Třetina účastníků sníží investice na marketingové konference

pátek, 4. září 2020, 10:05 Výzkum, Aktuality MediaGuru

Marketingové konference čekají těžké časy, vyplývá z výzkumu Marketing Festivalu a Ipsos.

Jindřich Fáborský, zdroj: Marketing Festival

Jindřich Fáborský, zdroj: Marketing Festival

Třicet procent respondentů se chystá po pandemii covid-19 účastnit se nižšího počtu konferencí než před ní. Vyplývá to z výzkumu agentury Ipsos pro Marketing Festival. Klesat mají také investice do offline vzdělávání – snižování výdajů na školení všeobecně očekává více než třetina dotázaných.

Výzkumu se zúčastnilo 510 osob, převážně marketérů, manažerů, podnikatelů a živnostníků. Z provedeného šetření vyplývá, že konferenční odvětví a marketingové konferenciéry čekají těžké časy. Už před pandemií byli přitom tito organizátoři vystaveni výtkám z řad účastníků, kterým nejčastěji vadilo nekvalitní ozvučení (48 %), nedostatečná organizace (43 %), nedostatečná cirkulace vzduchu (34 %) nebo třeba zrušení některé z přednášek (26 %) a nevhodné prostředí (26 %).

„Už v minulosti bylo patrné, že marketingových konferencí je v ČR až příliš a jejich kvalita často pokulhavá,” říká Jindřich Fáborský, zakladatel Marketing Festivalu. Jeho slova přitom podporují i výsledky výzkumu – manažeři, živnostníci i další účastníci konferencí uvádějí, že je eventů v České republice už přespříliš (39 %). „Až krize spojená s nemocí covid-19 přináší ale opravdovou zkoušku pořadatelům. Ti nemohou vědět, jestli jim event ze dne na den nezruší, nebo jestli jim vůbec přijdou za takovéhle situace lidi. A budou řešit také morální dilema – je správné lidi zvát na jedno místo, když to není nezbytně nutné?” dodává.

Zdroj: Ipsos, Marketing Festival

Zdroj: Ipsos, Marketing Festival

Zdroj: Ipsos, Marketing Festival

Zdroj: Ipsos, Marketing Festival

Zdroj: Ipsos, Marketing Festival

Zdroj: Ipsos, Marketing Festival

„Pandemie covid-19 bude mít významný dopad i na investice do firemního vzdělávání. Kromě účasti na konferencích firmy plánují šetřit také na osobních školeních, naopak růst investic firmy předpokládají v oblasti interního vzdělávání a zejména online kurzů a webinářů,” říká Jakub Malý z výzkumné agentury Ipsos.

Zdá se ovšem, že konference nemusí zachránit ani přechod do online prostředí. Takový přechod by totiž od účasti na konferenci poklesl zájem celkem 58 % respondentů. Nejvíce z nich by postrádalo networking (53 %), scházela by jim typická atmosféra “offline” eventu (22 %), nebo by se jim na konferenci vyžadující fyzickou přítomnost lépe soustředilo (29 %).

-mav-