Investice do reklamy na sociálních sítích prudce rostou

pondělí, 26. října 2020, 16:25 Internet & Mobil, Reklama MediaGuru

Navzdory pandemii koronaviru mnoho firem až zdvojnásobuje své investice do reklamy na sociálních sítích, ukazuje report Socialbakers.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

I přes turbulentní časy, způsobené stále probíhající pandemií koronaviru, ve třetím čtvrtletí letošního roku prudce vzrostly investice do reklamy na sociálních sítí. Ukazuje to aktuální report společnosti Socialbakers. 

„Dnes více než kdy jindy zákazníci spoléhají na digitální svět. Rapidní přesun k digitálu tak představuje příležitost, a zároveň i výzvu pro firmy a značky. Data Socialbakers za Q3 ukazují, že především ty značky, které tuto situaci uměly využít, zdvojnásobily svoje investice do reklamy na Facebooku a Instagramu,” řekl Yuval Ben-Itzhak, CEO Socialbakers. 

V porovnání s druhým letošním kvartálem vzrostly ve třetím čtvrtletí celosvětové investice do reklamy na sociálních sítí o 56,4 %. Globální výdaje na reklamu jsou tak téměř dvojnásobné v porovnání s koncem března, kdy se investice v průběhu pandemie propadly na nejnižší hodnotu. Největší nárůst zaznamenala Severní Amerika (+61,7 %), dále Střední Amerika (+55.6 %) a západní Evropa (+50,4 %). 

V průměru mezi odvětvími se investice ve třetím kvartále navýšily o 38,9 %. Největší skok byl viditelný u rychloobrátkového zboží (+61,3 %), automotive (+59,4 %), financí (+35,3 %) a e-commerce (+27,5 %). 

Při pohledu na celkové investice značek byla hodnota za Q3 2020 podle dat Socialbakers o 27,6 % vyšší než ve stejném období loňského roku. Celkově se tedy reklamní investice v roce 2020 dostaly pod hodnoty loňského roku pouze v raném období pandemie – v měsících březen a duben –, od května jsou až do konce třetího kvartálu meziročně vyšší. 

CPC dosáhlo nejvyšší hodnoty od roku 2019 

Celosvětová hodnota cost-per-click (CPC) se v porovnání s koncem června zvýšila ve třetím kvartále o 42,4 %. Současná hodnota CPC $0,168 je nejvyšší od konce roku 2019. Mezi regiony, kde CPC rostlo nejvíce, patří Jižní Amerika (44,8 %), západní Evropa (30.8 %) a severní Amerika (19.5 %). Celkové CPC pro všechny regiony a odvětví v kvartálním srovnání zaznamenalo 32.1% nárůst na $0,140, což je nejvyšší hodnota od prosince 2019.  

Dosah reklamy na Facebooku roste, Instagram však stále dominuje 

Dosah reklamy na Facebooku v Severní Americe podle dat Socialbakers narostl ve třetím kvartále o 134,9 % v porovnání se stejným obdobím v loňském roce. Dalšími regiony, kde výrazně narostl dosah, jsou Jižní Amerika (+49,7 %), západní Evropa (+31,3 %) a Střední Amerika (+31,2 %). Celosvětově se dosah facebookové reklamy v průměru zvýšil o 12,3%.

Instagram však i nadále pokračuje v překonávání Facebooku v počtu sledujících i v celkových interakcí pro 50 největších profilů značek. Celkové publikum Instagramu bylo ve třetím čtvrtletí letošního roku o 34,7 % větší než publikum na Facebooku. Instagram také výrazně překonal Facebook v množství celkových interakcí, které jsou 22krát vyšší. Přes tyto výsledky bylo 61,9 % všech postů firem za poslední tři měsíce publikováno na Facebooku. 

Denní zpravodajství zaznamenalo zásadní růst v interakcích

V době pandemie a nadcházejících prezidentských voleb v USA zaznamenaly profily denního zpravodajství a spolu s tím i neziskových organizací výrazný nárůst v interakcích v porovnání s loňským rokem. 

Interakce na stránkách denního zpravodajství se ve třetím čtvrtletí zvýšily o 103,3 % na Instagramu a o 57,8% na Facebooku. U neziskových organizací je narůst interakcí o 112,9 % na Facebooku a o 31,2 % na Instagramu. Naopak v odvětví cestování interakce poklesly na Instagramu o 31,2 %, nicméně na Facebooku se zvýšily o 60,9 %. 

Celkový trend v meziročním srovnání ukazuje, že celosvětově interakce na Instagramu za uplynulé čtvrtletí narostly o 5,4 %, interakce na Facebooku zůstaly téměř identické se stejným obdobím loni. Výjimku byla zaznamenána jen v USA, kde příspěvky na Facebooku generovaly interakce o 30,7 % vyšší, ale na Instagramu interakce poklesly o 2,4 %.   

Nejlepší výkon má Facebook Live a formát dlouhého videa 

Stejně jako v jiných kvartálech letošního roku byl i v tom třetím Facebook Live formátem, který přilákal nejvíce interakcí, a to dokonce dvojnásobek toho co klasické video. 

Na Instagramu je formátem s nejvíce interakcí carousel, který může obsahovat jak fotky, tak videa. Organické interakce vzrostly u všech typů příspěvků na Instagramu. Na Facebooku jen u Facebook Live formátu, ostatní formáty zůstaly s předchozím čtvrtletím téměř beze změny. 

Z jednotlivých druhů videí mají celkově nejlepší výsledky dlouhá a velmi dlouhá videa, která generují nejlepší dosah i interakce. Dosah byl nejlepší u velmi dlouhých videí (delších než 5 minut) a získal o 70,4 % lepší výsledky než dlouhá videa (delší než 65.194 vteřin, ale kratší než 5 minut). Celkový výkon velmi dlouhých videí v období posledních sedmi měsíců však klesal. Ve třetím čtvrtletí měla dlouhá videa nejlepší výkonnostní index v hodnotě 23.2 %.

„Jestli nám výsledky z třetího kvartálu 2020 něco ukazují, je to nutnost, aby se firmy a značky adaptovaly spotřebitelským trendům a obratu k digitální komunikaci,” dodává Ben-Itzhak.

-stk-