Televizní hudební show Virtuosos míří poprvé do Česka

čtvrtek, 26. listopadu 2020, 10:30 Aktuality, TV MediaGuru

Televizní kanál ČT art začne od pátku 27. listopadu vysílat mezinárodní hudební televizní show Virtuosos, ve které soutěží mladí umělci klasické hudby.

Televizní show Virtuosos, zdroj: Virtuosos

Televizní show Virtuosos, zdroj: Virtuosos

Světová televizní show mladých talentů klasické hudby Virtuosos míří z Maďarska poprvé do České republiky. Šestá řada spojila mladé umělce čtyř států Visegrádké čtyřky a přizvala také Srbsko. Show s názvem Virtuosos V4+ mohou čeští diváci sledovat každý týden od 27. listopadu do 18. prosince od 20:40 h na ČT art.

„Posláním soutěže je objevování a podpora mladých talentů klasické hudby, kterým dlouhodobě pomáháme se rozvíjet. Dalším cílem soutěže je představit divákům klasickou hudbu, tradice, nádherné památky, bohatou kulturu nebo významné skladatele každé zúčastněné země. Jsem nadšená, že se Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Srbsko do projektu zapojily,” říká zakladatelka soutěže Mariann Peller.

Soutěž má celkem čtyři díly. V každém z nich jako symbol mezinárodní spolupráce vystupuje „super porotce”. Jedná se o skladatele a producenta Gabriela Prokofjeva (vnuk Sergeje Prokofjeva), herečku Coco Konig nebo významného ruského houslistu Maxima Vengerova. Zvláštním hostem a členem „super poroty” byl i operní zpěvák Plácido Domingo.

V pětičlenné porotě zasedla jako reprezentantka České republiky Gabriela Boháčová, hudební producentka a umělecká ředitelka Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Do Budapešti dorazilo 20 soutěžících, tedy čtyři z každé zúčastněné země. Svůj talent ukázali i čeští zástupci, a to hráč na lesní roh Jan Vobořil, klavíristka Eliška Tkadlčíková, houslista Eduard Kollert a akordeonista Martin Šulc. „Ze soutěže vzejde dohromady pět vítězů, z každé země jeden. Líbí se mi myšlenka spolupráce mezi národy a také to, že nás hudba spojuje a je společným jazykem, kterým mluvíme všichni bez ohledu na to, odkud pocházíme,” dodává Boháčová.

Soutěž mladých umělců se na českých obrazovkách objeví poprvé. Na maďarském televizním trhu se stala jednou z nejlépe hodnocených pořadů. „Díky spolupráci zemí Visegrádské čtyřky a Srbska máme letos možnost oslovit skrze televizní stanice až 70 milionů lidí,” říká Peller.

Výkony mladých umělců posuzovala kromě Češky Gabriely Boháčové také maďarská sopranistka Erika Miklósa, polská mezzosopranistka Alicja Wegorzewska a slovenský dirigent Peter Valentovic. Srbsko střídavě zastupoval houslista Nemanja Radulovic a pianistka a hudební ředitelka srbské veřejnoprávní televize Silvana Grujic. Samotný pořad uvádí německý showman Thomas Gottschalk a nejznámější mladá polská moderátorka Ida Nowakowska.

-mav-