Luxus v pandemii: Spolupráce s Alibabou i video butiky

pátek, 4. prosince 2020, 11:45 Marketing, Retail MediaGuru

Během pandemie vzrostl mnohonásobně online prodej luxusních značek. V dubnu dokonce meziročně o 209 %.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Luxusní značky v době pandemie urychlily svou digitalizaci. Během první poloviny letošního roku vzrostl mnohonásobně jejich online prodej. V dubnu se zvýšil o 209 % ve srovnání se stejným obdobím loni. Mnoho firem začalo proto do digitalizace více investovat. Velký propad naopak hlásí prodejci duty-free zboží, zejména na letištích. Vyplývá to z globální studie o luxusních značkách společnosti Deloitte. 

„Byznys s luxusním zbožím se transformoval, pandemie akcelerovala ve firmách změny a přechod na digitální kanály. Například Prada začala spolupracovat s čínským internetovým gigantem Alibaba a nabízet své zboží na jeho webovém portálu Tmall. Dolce & Gabbana zase vytvořila pro své zákazníky vlastní video butiky. Tyto inovace pomáhají společnostem snižovat dopady aktuálních restrikcí, uzavření prodejen a důsledky minimálního turistického ruchu v letošním roce,“ říká Gabriela Jindřišková, ředitelka v oddělení auditu Deloitte.

Více udržitelnosti a zelených technologií

Luxusní značky se více než kdy jindy snaží vytvořit se spotřebiteli pevnější vazbu a reagují na aktuální společenské trendy. Akcentují proto ve svých kolekcích stále více téma udržitelnosti a investují do „zelených“ technologií. 

„Pro spotřebitele je více než kdy jindy důležitá udržitelnost a ekologická zodpovědnost firem. Pro mileniály a generaci Z, kteří by měli v roce 2025 tvořit až polovinu zákazníků luxusních domů, jsou životní prostředí, recyklované materiály a minimální uhlíková stopa důležitá kritéria při nakupování a klíčoví hráči odvětví luxusního zboží tento aspekt vůbec nepodceňují,“ dodává Gabriela Jindřišková.

Růst zpomalil, LVMH dominuje ve světě i u nás

Sto největších společností s luxusním zbožím utržilo ve fiskálním roce 2019 celkově 281 miliard dolarů, což představuje nárůst o 8,5 % v porovnání s předchozím rokem. Růst tržeb ale zpomalil. V roce 2018 totiž dosáhl 10,8 %. Dvouciferně rostly loni tržby jen u poloviny ze sta největších společností, přičemž nejlepší výsledek si připsala kolébka módy Francie, kde tržby luxusních značek vzrostly o více než 15 %.

V globálním žebříčku výrobců luxusního zboží za rok 2019 stále kraluje skupina LVMH, jež utržila přes 37 miliard dolarů. O jednu příčku si v žebříčku top deseti společností polepšily skupiny L'Oréal, Chow Tai Fook Jewelry Group Limited a PVH Corp. Pokles tržeb v první desítce zaznamenala pouze skupina Swatch Group. Již třetím rokem zůstávají společnosti na prvních deseti příčkách stejné a jejich procentuální podíl na celkových tržbách je zásadní. Letos dokonce poprvé překročil 50 % celkového zisku. 

I když nejvyšší tržby zaznamenaly loni sektory smíšeného luxusního zboží a šperků a hodinek, největší zastoupení má odvětví oděvů a obuvi. Řadí se do něj více než třetina ze sta firem umístěných v žebříčku. Průměrná hodnota firmy ze sta největších společností s luxusem je aktuálně 2,81 miliard dolarů. Ve Francii, kde sídlí devět z nich, je ale průměrná hodnota společnosti téměř 9 miliard dolarů.

„I v Čechách má nejsilnější zastoupení světový lídr skupina LVMH. Značka Louis Vuitton byla i v roce 2019 nejúspěšnější a ve vlajkové prodejně v Pařížské ulici dosáhla 16% meziročního růstu. Tím její obrat v roce 2019 přesáhl magickou miliardu korun. Obdobně zajímavý růst poptávky zaznamenaly minulý rok i ostatní značky, které mají své butiky v srdci luxusních nákupů v Pařížské ulici, jako Christian Dior, Rimowa, Cartier, Prada i Jimmy Choo,“ zmiňuje Gabriela Jindřišková. 

Top 10 luxusních společností podle tržeb

Pořadí

Název společnosti

Výběr značek

Země

Tržby FY2019
(mld. USD)

1

LVMH MoëtHennessy-

Louis Vuitton SE

Louis Vuitton, Fendi, Bulgari, Loro Piana, Emilio Pucci, Acqua di Parma, Loewe, Marc Jacobs, TAG Heuer, Benefit Cosmetics

Francie

37,5

2

Kering SA

Gucci, Bottega Veneta, Saint Laurent, Balenciaga, Brioni, Sergio Rossi, Pomellato, Girard-Perregaux, Ulysse Nardin

Francie

17,8

3

The Estée Lauder

Estée Lauder, Bobbi Brown, La Mer, Jo Malone London, Aveda

USA

14,9

4

Compagnie Financière

Richemont SA

Cartier, Van Cleef & Arpels, Montblanc, Jaeger-LeCoultre, Vacheron Constantin, IWC, Piaget, Chloé, Officine Panerai

Švýcarsko

13,8

5

L'Oréal Luxe

Lancôme, Kiehl’s, Urban Decay, Biotherm, IT Cosmetics,

Francie

12,3

6

Chanel Limited

Chanel

Velká Británie

12,27

7

Luxottica Group SpA

Ray-Ban, Oakley, Vogue Eyewear, Persol, Oliver Peoples

Itálie

10,6

8

Chow Tai Fook Jewellery Group Limited

Chow Tai Fook, Chow Tai Fook T Mark, Hearts on Fire, Monologue, Soinlove

Čína/

Hongkong

8,4

9

PVH Corp.

Calvin Klein, Tommy Hilfiger

USA

8,1

10

The Swatch Group Ltd.

Omega, Longines, Breguet, Harry Winston, Rado, Blaincpain

Švýcarsko

8,0

-stk-