Soud: Google musí mediálním společnostem platit za obsah

čtvrtek, 8. října 2020, 11:30 Aktuality, Internet & Mobil MediaGuru

Google musí francouzským vydavatelským firmám a tiskovým agenturám platit za využívání jejich obsahu.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Americká internetová společnost Google musí francouzským vydavatelským firmám a tiskovým agenturám platit za využívání jejich obsahu. Podle agentury Reuters tak rozhodl francouzský odvolací soud, který potvrdil dubnový verdikt antimonopolního úřadu. Google je už dlouho terčem kritiky za to, že ve svém vyhledávači veřejnosti zdarma zpřístupňuje zpravodajství.

Google v reakci na soustavnou kritiku i na rozhodnutí úřadů v některých zemích na začátku října oznámil, že v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů (22,9 miliardy Kč) mediálním firmám za to, že bude moci využívat jejich obsah. Firma tak poprvé jasně řekla, kdy a kolik hodlá v první fázi dohody s vydavateli platit.

Google za tímto účelem spouští službu Google News Showcase, a to nejprve v Německu a v Brazílii. V Německu mateřská společnost Alphabet uzavřela partnerství s dvěma desítkami vydavatelských firem, mimo jiné se zpravodajským serverem Der Spiegel nebo s časopisy Stern a Die Zeit. V Brazílii Google spolupracuje s deníkem Folha de S. Paulo, s televizí Band nebo se zpravodajským serverem Infobae.

-čtk-