Americká vláda žaluje Google, vadí jí tržní síla firmy

čtvrtek, 22. října 2020, 07:30 Internet & Mobil MediaGuru

Tržní síla Googlu vadí už i vládě Spojených států. Proti provozovateli internetového vyhledávače podala žalobu.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Technologičtí giganti museli poslední dobou ve Spojených státech čelit opakovanému popotahování ze strany úřadů, ty však nyní přistoupily k zásadnímu kroku. Federální vláda podala na Google antimonopolní žalobu. Je to poprvé, kdy se musí Alphabet, matka Googlu, s podobným krokem vyrovnat na „domácí“ půdě. Čeká ji obhajoba svých praktik, které údajně nezákonně pomáhají udržovat monopolní postavení firmy v oblasti internetového vyhledávaní a přidružené reklamy tím, že vytlačuje konkurenci, cituje argumenty obžaloby portál CNBC. Vláda mimo jiné tvrdí, že Google si zabetonoval své postavení exkluzivními smlouvami s Applem a distributory mobilního operačního systému Androidu tak, aby na svých kanálech dávali prostor primárně službám Alphabetu.

Ten měl dokonce ve svých čtvrtletních finančních výkazech uvádět částky v řádu miliard dolarů, které byly označeny jako platby Applu a spol. za to, že na svých platformách nastaví Google jako výchozí vyhledávač. Právní zástupce Alphabetu Kent Walker ale v obsáhlém blogovém příspěvku odmítá, že by uvedené situace měly představovat problém. „Žaloba je hluboce pomýlená. Spotřebitelům nemůže nic přinést. Akorát by jen uměle napomohla existenci méně kvalitních vyhledávačů, dražších telefonů a uživatelům by pouze ztížila přístup k těm službám, po nichž touží. Lidé nepoužívají služby Googlu proto, že by museli nebo že by nemohli najít alternativy. Používají je z vlastního rozhodnutí,“ argumentuje Walker. CNBC antimonopolní žalobu interpretuje jako tu vůbec nejdůležitější od konce devadesátých let, kdy stejné akci musel čelit  Microsoft, vývojář operačních systémů Windows.

V globálním kontextu nejde ovšem o první „zátah“ na praktiky Googlu. Před dvěma roky vyměřila firmě Evropská komise pokutu v přepočtu přes 110 miliard korun za zneužívání dominantního postavení operačního systému Android, který měl sloužit právě k upevnění pozice vyhledávače Google. „Jenže zkušenost z Evropy ukazuje, že  byznys americké firmy rozhodnutím Komise nijak zvlášť ovlivněn nebyl a lidé nadále preferovali vyhledávání pomocí Googlu, přestože se jim otevřela cesta ke konkurenčním službám,“ uvedl ve vysílání CNBC analytik společnosti Morgan Stanley Brian Nowak s tím, že soudní proces se nejspíš potáhne dlouhé roky.

Nikdo nemůže zůstat v klidu

Kroky federální vlády se ale nemusejí jevit překvapivě. Jde o vyvrcholení více než rok dlouhého vyšetřování tržního postavení Alphabetu, Applu, Facebooku a Amazonu. Letos v létě šéfové těchto firem museli podstoupit náročné „grilování“ ze strany amerických zákonodárců. Mark Zuckerberg a spol. se dočkali přirovnání k tyranům, lhářům a železničním a ropným baronům minulých století.

Stále přísnější postoj Spojených států k technologickým firmám se nicméně nemusí dotýkat pouze zmíněné velké čtyřky. Senátní komise si chce předvolat šéfa Twitteru Jacka Dorseyho za to, že mikroblogovací služba blokovala šíření zprávy listu New York Post o ukrajinském byznysu Huntera Bidena, syna demokratického prezidentského kandidáta.

Technologické firmy budou muset se zostřeným dohledem zřejmě počítat nehledě na výsledek listopadového prezidentského klání. Zásah proti technologickým gigantům je totiž podle agentury Reuters jedním ze vzácných témat, na kterém se shoduje vláda Donalda Trumpa s opozičními demokraty.

-riv-