Ostravské rádio Helax končí v FM, bude jen online

pondělí, 19. října 2020, 13:55 Aktuality, Rádio MediaGuru

Podle společnosti Media Bohemia se kvůli dopadům ekonomické situace způsobené koronavirem a také po údajně nenaplněných slibech o podpoře českým médiím stalo provozování rádia ekonomicky neudržitelné.

Zdroj: repro Rádio Helax

Zdroj: repro Rádio Helax

Rádio Helax v průběhu listopadu ukončí vysílání svého programu na FM frekvenci 93.7 FM a bude nadále vysílat pouze v online. Provozovatel rádia, skupina Media Bohemia, získal souhlas Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) s přejmenováním programu Rádia Helax na frekvenci 93.7 FM na Rádio Blaník.

Podle společnosti Media Bohemia je změna reakcí na složitou ekonomickou situaci, do které se „dostávají regionální média v důsledku poklesu lokálních reklamních příjmů souvisejících s koronavirovou krizí a nesplněnými sliby ministra kultury Lubomíra Zaorálka o pomoci kulturnímu a kreativnímu průmyslu," uvedla v oficiálním oznámení. 

Rádio Helax patří k dlouhodobě nejposlouchanějším rádiím v Moravskoslezském kraji (podle posledních dostupných údajů za 3+4Q/2019 dosahovala poslechovost 78 tisíc posluchačů denně, zdroj: Media projekt). Díky svébytnému obsahu nebylo Rádio Helax  nuceno stát se součástí nadregionální sítě či silnějšího rádiového brandu. „Jako jedno z mála rádií v ČR se tak Helax vyhnul programové konsolidaci rádiového trhu a dlouhodobě přispíval k programové rozmanitosti v moravskoslezském éteru," uvedla dále společnost Media Bohemia. Rádio Helax mělo ekonomicky fungovat také čistě v rámci Moravskoslezského kraje a Ostravska.  To se ale mělo stát v době propadu reklamních příjmů médií slabinou rádia, které není součástí národního produktu jako jsou celoplošná rádia nebo nadregionální sítě.

„Doufal jsem, že pomoc ze strany státu, ať už v jakékoliv formě, by nám umožnila udržet autentický program Helaxu v ostravském éteru a udržet tak i programovou rozmanitost na severní Moravě,” uvedl programový ředitel rádia Helax Lukáš Ščurek. „Vytváříme roky unikátní hudební formát, který neměl obdobu v celorepublikovém měřítku. Všichni jsme z Moravskoslezského regionu. Nicméně současná situace na mediálním trhu regionální rozmanitosti nepřeje a přežijí jen silné národní značky,” dodal Ščurek

Media Bohemia se rozhodla ponechat programovou nabídku rádia Helax alespoň v podobě moderovaného online rádia. V kontextu českého rádiového trhu jde o první pokus uspět s takto silnou a programově vyprofilovou značkou čistě v online vysílání bez FM vysílání.

„Nechtěli jsme se smířit s tím, že ekonomický dopad koronakrize na mediální trh pohřbí značku Helaxu. Proto jsme se rozhodli, že se pokusíme udržet program Helaxu v podobě online rádia s klasickými moderovanými vstupy,” říká Jan Neuman, programový ředitel skupiny Media Bohemia.

Pro skupinu Media Bohemia jde o pilotní projekt a pokus o nalezení ekonomického modelu provozování etablovaného rádia mimo FM vysílání.

Projekt online rádia Helax má přinést dosavadním posluchačům nový obsah na sociálních sítích a zaměřit se na rozvíjení programových prvků, které umožňuje rádiu právě online prostředí oproti klasickému FM.

-mav-