COOP rozjíždí prodej potravin online a instaluje výdejní boxy

pátek, 25. září 2020, 11:15 Retail, Aktuality MediaGuru

Skupina COOP přechází do ostré fáze prodeje potravin online. Služba e-Coop má zlepšit obslužnost na vesnicích a malých městech. Nabídne výdejní boxy.

Od května v pilotním provozu, nyní již naostro začíná fungovat E-COOP online prodej potravin, zdroj: COOP

Od května v pilotním provozu, nyní již naostro začíná fungovat E-COOP online prodej potravin, zdroj: COOP

Maloobchodní síť prodejen potravin COOP rozjíždí online prodej a soustředí se především na zákazníky z menších měst a vesnic. Nová služba s názvem e-Coop lidem umožní nakoupit sortiment potravin a dalšího zboží a vyzvednout si jej v jejich nejbližší prodejně. Cílem je také podpořit ekonomiku menších prodejen v rámci sítě.

Do konce září bude do e-shopu zařazeno celkem 500 obchodů, zejména z jižní a východní Moravy, Vysočiny, středních, jižních a západních Čech. Další prodejny pak budou přibývat v následujících týdnech a síť má tak postupně získat celorepublikové pokrytí. Pod COOP přitom spadá dohromady 2500 obchodů.

„Z malé vesnické prodejny tak vytváříme pomocí e-shopu díky nabídnutým službám v podstatě velký supermarket. Snažíme se tak rozvíjet obchod na venkově a služby posunout někam výš,“ říká Pavel Březina, předseda představenstva Skupiny COOP. E-shop nyní při svém startu nabízí několik desítek tisíc položek zboží, kromě potravin jsou to i drogerie, potřeby pro domácnost nebo krmivo pro domácí zvířata. Seznam se má postupně rozšiřovat. 

Nejprve u prodejen a pak třeba i u obecních úřadů bude COOP instalovat výdejní boxy, zdroj: COOP

Nejprve u prodejen a pak třeba i u obecních úřadů bude COOP instalovat výdejní boxy, zdroj: COOP

COOP začne navíc k vybraným prodejnám instalovat externí výdejní boxy s nepřetržitým provozem, které budou mít i vlastní chladící části pro čerstvé potraviny. Boxy umožní lidem přijít si pro vybrané potraviny i mimo provozní dobu prodejen. „Umím si představit, že v budoucnu výdejní boxy umístíme třeba i u obecního úřadu a budou fungovat jako výdejna pro občany, pokud ve vesnici nebude prodejna,“ popsal plány Pavel Březina, na kongresu Sámoška.

Nová služba ale není jen dílem COOPu, vznikla na základě spolupráce mezi dodavateli a výrobci. Na provozu a vývoji platformy spolupracoval COOP s Plzeňským Prazdrojem, který je dlouholetým podporovatelem tradičních prodejců v regionech a také s dalšími firmami. Například Mastercard se podílí na zavádění automatických výdejních boxů, dalšími partnery pak jsou ČSOB, český výrobce boxů 3iD a výrobce pokladního systému PVA Systems. Podporu projektu vyjádřilo i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Cílem bylo vytvořit jednoduché nákupní prostředí, aby se v něm mohlo orientovat co nejvíce lidí. „Zákazníci si při spuštění E-COOPu nejprve zvolí konkrétní prodejnu, kde si chtějí svůj nákup vyzvednout. Následně přejdou do vlastního e-shopu a vyberou si z nabídky potravin. Celý nákup mohou zaplatit buď on-line prostřednictvím platební karty, nebo až při vyzvednutí na prodejně. Speciální boxy pak budou mít vlastní platební terminály,“ popisuje Lukáš Němčík, šéf marketingu a rozvoje skupiny COOP.

COOP spouští pilotní režim online prodeje

úterý 5. května 2020

-zue-