Zahájil Infomore.cz, analyzuje dezinformace o covidu v médiích

pondělí, 21. prosince 2020, 10:30 Aktuality, Internet & Mobil MediaGuru

Fakulta sociálních věd UK, Lékařská fakulta MU v Brně a společnost Newton Media spustily společný web s názvem Infomore.cz.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Fakulta sociálních věd UK, Lékařská fakulta MU v Brně a společnost Newton Media spustily společný web s názvem Infomore.cz. Jeho cílem je snížit míru infodemie, tedy nadměrného šíření zavádějících informací k určitému problému. Vztahovat se bude nejen k současné pandemii viru covid-19, ale také k dalším budoucím epidemiím, a to za pomoci identifikace vybraných forem zkreslování informací v médiích (např. neadekvátní práce novinářů s daty, neadekvátní volba referenčních příkladů a srovnání, nedostatečná znalost lékařské terminologie apod.).

„Následující týdny a měsíce hodláme věnovat rozboru mediálního pokrytí pandemie, poukazovat na dobrou i špatnou praxi medializace. Naší ambicí je rovněž na základě dosavadních zkušeností stanovit dobrou žurnalistickou praxi pro pokrytí budoucích zdravotních krizí,“ komentoval nový web hlavní řešitel projektu Václav Moravec.

Web Infomore.cz je primárně určen pro média, datové analytiky, odbornou veřejnost a další uživatelé, kteří se aktivně zaobírají problematikou pandemie covid-19. 

„Paralelně s epidemií nového typu koronaviru jsme také bombardováni epidemií názorů, informací a dezinformací. Projekt se snaží tuto infodemii potlačit a umožnit lepší orientaci v džungli pojmů, které nám ještě nedávno byly zcela cizí,“ dodal majitel Newton Media Petr Herian

Odborná veřejnost má na webu nalézt edukační animace, přehledové wordcloudy, komplexní analýzy, příklady dobré i špatné praxe z České republiky i ze zahraničí, rozbory nejčastějších dezinformačních narativů, slovník základních pojmů spojených s pandemií covid-19 a animace, které by měly problematiku infodemie popularizovat širší veřejnosti.

Newton Media poskytne za pomoci nástrojů umělé inteligence analýzy klasických a sociálních médií. Jejich cílem je detekovat nesrovnalosti, manipulace, klamavé, poplašné či zkreslené informace – zmapovat jejich šíření českým mediálním prostorem a dopad na veřejnost. Projekt byl podpořen Technologickou agenturou České republiky

-mav-