Costa Coffee vstupuje do retailu, zaměří se i na kanceláře

čtvrtek, 22. října 2020, 12:00 Marketing, Retail MediaGuru

Ve spolupráci s novým majitelem značky, společností Coca-Cola HBC, vstupuje kavárenský řetězec Costa Coffee se svou nabídkou i do retailu.

Costa Coffee vstupuje se svou nabídkou kávy i do retailu, zdroj: Coca-Cola HBC.

Costa Coffee vstupuje se svou nabídkou kávy i do retailu, zdroj: Coca-Cola HBC.

Kavárenský řetězec Costa Coffee, jenž provozuje na českém a slovenském trhu na 60 kaváren, rozšiřuje svůj záběr podnikání. Ve spolupráci s novým majitelem značky, společností Coca-Cola Hellenic, vstupuje se svou nabídkou do retailu. V budoucnu se chce zaměřit také na kanceláře. 

Costa Coffee, jejíž franšízu na český trh přivedla v roce 2008 společnost Lagardère Travel Retail, v retailu nabídne zrnkovou a mletou kávu a také kapsle kompatibilní pro Nespresso. Zakoupit půjde balení mleté a zrnkové kávy o 200 g za 129 korun, zrnkové kávy o 500 g za 269 korun a kapsle po 10 kusech za 99 korun. V příštím roce by měly přibýt ještě kapsle pro kávovary Dolce Gusto a ready-to-drink nápoje v plechovce. Jak uvedl Milan Baka, ředitel kávové divize společnosti Coca-Cola HBC, není vyloučeno, že ze spolupráce vzejdou i další nové co-brandované výrobky. 

Portfolio Costa Coffee do retailu, zdroj: Coca-Cola HBC

Portfolio Costa Coffee do retailu, zdroj: Coca-Cola HBC

V nabídce budou novinky nejdříve k zakoupení v řetězci Tesco a Makro, v online prostředí na Rohlíku a Košíku. Na slovenském trhu, kde kavárenský řetězec působí teprve od loňského roku, budou k dostání v síti Kraj a Metro. Podle Milana Baky je cílem dostat se do celé prodejní sítě na trhu. Česká republika a Slovensko patří přitom do první vlny 15 z celkem 28 plánovaných zemí, kde budou produkty Costa Coffee v retailu k dostání.

Do budoucna chce Costa Coffee oslovit i malé a střední kanceláře. „Díky novinkám budou mít naši zákazníci možnost vychutnat si naši kávu v domácím prostředí na home office, v kanceláři nebo v kavárně,“ popsal Milan Baka s tím, že naopak expanze do segmentu HoReCa zatím plánována není. 

Costa Coffee chce také postupně rozšiřovat svou kavárenskou síť – do roku 2025 by mělo přibýt v České republice i na Slovensku celkem 20 nových poboček. Zároveň chce zvýšit počet svých Costa Express automatů, kterých má v současnosti kolem šest desítek, většinou na čerpacích stanicích Shell. Do pěti let by se měl jejich počet zdvojnásobit. „I nadále chceme prohlubovat spolupráci se sítí Shell a také s obchody z naší sítě Lagardère Travel Retail, například s Hello Bakery,“ přiblížil ředitel řetězce Costa Coffee Aleš Fránek. 

V dohledné době by měly být podle Fránka také spuštěny bezkontaktní objednávky a předobjednávky v mobilním telefonu. „Již nyní jednáme s externími partnery i o možnostech rozvozu kávy. Nebude dlouho trvat, kdy to spustíme,“ dodal. 

Značku v tuzemsku také podpoří komunikační kampaň. Zaměří se na lidi ve věku 29 až 44 let, žijících ve městech, kteří náleží do střední ekonomické třídy. „Oslovit chceme lidi optimistické, společenské, kteří mají ambici získat ze dne maximum,“ vysvětlila Kateřina Krčová, brand manažerka ze společnosti Coca-Cola HBC. Kreativa kampaně pracuje přitom s ideou, že káva pro ně funguje jako zdroj energie i jako úleva od stresu při každodenních přešlapech. 

Ukázka globální kreativy nové kampaně Costa Coffee, zdroj: Coca-Cola HBC

Ukázka globální kreativy nové kampaně Costa Coffee, zdroj: Coca-Cola HBC

V kampani Costa Coffee využije online kanálů, případně outdoor. Komunikovat bude rovněž v místě prodeje. Soustředit se bude i na sezónní aktivity, jako jsou Vánoce nebo v příštím roce 50. výročí od založení značky. Až to bude možné, zařadí také sampling v kancelářských prostorech. 

Costa Coffee byla založena v roce 1971 ve Velké Británii, kde za jejím vznikem stáli bratři Sergio a Bruno Costa, původem z Itálie. O deset let později otevřela svou první kavárnu ve Vauxhall Bridge Road v Londýně. V roce 2008 vstoupila na český trh, kde byla první kavárna otevřena v Praze. O tři roky později koupila značka v tuzemsku síť Coffee Heaven. V roce 2014 uvedla Costa Express automaty. V loňském roce se stala součástí portfolia společnosti Coca-Cola. Hodnota globální akvizice dosáhla výše 112 mld. korun.

Konkurenční řetězec Starbucks vstoupil do retailu prostřednictvím partnera – společnosti Nestlé – loni. Pod značkou Starbucks je v maloobchodě rovněž k dostání mletá, zrnková a kapslová káva. Ready-to-drink nápoje distribuuje slovenská firma McCarter. 

-stk-