Videoportál Seznamu láká tvůrce, není ale „českým YouTube“

úterý, 2. února 2021, 13:10 Internet & Mobil Martina Vojtěchovská

Naším cílem je, aby byl videoportál Televizeseznam.cz dalším přirozeným distribučním kanálem pro video, říká ředitel Business Development Seznam.cz Igor Kalaš.

Igor Kalaš, zdroj: Seznam.cz

Igor Kalaš, zdroj: Seznam.cz

Před necelými dvěma lety spustila internetová společnost Seznam.cz svůj videoportál Televizeseznam.cz, na který koncentrovala veškerou svou videoprodukci z různých obsahových zdrojů. O tom, jaká je aktuální pozice a směřování tohoto videoportálu, jsme mluvili s Igorem Kalašem, ředitelem Business Developmentu Seznam.cz.

Letos na jaře uplynou dva roky od spuštění videoportálu Televizeseznam.cz, kde jsou publikována i videa z produkce Streamu. Jak tyto necelé dva roky hodnotíte?

Základní myšlenkou videoportálu Televizeseznam.cz bylo soustředit veškerou naši videoprodukci na jedno místo. Vycházeli jsme z toho, že například ne všichni uživatelé webu Novinky.cz jsou zároveň návštěvníky webu Proženy.cz. A pokud se zajímají o videoobsah, tak mohou o některá videa přijít. Sledovali jsme tak koncentraci nabídky pro uživatele a zároveň také technologické využití. Silným rozšířením videoobsahu v rámci jednoho videoportálu se významně rozšířily možnosti doporučovaných videí, což umožnilo nabídnout uživatelům co nejvíc relevantní videa z celé šíře, kterou na Seznamu máme.

Videa Seznamu ale nejsou jediná, která na videoportálu jsou. Začali jste přibírat i videa od autorů, kteří nejsou spojeni se Seznamem nebo s ním nespolupracují. Proč?

Už při spuštění Televizeseznam.cz jsme věděli, že budeme chtít na videoportálu dát prostor i partnerům. Je to podobný model, jaký používáme na domovské stránce Seznam.cz, kde nabízíme další články z českého internetu. Zde mají prostor i texty, které nepocházejí ze Seznamu. Stejné je to na videoportálu. Prostor pro partnerská videa jsme otevřeli hned při spuštění videoportálu Televizeseznam.cz. Partneři zde publikují svá videa a my jim pomáháme s monetizací. Naším cílem je, aby byl videoportál dalším přirozeným distribučním kanálem pro video, podobně jako je využíván YouTube.

Jak velkou část tvoří v celkové nabídce videoportálu partnerská videa?

Když srovnáme celkový odsledovaný čas videí, která na videoportálu máme, tak na partnerská videa připadá třetina z tohoto času. Naším záměrem rozhodně je partnerský obsah dále rozšiřovat. Čím víc zapojených tvůrců bude na videportálu, tím lepší divácký zážitek uživatelé dostanou.

Na partnerský obsah připadá třetina z celkového času odsledovaných videí. Partnerský obsah chceme dále rozvíjet.

Kdo se může stát vaším partnerem videoobsahu?

Jsou v zásadě dvě možnosti. Buď partnera oslovíme s nabídkou spolupráce, nebo se sám přihlásí. V druhém případě ale musí splnit kvalitativní podmínky, které v Seznamu máme. Například videa, která pracují s nepřiznaným product placementem, nepovolujeme. Partneři dostávají provizi z odtočené reklamy a monetizace funguje podobně jako na domovské stránce Seznamu. Redakce videoportálu navíc může partnerům pomoct, pokud potřebují poradit s nahráváním videa nebo nastavením, poskytuje i zpětnou vazbu na základě analytických dat.

Mezi našimi partnery jsou kromě mediálních domů nebo semi-profesionálních tvůrců videoobsahu také veřejné instituce, např. Český hydrometeorologický ústav nebo některé české zoologické zahrady. A v neposlední řadě oslovujeme také TV produkce. Naším partnerem se klidně může stát i Česká televize, TV Prima či Nova.

Jednáte s nimi o této možnosti?

Vedeme průběžné debaty a bavíme se o možné spolupráci. Je nám jasné, že televize mají své plány s videem, ale znovu opakuji, že my jim nabízíme další distribuční kanál, díky kterému by mohly svůj videoobsah šířit.

Podle dat NetMonitoru dosáhla loni průměrná měsíční návštěvnost videoportálu Televizeseznam.cz 3,3 mil. RU. Jak návštěvnost hodnotíte a nakolik je pro vás podstatná?

Zrovna počet reálných uživatelů pro nás tak podstatný není. Sledujeme především celkový čas, který uživatelé sledováním videí stráví. Loni se tato doba meziročně zvýšila o 23 %. Vedle toho je podstatný i počet přehrání videí. Ten loni dosáhl asi 300 milionů a meziročně se zvýšil o sto procent. Zvýšení obsahové nabídky se tak jasně odrazilo jak v delší době strávené sledováním videí, tak i v počtu přehrání videí.

