Google mění kritéria pro výsledky vyhledávání

pondělí, 16. listopadu 2020, 07:30 Internet & Mobil MediaGuru

Pořadí stránek ve vyhledávači Google začnou od května určovat nové faktory zohledňující přehlednost a rychlost načítání webu.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Provozovatel Googlu na svém blogu potvrdil, že od května příštího roku dojde k úpravě kritérií určujících pořadí stránek ve výsledcích dominantního vyhledávače. Ke stávajícím faktorům přibydou tři nové, které budou muset brát všichni vývojáři a SEO specialisté v potaz. Na druhou stranu jde spíše o doplnění a zpřesnění, nikoliv překopání už zavedených pravidel. Na jaké novinky se budou tedy muset správci a vývojáři webů připravit?

Metrika skrývající se pod zkratkou LCP (Largest Contentful Paint) bere v potaz, za jak dlouho se uživateli stránka načte tak, aby zobrazila klíčové vizuální prvky. Firma už rovnou nastínila, že prodleva by neměla trvat déle než dvě a půl sekundy. Podobné vlastnosti měří i ukazatel FID (First Input Delay), ten se však zaměřuje na to, kdy se web stane z uživatelského pohledu interaktivní a uživatelé na něm mohou začít klikat na odkazy či přímo na stránce vyhledávat klíčová slova. Podle Googlu by se měli správci digitálního obsahu snažit dosáhnout hodnoty FID pod sto milisekund.

Poslední novinkou je vyhodnocování CLS (Cumulative Layout Shift), což představuje měření vizuální stability. Cílem je preferovat ty webové stránky, kde se jejich design uživateli doslova nerozjede pod rukama a kde existuje jen malá pravděpodobnost toho, že člověk klikne na něco úplně jiného, než původně zamýšlel.

Google nicméně plánuje i nadále zohledňovat dosavadní faktory typu vstřícnost k prohlížení na mobilních zařízení či používání protokolu HTTPS. Firma současně dává vydavatelům možnost vyzkoušet si, jak od května obstojí. Analytické nástroje Googlu (dostupné pod tímto odkazem) vyhodnotí, zda je konkrétní web v souladu s novými pravidly, respektive jak moc za nimi zaostává. Podle provozovatele nejdůležitějšího světového vyhledávače nicméně jednu z nejefektivnějších cest, jak se změnám přizpůsobit, představuje „převedení“ webů do Googlem vytvořeného formátu AMP, tedy zrychlených mobilních stránek. Ten vzniknul před pěti lety a smyslem jeho existence je výrazně akcelerovat načítání on-line obsahu na mobilních zařízeních.

Rozdíl na první pohled

Firma navíc chce, aby si jejích nových priorit pořádně všimli i uživatelé Googlu. Ve výsledcích vyhledávání chce proto už brzy vizuálně odlišovat weby zaručující skvělou uživatelskou zkušenost. Tedy takové, které by si ve výsledcích vyhledávání měly od května vést víc než dobře. Udělování virtuální „pečeť kvality“ má ovšem do té doby probíhat jen v omezeném testovacím režimu.

„Věříme, že informace o kvalitě uživatelské zkušenosti s webovou stránkou mohou být užitečné při výběru webů, které chtějí lidé navštívit,“ napsal produtkový manažer Googlu Jeffrey Jose na blogu firmy.

Velkou neznámou však zůstává praktický dopad novinky. „Podle mnoha expertů na SEO bude poměrně malý, jelikož algoritmy Googlu berou v potaz některé z budoucích sledovaných faktorů v omezené míře už teď,“ uvádí server Search Engine Land. Vizuální odlišování uživatelsky nejpřívětivějších webů ale může posloužit jako vítaná motivace k tomu, aby vydavatelé začali věnovat více pozornosti potenciálně opomíjeným vlastnostem typu doby načítání stránky, uvedla pro Search Engine Land Aja Frostová, SEO specialistka softwarové společnosti HubSpot.

-riv-