ČRo uvádí projekt Digitální spisovatel, povídky vytvořila AI

pondělí, 14. prosince 2020, 10:25 Aktuality, Rádio MediaGuru

V mobilní aplikaci a na webu mujRozhlas.cz je možné nově poslechnout sérii povídek napsaných umělou inteligencí.

Zdroj: Český rozhlas

Zdroj: Český rozhlas

V mobilní aplikaci a na webu mujRozhlas.cz je možné nově poslechnout sérii povídek napsaných umělou inteligencí (AI). Projekt Digitální spisovatel nabízí pět povídek – sci-fi, horor, milostný příběh, detektivku a historický román. Texty vygenerované pomocí jazykových modulů GPT 2 a GPT 3 načetli čeští herci.

„Ke generování povídek používáme obrovské neuronové sítě založené na architektuře transformátorů. Fungují podobně, jako když se chytrá klávesnice ve vašem mobilním telefonu snaží předpovídat další slovo, které napíšete. Jen jsou nesrovnatelně větší a uzpůsobené generování povídek prakticky jakéhokoliv žánru,“ uvedl odborník na umělou inteligenci Jan Tyl.

Povídky vznikly i díky práci filosofky a pedagožky Dity Malečkové. „Neuronová síť je pro mě průzkumníkem v prostoru jazyka; nástrojem, díky kterému zkoumáme nejen možnosti literatury budoucnosti, ale také fungování způsobu, jakým my lidé hledáme smysl informací, jak spřádáme příběhy z cloudů informací,“ vysvětlila Malečková.

Svůj hlas propůjčili povídkám Digitálního spisovatele čeští herci Matěj Hádek, Tereza Hofová, Jan Cina, Petra Bučková a Filip Kaňkovský.

-mav-