Čas věnovaný sledování videí Televizeseznam.cz

Zdroj: Seznam.cz, hodnoty se zobrazí najetím na sloupec

Obsah videoportálu je vedle webu dostupný i přes chytré televizory a mobilní aplikace. Kolik obsahu odsledují diváci na „velké“ televizní obrazovce?

Televizní aplikace jako zdroj sledování videoobsahu Televizeseznam.cz zajímavě rostou, v současné době tvoří do deseti procent z celkového počtu přehraných videí. Do této skupiny řadíme i HbbTV aplikaci, která roste úměrně s tím, jak se zvyšuje sledovanost lineární televize. Přístup z mobilních aplikací pro Android a iOS se také zvyšuje, přesto ale lidi víc využívají mobilní verzi videoportálu než aplikaci.

Čemu přisuzujete meziroční významný nárůst počtu přehraných videí?

Řekl bych, že jde o souhru dvou faktorů. Za prvé dochází k neustálému vývoji produktu, takže návštěvnost se zvyšuje přirozeně s tím, jak se videoportál rozvíjí. Druhým vlivem je loňský růst zpravodajského, edukativního i zábavného obsahu v souvislosti s pandemií. Zvýšený zájem o tento obsah se odrazil i v růstu konzumace videa.

Lze říci, jaké pořady jsou nejsledovanější?

Žebříček ani sledovanost jednotlivých pořadů nezveřejňujeme. Obecně mohu říct, že výborně fungují pořady z produkce Streamu, ať už A Dost! nebo Jak nás vidí svět, dále také rozhovorové formáty. V roce 2020 si uživatelé spustili přes 130 tisíc epizod. Pro nás je důležitý především archiv videoportálu, kde je momentálně více než 600 pořadů a stovky tisíc videí. Šíře archivu je klíčem k úspěchu. Napomáhá tomu, aby se lidé na portál dostali.

Videa nabízíte na různých svých webech jako Seznam Zprávy, Novinky, Garáž, zvýšili jste i počet videí na home page a pak ještě tato videa dáváte na videoportál Televizeseznam.cz. Nedochází ke kanibalizaci uživatelů těchto videí?

Pocitová odpověď je, že se nekanibalizují. Nemohu to ale zcela porovnat na datech, která vycházejí ze stejné základny. Například web Seznam Zprávy měl zpočátku velkou video nabídku, ta se ale postupně měnila. Na webech Garáž.cz nebo Proženy.cz převažují články.

Na těch videích, která se zobrazují na home page i na videoportálu, vidíme stabilní vývoj počtu přehrání, z čehož soudím, že ke kanibalizaci nedochází. Videportál Televizeseznam.cz je dalším distribučním kanálem s vlastní návštěvností a s cílem oslovit ke sledování obsahu nové uživatele.

V archivu videoportálu je momentálně více než 600 pořadů a stovky tisíc videí. Šíře archivu je klíčem k úspěchu.

Zmínili jsme televizní aplikace. S kterými výrobci máte uzavřenou dohodu?

Jsme domluveni se všemi hlavními hráči. Máme dvě aplikace pro Samsung i LG, dále pro Android TV, Apple TV, Hisense a samozřejmě HbbTV.

Co plánujete v letošním roce?

Zaměřit se chceme právě na vylepšování uživatelského zážitku v chytrých televizích, kde přijdeme v průběhu roku s inovacemi. Připravujeme také změny na desktopové verzi videoportálu, věnovat se budeme i vylepšení doporučovacího systému videí uživatelům a dalším technickým úpravám. Z pohledu obsahu chceme výrazně rozšiřovat mimo jiné dětský obsah.

Několikrát jste zmínil, že je vaším cílem, aby o vás tvůrci uvažovali jako o další distribuční cestě. Chcete být jako český YouTube?

Ne, to opravdu nechceme a ani nemůžeme. Na YouTube si každý nahrává téměř cokoliv, my si videotvůrce vybíráme sami, jednak proto, aby byla zaručena kvalita videí a aby nám to dávalo obsahově smysl.

Igor Kalaš

Ředitelem business developmentu Seznam.cz je od března 2020, předtím působil téměř 3,5 roku na pozici obsahového ředitele. V rámci své pozice zodpovídá za rozvoj videoportálu Televizeseznam.cz a rovněž i distribuci nebo rozvoj mobilních aplikací. Do Seznamu nastoupil před šesti lety na pozici senior business development manager. Před příchodem do Seznamu byl jednatelem Kupi.cz, na Slovensku také od roku 2012 vedl téměř rok z pozice CEO společnost Centrum Holdings.