Wolde: Vítězí totální video, největší podíl má živá TV

úterý, 19. ledna 2021, 07:35 TV, Internet & Mobil MediaGuru

Neexistuje rozdělení na online video a video v klasické televizi, platformy se navzájem podporují a dnes vítězí tzv. totální video, říká Štěpán Wolde.

Štěpán Wolde, zdroj: AKTV

Štěpán Wolde, zdroj: AKTV

Živé televizní sledování je v Česku v obecné populaci starší 4 let stále nejsilnějším zdrojem konzumace videoobsahu. Jeho podíl na sledování všech videí (tedy i například videoobsahu na nosičích) představuje více než 43 %. Pokud by se k živému sledování přičetlo i sledování televizního obsahu z archivu a živé sledování televizního obsahu na internetu, tvoří souhrnný podíl „televizního obsahu" téměř 62 % konzumace videoobsahu. Jiný videoobsah přes internet sleduje téměř 29 % populace starší 4 let. Ukazují to data výzkumu ATO-Nielsen Admosphere. Tématu konzumace videoobsahu se na loňské konferenci Czech Internet Forum věnoval Štěpán Wolde, ředitel hudební televizní skupiny Óčko.

U mladých českých diváků ve věku 16-34 let se sledovanost videoobsahu odlišuje, nejvyšší podíl sledovaných videí tvoří internetová videa (45 %). Pokud ale mladí lidé začnou zakládat rodiny, jejich vzorec chování se mění a stejně tak se mění s tím, jak stárnou. V případě lidí ve věku 25-34 let s dětmi jsou už opět patrné preference směrem k sledování živého TV vysílání a úměrně tomu klesá sledovanost jiného videoobsahu přes internet.

Podíl sledovanosti videoobsahu v divácké skupině všichni 4+ a v kategorii 16-34 let, zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, KV červen-červenec 2020. N=5728

Podíl sledovanosti videoobsahu v divácké skupině všichni 4+ a v kategorii 16-34 let, zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, KV červen-červenec 2020. N=5728

Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, KV červen-červenec 2020. N=5728

Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, KV červen-červenec 2020. N=5728

Pod pojmem videoobsah se podle Woldeho dnes skrývá řada věcí. Zdaleka to nejsou jen videa na YouTube a Facebooku, ale lze do něj zahrnout i obsah v živém televizním vysílání (tzv. lineární vysílání), ve zpětném zhlédnutí, na platformách televizních provozovatelů i nezávislých hráčů typu Netflix nebo AppleTV+. V neposlední řadě pod pojem patří i online videa internetových médií, například DVTV, ale i různých klientů, např. Red Bull.

Byť se v současné době hodně skloňují názvy streamovacích služeb, jako je Netflix, HBO Max nebo AppleTV+, nejedná se o dominantní hráče na poli videoobsahu. Ukazují to i data z britského trhu, kde má z pohledu denní konzumace videoobsahu největší podíl živé televizní vysílání (49,5 %). To navíc zůstává nejsilnější platformou pro reklamní oslovení. Z dat britské BARB vyplývá, že zásah reklamním video vysíláním je v širší populaci z 83 % dosahován přes živé televizní sledování. V divácké skupině mladých Britů ve věku 16-34 let tvoří podíl živého TV sledování 66 % celkového reklamního zásahu, které připadá na video.  

Britská data také ukazují, že zatímco živé televizní sledování lidé nejvíce sledují na televizoru, služby jako Netflix tak konzumuje jen 74,2 % lidí. Zbytek k tomu volí notebook (12,1 %), tablet (7,1 %) nebo chytrý telefon (6,5 %), na kterém nejvíce sledují i videa na YouTube (35,5 %) a další online videa (46,7 %). V Česku mnohem více konzumují lidé internetová videa na notebooku než na mobilu. Živá televizní sledovanost je dominantně sledovaná přes televizní obrazovku.

Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, LSS 2019

Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, LSS 2019

Během jarní vlny pandemie se sice zvýšil zájem o VOD služby, zároveň ale stoupla sledovanost i klasické televize. „Neexistuje rozdělení na online video a video v klasické televizi, platformy se navzájem podporují a vítězí dnes tzv. totální video,“ říká Štěpán Wolde s tím, že právě propojení jednotlivých platforem pomáhá i k nárůstu sledovanosti TV Óčko, konkrétně nedávno zařazené reality show Naked Attraction. „Vidíme, že díky silné kampani na Facebooku, kde mohou lidé ochutnávat obsah a komentovat ho, k nám na televizi přivádí nové diváky. Obsah tak nelze rozdělovat, navzájem si mohou jednotlivé platformy pomáhat,“ uvedl.

-stk-