Zahajuje Televize Naživo, vysílá živou kulturu i loutkové reklamy

středa, 18. listopadu 2020, 20:10 Aktuality, TV MediaGuru

Televize Naživo nabídne živá kulturní představení, vysílat bude v terestrickém digitální vysílání. Archivy pořadů budou dostupné online.

Zdroj: TV Naživo

Zdroj: TV Naživo

Cirk La Putyka, Jatka78 a společnost Heaven’s Gate režiséra Viktora Tauše spustí 20. listopadu 2020 ve 20:00 hodin nový televizní kanál Televize Naživo. Cílem je zprostředkovat živá kulturní představení divákům. 

Televizní stanice bude vysílat 24 hodin denně v terestrickém vysílání DVB-T2, díky tomu se dostane až k třem milionům diváků. „Principem naší televize je, že všechno v ní je naživo. I dětské formáty jsou natáčené živě, živé budou i reklamy, " uvedli na večerní online tiskové konferenci tvůrci.

Diváci budou moci přispívat jednotlivým souborům pomocí dárcovských SMS. Pod odvysílání v televizi budou pořady dostupné na webu FilmNaživo. Archivní pořady budou už zpoplatněné. Polovina příspěvku má putovat jednotlivým souborům, jejichž performeři jsou zvlášť honorováni za svůj výkon a druhá polovina na vznik nových pořadů.

Komerčním i nekomerčním subjektům nabízí nová televize řadu reklamních možností. Mimo jiné i loutkovou reklamu, kterou odehrají loutkoherci anebo reklamu Naživo, kterou v živém vysílání před, po či v přestávce daného programu zahrají živě herci.

Nová televize nabídne mj. představení souborů Cirk La Putyka, Jatek78, Amerikánky, Vosto5, Divadla Na zábradlí, Divadla Minor a řady dalších, ale i koncerty Lenky Dusilové, České filharmonie či Báry Polákové. Nabídne ale i pořady pro děti či vzdělávací pořady (víc viz box níže).

Podle tvůrců má televize vysílat tak dlouho, jak bude třeba a nevylučují dlouhodobé vysílání. „Televizi plánujeme tak, že by měla vysílat pořád. Záleží to na mnoha okolnostech a na tom, jestli bude bavit diváky," sdělil Štěpán Kubišta.

Program Televize Naživo

  • Domanéž: výukový program pro děti a rodiče. Před nástupem do školy a do práce slouží k rozcvičení těla. Odpoledne se má věnovat cirkusovým technikám v domácích podmínkách.
  • Talk Show: živá talkshow inspirovaná programem Vosto5 - Kupé v lese.
  • Film Naživo: inscenace a koncerty zasazené do živého světa, které původní inscenaci vytváří nový kontext natáčené filmovým štábem v jediném záběru, kamera vstupuje do intimního prostoru umělců nebo se naopak zaměří na svět kolem nich. Uvidíte: koncert Lenky Dusilové, koncert Báry Polákové, koncert pro Amerikánku, Roots, Amerikánka, koncert České filharmonie, Zkoleduj se, atd.
  • Divadlo Naživo: formát kinematografického sdílení divadelní zkušenosti. Divadelní představení je natáčené kamerou z ruky, v těsné blízkosti herců, tam, kam se divák v divadle nikdy nedostane - divadlo jako film. Mikroskopická studie herectví. 
  • Late Night Show: kabaret, burlesque, hudba, tanec, magie.
  • NoD Academy: série živě streamovaných přednášek předních českých odborníků pro žáky a studenty. Ve spolupráci s Divadlem NoD a Národním pedagogický institutem ČR.

Televize Naživo vysílá pod záštitou ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Výroba filmů Naživo, které jsou jedny z formátů prezentovaných televizí Naživo, byla realizována za podpory Nadace PPF a O2.

Všechny formáty sledované v odložené sledovanosti prostřednictvím placeného archivu budou k dispozici ve formátu multi kamera. Tato aplikace divákům umožní prostřihávat autorský kontinuální záběr s pohledy dalších kamer. 

V případě divadla půjde o mikrokamery instalované v kostýmech herců. Divák tak bude moci prožít akrobacii z pohledu performera nebo s hercem během představení odejít do šatny a čekat na další výstup. To vše při kontinuálním poslechu zvuku představení na jevišti. 

V případě koncertů půjde o kamery snímající jednotlivé hudebníky. Divák tak bude moci koncert sledovat pouze skrze zvoleného hudebníka hrající na specifický nástroj a studovat jeho hru.

Za projektem stojí Rosťa Novák ml., Viktor Tauš a Štěpán Kubišta.

-mav-