ČT letos počítá s výpadkem příjmů 200 milionů Kč

středa, 23. září 2020, 16:45 Aktuality, TV MediaGuru

Česká televize počítá s poklesem příjmů v letošním roce proti schválenému rozpočtu o zhruba 200 milionů korun.

Zdroj: Česká televize

Zdroj: Česká televize

Česká televize (ČT) počítá s poklesem příjmů v letošním roce proti schválenému rozpočtu o zhruba 200 milionů korun. Z toho 150 milionů Kč bude představovat výpadek z obchodní činnosti a 50 milionů příjmy z koncesionářských poplatků. Důvodem je zejména situace kolem šíření koronaviru. Na středečním jednání Rady ČT to uvedl finanční ředitel ČT David Břinčil.

V prvním pololetí byl výnos z televizních poplatků nižší zhruba o 43 milionů Kč a 100 milionů korun tvořil výpadek z podnikatelské činnosti. Česká televize má pro letošek schválený vyrovnaný rozpočet s příjmy a výdaji 6,76 miliardy korun. Hlavní příjmovou položkou jsou televizní poplatky, které měly letos přinést asi 5,6 miliardy Kč.

Do konce září chce vedení ČT podle generálního ředitele Petra Dvořáka předložit radě aktualizovaný návrh rozpočtu České televize pro letošní rok. Dodal, že rozpočet letos skončí jako vyrovnaný s tím, že podnik by měl mít na účtech na konci roku požadovaných nejméně 1,2 miliardy Kč.

Televize kvůli epidemii přišla na jedné straně o výnosy z reklamy ze zrušených sportovních akcí, jako bylo zrušené MS v ledním hokeji, fotbalové Euro nebo odložené letní olympijské hry. Na druhé straně ušetřila za vysílací práva a výrobu pořadů souvisejících s těmito akcemi. Příjmy z koncesionářských poplatků klesly kvůli horší platební morálce koncesionářů i omezení upomínacích akcí kvůli epidemii.

Vedle toho podniku vzrostly náklady v souvislosti s výrobou nových pořadů pro studenty a žáky nebo se spuštěním nového kanálu pro seniory ČT3. Naproti tomu se výroba některých pořadů zastavila nebo omezila.

-čtk-