Česká média registrují desítky tisíc předplatitelů za online obsah

pátek, 6. listopadu 2020, 07:35 Internet & Mobil, Tisk MediaGuru

Provozovatelé tuzemských médií, kteří v posledních letech a měsících nabízejí placený online obsah, registrují v průměru desítky tisíc předplatitelů.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Provozovatelé tuzemských médií, kteří v posledních letech a měsících nabízejí placený online obsah, registrují v průměru desítky tisíc předplatitelů. Vyplynulo to z diskuse o placeném obsahu, která se ve čtvrtek uskutečnila v rámci konference Czech Internet Forum (CIF).

Deník N, který zahájil v říjnu 2018, se podle ředitele vydavatelství Jána Simkaniče blíží k hranici 20 tisíc předplatitelů. Stále tak platí, že Deník N nabírá předplatitele rychleji, než zamýšlel. Díky tomu by mohl být finančně soběstačný už v příštím roce. Zopakoval rovněž, že pro Deník N, který odstartoval jako placený online deník, není jeho tištěná verze klíčová. Připustil ale, že opatření proti snížení koronavirové nákazy poznamenala především prodeje tištěné verze ve volném prodeji. Výkyvy ale nejsou v počtu předplatitelů tištěného vydání a rostoucí zájem eviduje vydavatelství o předplatné pátečního tištěného vydání Deníku N.

Protipandemická opatření a fakt, že lidé zůstávali doma, přispěl k nárůstu počtu digitálních předplatitelů online verzí titulů společnosti Economia. Podle slov Štěpána Burdy, ředitele produktu a IT, se počet digitálních předplatitelů Hospodářských novin blíží k hranici 30 tisíc. Počet předplatitelů digitálního Respektu má představovat zhruba 20 tisíc. Economia si ale uvědomuje, že nově získané předplatitele bude potřeba především udržet. „Rádi bychom přidali pár dalších tisícovek předplatitelů. Pro nás je ale důležité, abychom nové předplatitele, které jsme nabrali v první a druhé vlně, překlopili do dlouhodobých předplatitelů,“ řekl Štěpán Burda. Economia rovněž připravuje vánoční balíčky jako nabídku předplatitelům. Digitální příjmy mají už tvořit „nezanedbatelnou“ část celkových příjmů společnosti. Do budoucna vydavatelství stále počítá primárně s výnosy z prodeje předplatného a inzerce.

Své finanční plány z pohledu počtu předplatitelů služby placeného online obsahu letos překoná společnost Vltava Labe Media (VLM), řekl ředitel digitální divize Petr Bednář. VLM provozuje v rámci regionálních deníků Deník placenou službu Deník Klub a zpoplatnil také obsah na webu Kondice.cz. „Dali jsme si cíl mít na konci letošního roku nízké desítky tisíc předplatitelů a tento cíl letos splníme. Překvapilo mě, jak málo stížností na placený obsah dostáváme,“ popsal Bednář. VLM je příjmy z digitální inzerce údajně schopna kompenzovat do budoucna poklesy z tištěné reklamy. Zavedení placeného online obsahu má zase pomoci vyrovnávat klesající výnosy z prodeje tištěných vydání. Výnosy z online obsahu nejsou podle jeho slov nezajímavé. „Na reklamním trhu bojujeme o miliony uživatelů, s placeným obsahem ale stačí desítky tisíc uživatelů, aby vygenerovali podobnou částku,“ přiblížil s tím, že je dobré udržet oba přístupy v rovnováze.

Úspěšný rok prožívá internetová televize DVTV, která letos na jaře vybrala v crowdfundingu 9,7 mil. Kč. Zhruba do měsíce spustila placený web, na kterém přináší videa bez reklam. Spustila rovněž podcasty. Nově spuštěný placený web měl už v době startu díky crowdfundingu 6,5 tisíc předplatitelů, kteří si zaplatili půlroční nebo roční předplatné. Ke konci října jich přidal další 4,5 tisíc, v současnosti tak registruje 11 tisíc předplatitelů, uvedl na konferenci šéfredaktor Jan Rozkošný. Vedle toho je ale dále v provozu web videí DVTV, která jsou zdarma, a to v rámci Aktuálně.cz. Podle Jana Rozkošného mohou placená i neplacená videa fungovat vedle sebe. „Nevěřím cestě plného paywallu. Chceme mít velký zásah a vedle toho chceme nabídnout prémiovou zkušenost,“ řekl s tím, že DVTV investovala do nového studia a kvalitou svého vybavení se už dostala na úroveň televizních studií.

Na pole placeného online obsahu vstoupila nedávno také společnost Czech News Center (CNC), která nabízí placený obsah už na pěti svých webech (Blesk.cz, Reflex.cz, iSport.cz, E15, Živě.cz). „Každý míří na jinou cílovou skupinu a na každém může fungovat něco jiného,” zmínil Petr Fryš, chief digital officer CNC. Dodal, že skupina se teprve učí, jak s placeným obsahem na jednotlivých webech pracovat. Kvůli koronavirové pandemii byla zrušena řada velkých sportovních událostí, což v případě placeného obsahu na webu iSport znamenalo především hledat jiná atraktivní témata. Příjmy z placeného obsahu na iSportu tak stagnovaly, což ale Petr Fryš považuje vzhledem k okolnostem za úspěch. Pandemie do plánů CNC zasáhla. „Růst je pozvolný a nižší, než jsme si plánovali,” uvedl.

-mav-