Facebook spolupracuje s Ray-Ban na chytrých brýlích

neděle, 20. září 2020, 08:30 Internet & Mobil MediaGuru

Virtuální a rozšířená realita je pro Facebook nadále lákavým polem. Firma na své výroční konferenci představila ambiciózní záměry.

Zdroj: Facebook

Zdroj: Facebook

Po Applu uspořádal tento týden svůj event – opět čistě virtuální – i další technologický gigant. Provozovatel největší sociální sítě světa v rámci akce Facebook Connect nastínil své ambice v oblasti rozšířené a virtuální reality. Plány Facebooku mají přesah do marketingové oblasti už jen tím, že navázal mnohaleté partnerství se skupinou Luxxotica, majitelem známých značek brýlí Oakley a Ray-Ban. Právě logo druhé jmenované značky mají nést chytré brýle Facebooku plánované k uvedení na příští rok. Módní značka navrhne obroučky a produkt má být předskokanem k zařízení, které plně dostojí zkratce AR – tedy rozšířené realitě.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg během prezentace přiznal, že zatím nemá k dispozici produkt, který by mohl prezentovat. Podle informací portálu TechCrunch lze ovšem už nyní konstatovat, že brýle budou postrádat displej. Mají tak mnohem méně připomínat nyní už pozapomenuté a nepříliš úspěšné Google Glass a spíše napodobit čtyři roky staré Spectacles od provozovatele Snapchatu. Kus hardwaru, který umožnil nahrávat videa a posléze je sdílet na sociální síť, měl ostatně blíže k módnímu doplňku než výstřelku techniky.

Zdroj: Facebook

V těchto týdnech proto začnou zaměstnanci Facebooku testovat prototyp high-tech:. Brýlí v prostředí kampusu firmy tak, aby si udělali lepší obrázek o případném využití technologie. V propagačním videu níže, které má naznačit potenciál AR brýlí, lze například vidět možnosti vizuální nápovědy při hledání správného směru nebo dokonce ztracených klíčů. Chytré brýle by podle této prezentace měly zvládat i doporučování hudby v obchodě podle vkusu jejich nositele. Zda něco takového zvládnou už ty s logem Ray-Banu, zůstává nejasné, stejně jako řádová cena zařízení.

Zdroj: Facebook

Server The Verge připomíná, že prakticky všichni technologičtí giganti už s obdobou chytrých brýlí přišli. Amazon, Apple, Google, Intel a další společnosti buď už přístroj uvedly na trh, nebo aspoň oznámily jeho vývoj. „Vášnivě zkoumáte možnosti zařízení, která dávají lidem lepší způsoby, jak se propojit se svými nejbližší. A nositelná elektronika takový potenciál má,“ tvrdí Andrew Bosworth, viceprezident facebookové divize pro virtuální realitu.

Jejímu úspěchu Facebook nadále věří. Kromě vize vlastních brýlí firma představila i druhou generaci setu pro zprostředkování zážitku z virtuální reality Oculus Quest. V případě tohoto headsetu už nebyla firma skoupá na podrobnosti, na trh jej ostatně uvede už v říjnu. Jedná se o výkonnější verzi svého předchůdce. Současná situace kolem pandemie koronaviru navíc nabízí nové možnosti využití této technologie, než je krácení volného času hraním videoher. Zuckerberg si Oculus Quest pochvaloval coby zprostředkovatele videokonferencí ve virtuální realitě. Místo pouhých 2D obličejů se tak mohou uživatelé setkávat s avatary, tedy digitálními postavičkami a alter-egy ostatních. Podmínkou využívání headsetu je ale vytvořený účet na největší sociální síti světa. To podle vyjádření Facebooku pro Washington Post vylepší společenský rozměr služby a zároveň zajistí, že uživatelé se setkají jen s reklamami šitých jim na míru.  V neposlední řadě by ovšem mohla tato povinnost opětovně přilákat na Facebook i herních zážitků chtivé adolescenty, kteří jinak preferují hlavně sociální sítě TikTok, Instagram či Snapchat.

-riv-