Šmuclerová: Média jsou kanárkem digitálního času

středa, 21. října 2020, 07:40 Internet & Mobil, Tisk MediaGuru

Média pociťují proměny na trhu v předstihu. Na změny musí reagovat rychle, myslí si Libuše Šmuclerová, co-CEO vydavatelství CNC.

Libuše Šmuclerová, zdroj: CNC

Libuše Šmuclerová, zdroj: CNC

Postupná digitalizace trhu, jež je letos ještě akcelerována pandemií koronaviru, se dotýká i médií. Podle Libuše Šmuclerové, co-CEO vydavatelství Czech News Center (CNC), jsou právě média „jakýmsi kanárkem v digitálním čase“. V předstihu před ostatními hráči totiž pociťují na sobě dopady nových technologií, rozvoj sociálních sítí a s tím spojenou proměnu chování spotřebitelů.

„Digitalizace se podepisuje do výroby, doručování i personalizace médií. Vliv má na nás i rozvoj platebních metod,“ uvedla Šmuclerová na online konferenci The Future of E-Commerce, Innovations & Technology, kterou 20. října organizoval deník E15 z portfolia vydavatelství CNC. 

Za posledních šest let se CNC výrazně proměnila skladba revenue. Zatímco v roce 2014 tvořil prodaný náklad 57% podíl příjmů, letos jen 44 %. Spolu s tím se snížil i podíl příjmů z printové inzerce – za posledních šest let poklesl o 4 pb. Naopak o 10 pb. narostl podíl online inzerce. V důsledku koronaviru se očekává, že bude prodaný náklad i printová inzerce dále klesat. 

Vedoucím přístupem pro média se tak podle Šmuclerové zdá být cesta digitálního předplatného a placeného obsahu. Jak ukazuje aktuální report  organizace FIPP, nejvíce se na poli digitálního předplatného daří deníku The New York Times, jehož počet digitálních předplatitelů za poslední kvartál vyrostl o 14 % na celkových 5,7 milionů. The Athletic nyní registruje milion digitálních předplatitelů, tedy o 66,7 % více než v předchozím kvartále. The Atlantic jich má zatím půl milionu, Le Monde 300 tisíc a polská Gazeta Wyborcza 243 tisíc. 

„Na trhu s placeným obsahem jsme však i nadále hráči, kteří tahají za kratší konec,“ komentovala Libuše Šmuclerová s tím, že nejvíce lidí platí za placený obsah Netflixu, který si jen za první letošní pololetí připsal 26 milionů nových předplatitelů. 

Jaký obsah láká předplatitele, zdroj: Reuter Institute.

Jaký obsah láká předplatitele, zdroj: Reuter Institute.

„Jako média se aktuální situaci musíme stavět inovativně,“ podotkla Šmuclerová a poukázala na e-shop CNC s názvem iKiosek.cz, u něhož vydavatelství řeší i celou logistiku z hlediska dopravy a doručení.

Další prostředky k budování vztahu se čtenáři představuje prémiový obsah, který CNC nabízí nad několika platformami, či placené brány. „Přístupy k placenému obsahu se na trhu liší, nemáme ani sjednocenou terminologii,“ popsala Libuše Šmuclerová. Problémem je podle ní i nedostatečná ochrana  placeného obsahu autorským právem. „Obsah za paywallem se často krade, s čímž má své zkušenosti například i náš portál isport.cz," dodala. Svébytností České republiky je navíc dominantní pozice Seznam.cz, jež kvůli svému založení bude jen těžko přecházet na placený model. 

Z pohledu B2B se pro média situace komplikuje sílící rolí vyhledávačů a sociálních sítí. V online prostředí si 60 % z veškeré inzerce rozdělí Facebook s Googlem, v poslední době roste v tomto ohledu rovněž i pozice Amazonu. „Z tohoto hlediska je pro vydavatele důležitá transpozice autorského práce, kterou Evropská unie schválila loni, v České republice by měla být přijata příští rok,“ podotkla Šmuclerová.

Europoslanci schválili reformu autorského práva na internetu

úterý 26. března 2019

Kromě inzerce však berou sociální sítě a vyhledávači médiím i kontrolu nad přístupy. Podle průzkumu Reuters Institute sice více než polovina lidí (51 %) bere internet jako hlavní zdroj zpráv, nicméně přichází k nim většinou přes vyhledávání, sociální sítě, mobilní notifikace či agregátory. Až 71 % návštěvnosti online médií tak není tvořena přímým vstupem.

Až 71 % návštěvnosti online médií tak není tvořena přímým vstupem, zdroj: Reuters Institute.

Až 71 % návštěvnosti online médií tak není tvořena přímým vstupem, zdroj: Reuters Institute.

„Polovina přístupů ke zprávám je navíc ovlivněna umělou inteligencí,“ upozornila Libuše Šmuclerová. V důsledku toho se šíří na sociálních sítích dezinformací. Jen v době pandemie se na nich objevila 88 % dezinformací, jejichž počet se zvýšil o 900 %. Většinu toho tvořily překroucené neboli rekonfigurované informace (59 %).

„Dopad mediálního prostoru na uživatele je v dnešní době extrémní, důvěra v média však obecně klesá. Jako media house se dopadům musíme postavit a změnit strategii. Jsme jakýmsi kanárkem digitálního času a dokážeme ledasco dopředu signalizovat,“ přiblížila Libuše Šmuclerová. „Proto potřebujeme sázet na kvalitu, pravidla, brand a lokální prostředí, tedy přinášet informace o tom, co se odehrává v blízkosti našich uživatelů,“ dodala.

-stk-