Čisté investice do marketingové komunikace letos stagnují

pátek, 20. listopadu 2020, 11:00 Marketing, Reklama, Výzkum MediaGuru

Po letech růstu se čisté investice směřované do marketingové komunikace letos kvůli pandemii koronaviru zastaví. Ohledně příštího roku panuje opatrný optimismus.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Celkové investice do marketingové komunikace mají letos dosáhnout výše 115,8 mld. Kč a zůstat tak na srovnatelné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z expertního odhadu čistých marketingových investic, který pro Asociaci komunikačních agentur (AKA) připravuje výzkumná agentura Nielsen Admosphere. Odhady vývoje v letošním roce a predikce pro následující rok byly představeny na čtvrteční konferenci Communication Summit.

Opatrný optimismus panuje ohledně roku 2021. Zatímco zadavatelé počítají, že do médií (mediální kanály, tj. TV, tisk, rádio, internet, outdoor) investují příští rok o 2,1 % více než letos, do nemediální reklamy půjde o 2,1 % méně (nemediální reklama = všechny aktivity realizované přes jiné kanály než média, např. direct marketing, soutěže, eventy, interní komunikace aj.). Nejpostiženějšími disciplínami příštího roku budou podle dotázaných telemarketing, direct marketing, shopper marketing a eventy. Naopak posílí budování věrnostních programů. Setrvale také roste nemediální online (např. vlastní mikrostránky firem a jiné aktivity mimo internetovou reklamu) a mobilní reklama.

Zdroj: Nielsen Admosphere

Zdroj: Nielsen Admosphere

Uplynulé tři roky stoupaly celkové výdaje do reklamy a komunikace v řádu procent. Letošní mimořádný rok tento trend zastavil. Více než polovina zadavatelů musela v reakci na pandemii marketingový rozpočet na letošní rok snížit, 14 % dotázaných dokonce o více než polovinu. Třetina zadavatelů nechala rozpočet v původní výši a zbývající zadavatelé dokonce v reakci na změněné příležitosti rozpočet navyšovali.

„Velmi záleží na službě nebo produktu. Některé obory neměly možnost je vůbec nabízet, a proto ani investice do reklamy nedávala smysl. Proměna distribučních modelů těch služeb a výrobků, k nimž měl možnost se zákazník dostat, naopak vyvolala potřebu o těchto formách distribuce informovat,“ uvedl David Čermák z AKA. To vysvětluje lepší výsledky mediální reklamy, která zastihuje lidi doma oproti těm formám komunikace, které sázejí na přímé oslovení.

Třetina zadavatelů počítá pro rok 2021 se snížením výdajů oproti původním představám, třetina své plány měnit nebude a zhruba čtvrtina hodlá rozpočet oproti původním představám navyšovat. Celá desetina zadavatelů ovšem ani v listopadu nemá o rozpočtu na příští rok jasno.

Zdroj: Nielsen Admosphere

Zdroj: Nielsen Admosphere

Zdroj: Nielsen Admosphere

Zdroj: Nielsen Admosphere

Koronavirus zůstává hlavní výzvou pro marketéry pro příští rok. Současně se chtějí změřit na budování nových prodejních on-line kanálů, získávání dalších zákazníků, podporu značky a sebezdokonalování. 

Výzkum každoročně realizuje pro aktivační sekci AKA Nielsen Admosphere. Výzkumný vzorek činí 124 respondentů – zadavatelů s rozhodovacími pravomocemi stran rozpočtování marketingových nákladů.

-mav-