Český seriál #martyisdead získal cenu Emmy

pondělí, 23. listopadu 2020, 19:40 Aktuality, TV MediaGuru

Mezinárodní akademie televizních umění a věd vyhlásila v New Yorku internetový seriál #martyisdead jako vítěze mezinárodní ceny Emmy v kategorii krátkých seriálů.

Marty is Dead, zdroj: Mall.tv

Marty is Dead, zdroj: Mall.tv

Mezinárodní akademie televizních umění a věd vyhlásila v New Yorku internetový seriál #martyisdead jako vítěze mezinárodní ceny Emmy. Stalo se tak v průběhu slavnostního ceremoniálu 48. ročníku International Emmy Awards, který se letos poprvé konal online.

Seriál o aktuálním tématu kyberšikany se stal historicky prvním českým seriálem, který získal tuto cenu. Emmy v kategorii krátkých seriálů převzali během online přenosu producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer. Spoluproducentem je i Jakub Koštál, režisérem Pavel Soukup.

Seriál #martyisdead zvítězil ve společnosti 44 nominovaných děl či umělců v 11 kategoriích z 21 zemí. V kategorii krátkých seriálů byl nominovaný spolu s třemi dalšími z Austrálie, Argentiny a Singapuru. „Historicky první Emmy pro seriál #martyisdead vnímáme jako úspěch pro české filmové tvůrce a celou Českou republiku. Také nás těší, že česká žánrová produkce uspěla v tak velké celosvětové konkurenci,“ shodují se producenti Vratislav Šlajer a Milan Kuchynka.

Původně bezproblémový patnáctiletý Martin alias Marty točí sebe i své blízké na mobil ve chvílích, které by každý z paměti raději vymazal. Jak dává tušit český překlad názvu se symbolickým hashtagem, Marty je sice mrtvý, ale někdo další být nemusí. Seriál vznikl v produkci společností Bionaut, Mall.tv, Cz.nic a ve spolupráci s projektem Bezpečně na netu.

Hlavní roli Martyho ztvárnil Jakub Nemčok, dále hrají Petra Bučková, Jan Grundman, Sára Korbelová, Matěj Havelka nebo Andrej Polák. Scenáristy jsou Jaroslav T. Miška a Jan Stehlík

Cena Emmy není jediným zahraničním úspěchem pro seriál #martyisdead. Na texaském Austin Film Festivalu získal cenu pro nejlepší digitální sérii a na Marseille Web Fest ocenění za nejlepší režii a scénář.

Stal se také nejlepším televizním a internetovým seriálem na Finále Plzeň a z festivalu Serial Killer si loni odnesl cenu za nejlepší webseriál.

Tvůrci nyní připravují pokračování seriálu pod názvem #annaismissing, které vzniká opět v koprodukci Bionautu a Mall.tv. Zatímco tématem oceněného seriálu byla kyberšikana a morální hranice činů odehrávající se za zaheslovanými účty, ústředním motivem chystané novinky je vyšetřování únosu dítěte za účelem natáčení a prodeje nelegálních videí.

-mav-