ČT se kvůli propojení Novy s O2 obává o sportovní přenosy

středa, 9. září 2020, 18:40 TV MediaGuru

Česká televize se obává toho, že může mít horší přístup k vysílacím právům na některé sportovní přenosy.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Česká televize se obává toho, že kvůli chystanému přechodu TV Nova pod PPF, která už ovládá O2 TV, může mít horší přístup k vysílacím právům na některé sportovní přenosy. Minulý týden Evropské komisi odeslala námitky, ve kterých apeluje na to, aby komise spojení schválila jen za podmínky, že bude pro veřejnoprávní ČT zajištěn rovný a transparentní přístup specificky k důležitým sportovním právům, která se na českém trhu obchodují. Generální ředitel Petr Dvořák o tom ve středu informoval Radu ČT.

„Chceme tím zabránit situaci před dvěma lety, kdy při prodeji práv na vysílání nejvyšší české fotbalové soutěže nebyla Česká televize vůbec oslovena a následně byla nucena vyjednávat a následně uzavřít sublicenční smlouvu se společností O2. V případě realizace spojení bez těchto podmínek lze pokračující agresivní chováni O2 očekávat," podotkl Dvořák.

Televize od komise obdržela dotazník, který má popsat, jaká tržní a konkurenční rizika může majetkové propojení skupiny TV Nova a společnosti O2 přinést.

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera minulý týden oznámila, že odeslala Evropské komisi příslušné doklady k finálnímu schválení transakce nákupu mediální skupiny CME. Akcionáři CME schválili nabídku na převzetí letos v únoru. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů (zhruba 48 miliard Kč). Součástí CME jsou televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy včetně české skupiny Nova.

PPF vlastní zhruba 80 procent v operátorovi O2, který provozuje internetovou televizi O2 TV. Skupina PPF investuje do mnoha odvětví od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství.

-čtk-