Začít na LinkedInu hned s prodejem se nevyplácí

pátek, 18. září 2020, 12:15 Internet & Mobil, Reklama MediaGuru

Komunikace na LinkedInu může firmám přinést mnoho užitku. Začít přes profesní síť hned prodávat, však není dobrý nápad.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Profesní sociální síť LinkedIn využívá v České republice 1,8 mil. uživatelů, na Slovensku 610 tisíc. Už to představuje zajímavou cílovou skupinu pro firmy, které se zde mohou odprezentovat, představit své produkty i služby a nalákat k sobě nové zaměstnance či klienty. Zásadní je přijít s dobrým obsahem, který dokáže relevantní uživatele oslovit. Naopak začít zde hned prodávat, se nevyplácí, zaznělo na letošním LinkedIn Summitu. 

LinkedIn, který od roku 2016 vlastní Microsoft, nabízí v současnosti bohaté možnosti prezentace jak pro jednotlivé uživatele, tak pro firmy. „Výhodou LinkedInu je, že na něj chodí lidé primárně kvůli zaměstnání, hledají zde pracovní nebo obchodní příležitosti, budují si vztahy a očekávají, že se zde dozví nové věci,“ přiblížil Filip Kec, výkonný ředitel firmy Httpool, jež LinkedIn na českém a slovenském trhu mediálně zastupuje. To potvrzuje i letošní studie Fenomén LinkedIn 2020, podle níž lidé očekávají na profesní síti pracovní kvalitní výstupy stejně jako na formální schůzce, a naopak nestojí o privátní informace, fotky z vánočních večírků a firemní soutěže. 

Až 61 % uživatelů LinkedInu spravuje část firemního rozpočtu

pondělí 14. září 2020

Podle Filipa Kece je navíc velkou předností LinkedInu, jeho důvěryhodnost, což dokládají i pravidelné výzkumy serveru Business Insider. Ve srovnání s ostatními sociálními sítěmi se LinkedIn těší důvěryhodnosti vůbec nejvyšší, až za ní se nachází Pinterest, Instagram, Snapchat, Twitter, YouTube a nakonec Facebook.

V letech 2018 až 2020 uvedl LinkedIn do provozu více než 150 novinek, které mají přispět k lepšímu navazování kontaktů, marketingové komunikaci či reklamě. Letos v dubnu kupříkladu přibyly LinkedIn Events, dále je zde nový reklamní formát Conversation Ads či možnost Engagement Retargeting, přes níž lze cílit na uživatele podle jejich reakce na videoobsah. Do konce roku by ještě měly přibýt LinkedIn Stories, které už nyní běží v beta verzi na několika trzích. Dostupné budou zatím jen firemním profilům, které přes ně budou moci prezentovat aktuální dětí ve firmě. V plánu je také tzv. produktové online tržiště neboli Product Marketplace, na němž budou firmy schopné odprezentovat své konkrétní produkty či služby včetně uživatelských recenzí. Spuštěna bude také funkce Member-to-Page Messaging, přes kterou bude možné odpovídat na nejčastější dotazy uživatelů, a také vylepšené Audience Insights, které přinesou vhled i na úrovni firem.

Firmy sází na organický růst

Zatímco Filip Kec je toho názoru, že bez placené podpory nelze na LinkedInu vybudovat kvalitní firemní profil, české firmy do ní však podle dalších příspěvků na LinkedIn Summit zatím příliš neinvestují.  Například Alza, kterou na profesní síti sleduje přes 20 tisíc uživatelů, využila placenou reklamu za dobu dvouleté existence svého firemního profilu jen jednou. Spíše než na zaplacenou propagaci sází na organický růst a kvalitní obsah. Podle Petry Nulíčkové, jež má firemní profil tohoto e-commerce giganta na starosti, na něm za posledních 12 měsíců přibylo 380 postů s byznysovými, vzdělávacími a náborovými tématy. Měsíčně má profil přes 100 tisíc zobrazení a přes osm tisíc kandidátů, kteří se do Alzy ucházeli o práci, uvedlo LinkedInu jako svůj primární zdroj k přihlášení.

„Důležité je dávat na LinkedIn hodnotný a rozmanitý obsah,“ uvedla Petra Nulíčková s tím, že dobré je některé příspěvky přesdílet přímo od kolegů. Rovněž se vyplácí držet komunikační linku, obrnit se trpělivostí a vést se heslem, že „méně je více“.

Podobného názoru je i Michal Moroz, jenž stojí za Compliance Academy. Ta se ve své komunikaci soustředí výhradně na LinkedIn, kde za rok získala první tisícovku sledujících. „Za celou dobu jsme učinili jeden pokus s placenou reklamou, ale jinak to zvládáme organicky,“ uvedl Moroz.  

Chcete-li na LinkedInu dělat dobře company page, musíte mít dobrou osobní stránku.

Michal Moroz

Z obsahu, který na své firemní stránce Compliance Academy sdílí, se s největším úspěchem setkaly fotografie z akcí. Pozornost si získávají i příspěvky s hashtagem #CAflashnews, v nichž svým uživatelům doporučuje tematické články ze zahraničí. K náboru sledujících v neposlední řadě pomohl i dotazník. „Pokud začínáte na LinkedInu nově, snažte se neprodávat, ale vytvořte zdroj informací a budujte si zajímavou komunitu,“ poradil Michal Moroz s tím, že k dobré firemní stránce vede cesta přes dobrou osobní stránku.

Obsah primárně netvořím pro lidi, ale pro algoritmus.

Miki Plichta

U tvorby obsahu je podle Mikiho Plichty, jenž si říká LinkedIn Storyteller, potřeba vzít v úvahu, že 57 % uživatelů se na LinkedIn přihlašují z mobilního telefonu. Psát příspěvky na mobilu tak pomůže stručnosti, věcnosti a osobnějšímu tónu. Příspěvky by tak měly být krátké, protože tak s větší pravděpodobností získají pozornost čtenářů. Užitečné je rovněž vyhýbat se slovům, které by mohly zpomalit dynamiku textu, jako jsou anglicismy, dvojsmysly či abstraktní slova. A nepomáhají ani otázky položené uprostřed textu. 

Při přípravě příspěvku je také dobré promyslet načasování jeho publikace. Nejvíce aktivní jsou uživatelé mezi 14. a 15. hodinou odpolední, nicméně svou roli hraje i širší kontext, kdy se daný příspěvek například vzhledem ke společenským událostem hodí či nikoliv. 

Při tvorbě obsahu se rovněž vyplatí myslet na algoritmus, který se na LinkedIn v čase mění a postupně se přibližuje k principům Facebooku. Obsah primárně netvořím pro lidi, ale pro algoritmus,“ přiblížil Miki Plichta s tím, že LinkedIn například penalizuje externí linky, které odvádějí lidi ze sociální sítě pryč. Vyplácí se tedy  dělat videa nebo tzv. prezentace alias dokumenty přímo na síti. A v neposlední řadě je potřeba pracovat s reakcemi uživatelů, odepisovat jim, požádat nové kontakty o spojení. 

-stk-