Virtuální svět nabízí prostor pro obchodování i reklamu

pátek, 25. září 2020, 12:05 Marketing, Reklama MediaGuru

Ve virtuálním světě lze dnes postavit dům, prodávat umění a vydělat nemalé peníze. Prostor zde vzniká i pro reklamní zadavatele.

Artur Sychov v rámci platformy Somnium Space, foto: MediaGuru

Artur Sychov v rámci platformy Somnium Space, foto: MediaGuru

Představte si, že vstoupíte do virtuálního světa, kde si můžete koupit vlastní pozemek, postavit na něm dům a zřídit v něm galerii umění. A pak vše prodat a utržené peníze využít třeba ve skutečném světě. Byť to zní jako science-fiction, není tomu tak. Tyto možnosti nabízí již od roku 2017 česká platforma Somnium Space, do které se lze připojit přes VR brýle a kde lze čile obchodovat blockchain Ethereum. Zájem o tyto virtuální možnosti v poslední době navíc roste.

„Naše platforma virtuální reality je decentralizovaná, můžete se do ní zadarmo přihlásit, koupit virtuální pozemek, něco na něm postavit, ať už pro sebe, nebo za účelem prodeje, a obchodovat. Peníze, které utržíte, jsou vaše a máte nad nimi plnou kontrolu,“ popisuje zakladatel Somnium Space Artur Sychov.

V rámci Somnium Space se nemusí uživatelé omezovat jen na nákup a prodej pozemků. Předmětem prodeje mohou být i avataři či sběratelské záležitosti jako již zmíněné umění. Ceny si přitom určují sami uživatelé. Zatímco zpočátku byl zde pozemek prodáván za 250 dolarů (5750 korun), nyní se ceny vyšplhají běžně na 10 tisíc dolarů (230 tisíc korun). Rekord zatím představuje prodej za 27,5 tis. dolarů (700 tis. korun). Jen za poslední rok zde proběhly transakce v hodnotě více než 75 mil. korun, přičemž platforma si z každé platby bere určité procento.

V současnosti využívá Somnium Space na 1000 uživatelů měsíčně, denně ji pak navštěvuje 20 až 40. Ekonomicky činných je většina – kolem 700. Až 40 % uživatelů pochází z USA, další z Evropy, Austrálie či Japonska. Nyní stojí v rámci platformy téměř tisícovka budov. „Zpočátku si uživatelé stavěli domy většinou pro osobní účely, kde se setkávali s přáteli a třeba hráli společně hry, ale v poslední době vidíme i značný nárůst byznysu. Vznikají zde kanceláře, galerie i diskotéky,“ přibližuje vývoj virtuální platformy Artur Sychov.

Byť Somnium Space představuje decentralizovaný model ekonomiky, i tak zde musí uživatelé dodržovat určité podmínky. Nesmí kupříkladu porušovat zákony platné v daných státech. Ve valné většině případů nenastává žádný problém. Pokud uživatel pravidla poruší, je vyzván k nápravě, v případě, že tak neučiní, je mu zakázán další vstup, což se už dvakrát stalo.Pokud je ale uživatel za porušení stanovených podmínek vykázán, získané peníze přesto stále vlastní,“ dodává Sychov.

Aktuálně se Somnium Space baví i s firmami, které by měly zájem zde mít své zastoupení. Působí zde již například výrobce VR headsetů Pimax, pozemky má zakoupeny také firma VRgineers a další malé a střední podniky. Své služby zde bude nabízet i společnost Maxima Reality, jež v rámci platformy bude nejen pronajímat parcely, ale i poskytovat profesionální architektonické služby pro majitele pozemků. Zároveň se na ni mohou uživatelé obrátit, pokud budou potřebovat klasické makléřské služby. Nyní si v ní buduje svou virtuální centrálu.

Virtuální svět představuje také zajímavý prostor pro reklamní zadavatele. Reklama je zde běžně využívána, kdy uživatelé například propagují různé eventy či umělecká díla. Potenciál zde však existuje i pro externí značky typu Coca-Cola, které by se zde mohly prezentovat třeba na koncertě nebo party.

-stk-