ČT, CNN Prima, Nova i ČRo odvysílají speciály k volbám v USA

pondělí, 2. listopadu 2020, 17:45 TV, Rádio MediaGuru

Největší tuzemské televizní stanice a stanice Českého rozhlasu budou sledovat americkou volební noc z úterý na středu.

Martin Řezníček, Michal Kubal, David Miřejovský a Tomáš Drahoňovský, zdroj: ČT

Martin Řezníček, Michal Kubal, David Miřejovský a Tomáš Drahoňovský, zdroj: ČT

Česká televize, CNN Prima News, TV Nova a rádiové stanice ČRo Radiožurnál a ČRo Plus připravily kontinuální speciální vysílání k nadcházejícím devětapadesátým americkým prezidentským volbám.

Česká televize bude vysílat přímo z vlastního studia na newyorském Manhattanu a také z pražského studia, a to od úterní třiadvacáté hodiny až do středečního poledne na ČT24. Divákům nabídne průběžné výsledky, názory odborníků i reakce na volby z celého světa.

Z New Yorku se přihlásí Martin Řezníček, z Prahy provedou diváky vysíláním Michal Kubal a Tomáš Drahoňovský. Přímo před Bílým domem bude s živými vstupy do vysílání přispívat zahraniční zpravodaj David Miřejovský.

Třináctihodinový speciál má přinést detailní pohledy na témata amerických voleb a na Ameriku za vlády Donalda Trumpa, politické reakce z Česka i ze světa a také reakce Čechů žijících v USA. Nemají chybět ani názory odborníků, pozvání do studia přijali například komentátoři Jefim Fištejn a Tomáš Klvaňa, amerikanista Jan Beneš nebo publicista Roman Joch. Martin Řezníček vyzpovídá v Americe mezi jinými pravnučku T. G. Masaryka, Charlottu Kotik Masarykovou, i bývalou asistentku amerických prezidentů Elišku Haškovou Coolidge.

Program ČT24 chce využít v průběhu relace mnoho zpravodajských zdrojů – vysílání amerických televizí CBS a CNN a především volební servis největší americké zpravodajské agentury AP, včetně jejího volebního modelu a servisu z průběhu sčítání hlasů.

Od středečních 5:59 do devíti hodin dopoledne uvidí volební vysílání kromě diváků zpravodajské ČT24 i diváci ČT1.

Zdroj: FTV Prima

Zdroj: FTV Prima

Volební noc bude pokrývat i CNN Prima News. V noci z 3. listopadu na 4. listopadu odvysílá speciální živý přenos věnovaný průběhu a výsledkům amerických prezidentských voleb. Pořad pod názvem Trump vs. Biden: Boj o Bílý dům odstartuje 3. listopadu ve 22.00 hodin. Po celou noc má pět reportérů CNN Prima News v USA i tým v Praze ve spolupráci s americkou CNN přinášet průběžné výsledky voleb, živé vstupy napříč Spojenými státy i reakce odborníků. Od 7.00 hodin pak naváže ranní zpravodajský blok Nový Den, mimořádně věnovaný americkým volbám. Moderují Libor Bouček, Terezie Tománková a Jaroslav Brousil.

Speciální vysílání zahájí dokument z dílny americké CNN pod názvem Spojené státy: Rozdělená země. Od 23.00 hodin následuje kontinuální zpravodajsko-publicistická relace s živými vstupy reportérů CNN Prima News i americké CNN napříč Spojenými státy.

„Ve Spojených státech máme pět našich reportérů a další spolupracovníky, kteří sledují dění ve štábech obou kandidátů, ale i v klíčových státech jako Florida nebo Minnesota. Americké volby nám navíc umožňují naplno využít spolupráce s partnery ze CNN. Pokud by kdekoli ve Spojených státech došlo například k nepokojům, budeme okamžitě schopni to našim divákům zprostředkovat živě. Samozřejmě s českým překladem,“ uvedl šéfredaktor CNN Prima News Pavel Štrunc.

„Víme, že sčítání hlasů bude mimořádně náročné. Proto jsme volebním výsledkům věnovali speciální pozornost. V reálném čase budeme přebírat data od agentury AP a výsledky zobrazíme v rámci naší originální grafiky. Kromě toho ale bude naše režie po celé vysílání v kontaktu s newsroomem v Atlantě, abychom mohli živě a v češtině nabídnout divákům také projekce výsledků od CNN, která využívá data od agentury Reuters, nebo rozhovory s exkluzivními hosty, ke kterým česká média obtížně získávají přístup,“ doplnil Tomáš Večeřa, zástupce šéfredaktora a ředitel online sekce CNN Prima News.

Kromě komentářů, průběžných výsledků a živých vstupů přinese i reportáže ze zákulisí a novinky ze sociálních sítí kandidátů, celebrit i zahraničních médií, které v průběhu volební noci z druhého studia představí duo moderátorů Karolína Hošek a Josef Mádle.

