Investice státu do komunikace loni klesly na 1,56 mld. Kč

čtvrtek, 18. února 2021, 11:15 Aktuality, Reklama MediaGuru

Stát do marketingové komunikace loni investoval meziročně o čtvrtinu méně, podle odborníků byl v krizi zapotřebí pravý opak.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Hodnota zadaných veřejných zakázek z oblasti marketingové komunikace v loňském roce dosáhla celkem 1,564 miliardy korun. Je to o 558 milionů korun méně než v roce 2019 (-26 %). Vyplývá to z každoročního výzkumu Asociace komunikačních agentur (AKA) a Asociace public relations (APRA). Počet zakázek se meziročně mírně navýšil, a to ze 702 na 723.  Z oznámených zakázek došlo ke zrušení každé deváté, což je o 2,5 % méně než předloni. 

„Loňská pololetí se od sebe výrazně liší co do počtu těchto zakázek. Během prvního pololetí evidujeme 436 zakázek, ve druhém pouze 287. Máme obavy, že stát se vydal cestou omezování marketingových investic, což je přesný opak toho, co by měl v době této mimořádné krize činit,“ sdělila Lucie Češpivová z Asociace komunikačních agentur (AKA).

Objem zadaných veřejných zakázek v České republice tak dosahuje podílu 1,25 % z celkových investic v reklamě (odhad za r. 2020 je 120 mld. Kč). V ostatních evropských zemích přitom v průměru činí zhruba 15 až 20 %. „V porovnání s celkovým objemem trhu jsou investice do marketingové komunikace ve veřejných zakázkách skutečně marginální. Pro soukromý sektor představuje marketingová komunikace jeden z hnacích motorů ekonomiky, protože posiluje spotřebu. Veřejný sektor by ji měl zase vnímat jako povinnou součást své práce v oblasti kvalitního poskytování informací směrem k občanům a také jako investici ve smyslu budování důvěry občanů ve fungování státu,“ dodala Češpivová.

Zdroj: AKA, APRA, Nielsen Admosphere

Zdroj: AKA, APRA, Nielsen Admosphere

Asociace komunikačních agentur spolu s Asociací public relations proto dlouhodobě vyzývají stát, aby začal více spolupracovat s profesionálními dodavateli služeb marketingové komunikace. „V době krize, kdy vláda, ministerstva a samosprávy potřebovaly vysvětlovat občanům řadu opatření, je těžko pochopitelné, že ve druhém pololetí zadal stát pouze dvě zakázky v oblasti práce s veřejností, a to v celkové hodnotě 96 tisíc korun,“ upozorňuje Michal Vlasák z Asociace public relations.

Mezi oznámenými zakázkami, tedy těmi, kde státní správa teprve zveřejní daný úmysl, došlo v roce 2020 ke zrušení 9,3 % procenta vypsaných zakázek. To je méně než předloni, kdy podíl zrušených zakázek na celkovém počtu vypsaných dosáhl 11,8 %. V tomto směru zůstává zachován dosavadní pozitivní trend, který je jedním z cílů poradenství poskytovaného profesními organizacemi. Veřejné zakázky se týkají například tvorby reklamních materiálů, webových stránek, reklamních a marketingových služeb, ale i organizace různých akcí, jako jsou výstavy, veletrhy nebo kongresy.

AKA: Reklamní investice loni neklesaly, trh se ale zvedá jen mírně

čtvrtek 11. února 2021

-mav-