Online display reklama i video reklama rostou dvouciferně

středa, 18. listopadu 2020, 07:35 Internet & Mobil MediaGuru

Internetová display reklama a video reklama nebyly podle dat monitoringu Admonitoring zásadně poznamenány koronavirovou pandemií.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Internetová display reklama i video reklama se podle monitoringu Admonitoring zvýšila za první tři letošní měsíce ve srovnání se stejným loňským obdobím dvouciferně. Vyplývá to z dat, která uvolnila profesní asociace SPIR.

Objem internetové display reklamy se v průměru v letošním roce zvýšil za prvních devět měsíců roku o 10 %. Růstový trend si udržuje s výjimkou jarních měsíců celoročně. Nejslabší byl zatím v letošním květnu, kdy poklesl o šest procent, od července se pak vrátil na dvouciferný růst zkraje roku. Pokud se k display reklamě připočítá i programatická reklama, je meziroční růst za první tři letošní kvartály ještě výraznější a dosahuje v průměru 15 %. Jen v měsíci září představovala hodnota programatiku 653 mil. Kč v ceníkových cenách a jeho podíl na celé displejové reklamě dosáhl 50 %

Zdroj: SPIR

Zdroj: SPIR

Nejsilnějšími provozovateli z hlediska příjmů z internetové display reklamy zůstávají Seznam.cz, Mafra a Czech News Center.

Zdroj: SPIR

Zdroj: SPIR

Ještě výraznější je růst investic od video reklamy. Podle projektu Admonitoring jsou výdaje do video reklamy za první tři letošní kvartály meziročně vyšší v průměru o 31 %. Růst je přitom kontinuální v průběhu roku a nebyl zastaven ani pandemií nového koronaviru.

Zdroj: SPIR, Admonitoring

Zdroj: SPIR, Admonitoring

Internetová populace České republiky starší deseti let čítala v říjnu 7,8 milionů osob, 5,9 milionu uživatelů se k internetu připojilo z mobilního zařízení (telefon nebo tablet), přičemž výhradně na mobilních zařízeních surfuje 922 tisíc osob. Ukazují to data z výzkumu návštěvnosti NetMonitor.

„Podzimní sezónní růst návštěvnosti v kombinaci s druhou vlnou pandemie stojí za zvýšením návštěvnosti zejména zpravodajských online médií a také webů zaměřených na zdraví. Volnější vládní opatření proti šíření koronaviru ve srovnání s jarními měsíci jsou pravděpodobně důvodem toho, že návštěvnost zatím nedosáhla březnových čísel,“ komentovala výsledky Jana Břeská, výkonná ředitelka Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR).

Celá zpráva o vývoji návštěvnosti na internetu a reklamních investicích v display reklamě je k dispozici zde.

-mav-