Ceny české filmové kritiky vyhrála Krajina ve stínu

neděle, 7. února 2021, 08:15 Aktuality, TV MediaGuru

Filmem roku 2020 se stalo historické drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Ocenění se dočkalo i dalších sedm děl.

Krajina ve stínu, zdroj: Sdružení českých filmových kritiků

Krajina ve stínu, zdroj: Sdružení českých filmových kritiků

Sdružení českých filmových kritiků v sobotu 6. 2. v pražském Divadle Archa v přímém přenosu České televize předalo své výroční ceny. Filmem roku 2020 se stalo historické drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Ocenění se dočkalo i dalších 7 děl.

Nejlepší film Krajina ve stínu, černobílé drama z vesnice v pohraničním Vitorazsku, natočil režisér Bohdan Sláma a producenti Martin Růžička a Jindřich Motýl. Kromě úspěchu v hlavní kategorii Krajina ve stínu vynesla i ocenění pro nejlepší herečku Magdaléně Borové. Ta ztvárnila ve filmu inspirovaném skutečnými osudy Marii Veberovou, Češku smýkanou tragédiemi sudetských dějin.

Šarlatán, nový film Agnieszky Holland o přírodním léčiteli Janu Mikoláškovi, obdržel cenu za režii a díky Ivanu Trojanovi také za nejlepší mužský herecký výkon.

Modeláře, film Petra Zelenky popisující řadu současných politicko-společenských problémů, ocenili filmoví novináři za scénář.

Nejlepším dokumentem se stal nejnavštěvovanější snímek loňského roku V síti, počin Barbory Chalupové a Víta Klusáka, odkrývající praktiky online sexuálních predátorů.

Cena innogy pro objev roku připadla Jindřichu Andršovi, režisérovi dokumentárního filmu Nová šichta o horníkovi, který po zavření dolu hledá nové životní uplatnění.

Experimentální dokument FREM, natočený v Antarktidě, vyzdvihla kategorie Audiovizuální počin. Režisérka Viera Čákanyová a její spolupracovník Tomáš Klein byli oceněni za kameru.

Ceny české filmové kritiky v reakci na rozkvět domácí krátkometrážní tvorby v posledních letech také zřídily zvláštní cenu pro krátký film. Vůbec prvním oceněným se v této kategorii stal snímek Anatomie českého odpoledne od Adama Martince, hraný portrét české společnosti z letního koupaliště. Z ocenění v kategorii Mimo kino se radovali tvůrci krimi série České televize Zrádci.

Slavnostní večer Cen české filmové kritiky proběhl bez publika a za přísných koronavirových opatření v Divadle Archa, v přímém přenosu na ČT art ho moderovali Světlana Witowská a Ondřej Cihlář.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení českých filmových kritiků za podpory hlavních partnerů, kterými jsou innogy, Česká televize, Státní fond kinematografie a Ministerstvo kultury. Dalšími partnery cen jsou Divadlo Archa, Champagneria a mowshe


Vítězové Cen české filmové kritiky za rok 2020

  • Nejlepší film: Krajina ve stínu – producenti Martin Růžička, Jindřich Motýl
  • Nejlepší dokument: V síti – Barbora Chalupová, Vít Klusák
  • Nejlepší režie: Šarlatán – Agnieszka Holland
  • Nejlepší scénář: Modelář – Petr Zelenka
  • Nejlepší herečka: Krajina ve stínu – Magdaléna Borová
  • Nejlepší herec: Šarlatán – Ivan Trojan
  • Audiovizuální počin: FREM, kamera – Tomáš Klein, Viera Čákanyová
  • Cena innogy pro objev roku: Jindřich Andrš – Nová šichta
  • Mimo kino: Zrádci – Viktor Tauš, Matěj Chlupáček, Miro Šifra
  • Nejlepší krátký film: Anatomie českého odpoledne – Adam Martinec

-mav-