Newton Media: Jak vidí americké kandidáty Češi na sítích?

úterý, 3. listopadu 2020, 10:55 Aktuality, Internet & Mobil, Výzkum MediaGuru

Trump je jako Zeman a Biden připomíná Drahoše, říkají Češi na sociálních sítích. Zjistila to analýza společnosti Newton Media.

Zdroj: Newton Media

Zdroj: Newton Media

Češi na sociálních sítích diskutují o amerických prezidentských volbách už od letošního června. V prvotních diskusích se objevují srovnání Joe Bidena s Jiřím Drahošem, ke kterému má dle diskutujících názorově blízko. Donald Trump je naopak připodobňován k Milošovi Zemanovi, a to jak rétorikou, tak i vlastnostmi. Preference lidí vyjadřujících se na sociálních médích ke dvěma hlavním kandidátům jsou vyrovnané, přičemž většina příspěvků nestraní žádnému z nich. Vyplývá to z analýzy českých sociálních médií, kterou provedla společnost Newton Media.

Analýza ale ukázala, že v diskusích se často vyskytují příspěvky o kandidátech, v nichž uživatelé sociálních sítí užívají pejorativních hodnotících soudů. Donald Trump je nejčastěji označován jako rasista, fašista nebo sexista, s Joe Bidenem jsou v české debatě oblíbené výrazy sluníčkář, globalista nebo neomarxista.

„Tento způsob komunikace byl ovlivněn i příspěvky členů hnutí SPD, zejména jeho předsedou. Z české politické scény byl právě Tomio Okamura tím, kdo sdílel o amerických volbách největší počet příspěvků,“ říká Martina Maňhalová, analytička Newton Media.

Zdroj: Newton Media

Zdroj: Newton Media


Z celkového počtu téměř 30 tisíc sledovaných příspěvků vytvořili analytici Newton Media náhodný desetiprocentní vzorek a na něm ukazují, koho by Češi v amerických volbách teoreticky podpořili. Oba kandidáti by dostali zhruba stejný počet hlasů (714 Trump, 710 Biden). Nejvíce komentářů se přitom objevilo po první velké debatě obou kandidátů. Druhou zásadní mediální metou byl Trumpův pozitivní test na koronavirus.

Trumpovi v očích diskutujících uškodila například situace s neplacením daní, ale také koronavirová krize. Komentáře rovněž kritizují jeho aroganci, agresivitu a „buranství“. Naopak pozitivně byl současný prezident hodnocen nejčastěji z hlediska zahraniční a imigrační politiky a toho, že během svého mandátu nezačal žádnou válku. Biden byl dle některých přispívajících často hodnocený jako reprezentativnější, než je Trump. Proti Bidenovi naopak hrál jeho vysoký věk. Kritika Bidena se objevovala také v souvislosti s aférou s odhalením e-mailů jeho syna či spekulace o pedofilii. Negativně Bidenovu publicitu ovlivnilo i obvinění, že Twitter cenzuruje Trumpovy příspěvky o Bidenovi.

Co se týče politických témat, která nejvíce rezonují rozpravami o amerických volbách, nejčastěji se řešilo zdravotnictví (3342 příspěvků), ekonomika (334) a zahraniční a imigrační politika (259). „V rámci předvolebního boje v USA hraje výraznou roli téma dostupnosti zdravotní péče v rámci koronavirové krize a samotné zvládání krize současnou vládou. V českých sociálních médiích je však téma Obamacare zmiňováno minimálně, jednoznačně převládá vliv zprávy o pozitivních testech na covid prezidenta Trumpa,“ doplňuje Kristýna Jiroutová, další z autorek analýzy Newton Media.

Zatímco v oblasti zdravotnictví získává Trump spíše „záporné body“, v zahraniční politice naopak ztrácí Biden a to převážně vlivem rozsáhlých debat příznivců SPD na profilu Tomia Okamury,. I v otázkách ekonomiky lidé vyjadřující se v českých sociálních médiích podporovali spíše Trumpa. V diskuzích pod redakčními články byla často zmiňována rekordně nízká nezaměstnanost za jeho vlády před koronavirovou krizí. 

O analýze Newton Media

Analýza sledovala vyjádření a komentáře na Facebooku, Twitteru, Instagramu, v diskusích pod články a na fórech v období od 23. září do 25. října. Celkem se analyzovalo 27 576 příspěvků týkajících se amerických prezidentských voleb.

-mav-