s tím, že tím pandemie zajisté ovlivní i distribuční filmový model.

A první změny nenechaly na sebe dlouho čekat – Universal a AMC, největší síť kin na světě, se předminulý týden dohodly, že nové filmy se dostanou do domácí distribuce mnohem dříve, než tomu bylo doposud zvykem. Exkluzivitu si kina ponechají jen na 17 dní, místo obvyklých 70.

-stk-