„Americké volby pro nás volební nocí rozhodně nekončí. V návaznosti na vývoj situace jsme připraveni pokračovat ve speciálním vysílání i během středy. Naše štáby i nadále zůstanou na místě,“ dodává Pavel Štrunc.

Americké volby budou v průběhu volební noci komentovat následující hosté:  Jiří Pondělíček –amerikanista, Martin Weiss – komentátor Echo24, Julia Bryan – šéfka české pobočky Democrats Abroad, Ciaran Kelly – šéf české pobočky Republicans Overseas, Tomáš Klvaňa – amerikanista, Petr Kolář – bývalý diplomat, Hynek Kmoníček – velvyslanec ČR ve Spojených státech, Michael Žantovský – bývalý velvyslanec, Alexandr Vondra – bývalý velvyslanec v USA, Jan Hornát – vedoucí katedry severoamerických studií, Jan Koura – historik, Cyril Svoboda – bývalý diplomat, Jakub Dopieralla – politolog, Jakub Lepš – amerikanista, Dominik Hašek – bývalý hokejový brankář, Jiří Pehe – politolog.

Ray Koranteng, zdroj: TV Nova

Ray Koranteng, zdroj: TV Nova

Na TV Nova začne volební vysílání ve středu v noci ve 2:45 a potrvá do středečních 9.00. Nabídne živé výsledky, aktuální informace a volební zpravodajství z USA. Vysílat bude jak z USA, tak z pražského studia. „Americkou volební nocí budou na Nově provázet moderátoři Rey Koranteng a Michaela Indráková. Ve Spojených státech máme už několik dní dva reportážní štáby, jeden přímo ve Washingtonu a druhý různě cestuje, dnes například dorazil do Delawaru, kde bude volební noc trávit demokratický kandidát Joe Biden. V pražském studiu budeme mít navíc hned několik zajímavých hostů a komentátorů – například bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobodu či amerikanistu Jakuba Lepše,“ přibližuje ředitel zpravodajství a publicistiky TV Nova Kamil Houska.

Zdroj: Český rozhlas

Zdroj: Český rozhlas

Speciální vysílání v americké volební noci nabídnou i stanice Českého rozhlasu. Český rozhlas odvysílá jedenáctihodinový speciál na stanicích Český rozhlas Radiožurnál a Český rozhlas Plus. Speciální vysílání zahájí v úterý 3. listopadu ve 23.00, vysílat se bude z Prahy i z Washingtonu. Volby bude možné sledovat i na internetovém portálu iRozhlas.cz

Ze studia S1 v Českém rozhlase budou speciální živé vysílání k 59. prezidentským volbám v USA moderovat Jan Bumba, Tomáš Pancíř a Jan Pokorný, ve studiu ve Washingtonu pak moderátorka Lenka Kabrhelová. Dění z hlavních táborů přinese stálý zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech amerických Jan Kaliba a zvláštní zpravodaj Jakub Lucký. „Speciální vysílání nabídne posluchačům Českého rozhlasu aktuální výsledky, vstupy zpravodajů přímo z ulic v USA, živě projevy vítěze i poraženého kandidáta nebo reakce českých a světových politiků,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Hosty ve studiích v Praze a Washingtonu budou například velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček, sociolog Daniel Prokop, virolog Karel Raška, profesor historie na Boston University Igor Lukeš a další.

Vysílání prezidentských voleb USA

CNN Prima News

úterý 3. listopadu

 • 22:00 Trump vs. Biden: Boj o Bílý dům
 • 22:01 USA: Rozdělená země
 • 23:00 Trump vs. Biden: Boj o Bílý dům

středa 4. listopadu

 • 1:00 Trump vs. Biden: Boj o Bílý dům
 • 6:00 Trump vs. Biden: Boj o Bílý dům
 • 7:00 Nový den: Trump vs. Biden
 • 9:30 Trump vs. Biden: Boj o Bílý dům
 • 10:20 Trump vs. Biden: Boj o Bílý dům
 • 11:30 Trump vs. Biden: Boj o Bílý dům (a dále pak v časech 14:25 a 15:30) 

ČT24

úterý 3. listopadu

 • 23:00 - 5:59 Americká volební noc

středa 4. listopadu

 • 6:00 - 12:00 Americká volební noc

ČT1

středa 4. listopadu

 • 5:59  - 9:00 Americká volební noc

TV Nova

středa 4. listopadu

 • 2:45 USA 2020: Volební noc
 • 5:55 - 9:15 Volby USA

ČRo Radiožurnál, ČRo Plus

úterý 3. listopadu

 • 23:00 Americká noc - prezidentské volby v USA

středa 4. listopadu

 • 00:00-10:00 Americká noc - prezidentské volby v USA

-mav-