O očkování Češi čerpají informace především z televize

pátek, 5. února 2021, 12:45 Aktuality, Výzkum MediaGuru

Lidé mají o očkování dostatek informací. Čerpají je hlavně z televize a zpravodajských serverů.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Informací o očkování proti nemoci covid-19 mají Češi podle výzkumu National Pandemic Alarm dostatek. Uvádí to tři pětiny obyvatel (58 %). Čerpají  je především z televize a zpravodajských serverů. 

Dostatečně informovaní se cítí zejména respondenti nad 55 let, kteří jsou zároveň rizikovou skupinou pro onemocnění koronavirem. Je tedy pravděpodobné, že právě oni se informují o očkování nejvíce. Naopak nedostatečně informovaná se cítí zhruba třetina Čechů (32 %), mezi nimi jsou převážně respondenti do 34 let. Stranou potom stojí desetina respondentů, která téma očkování proti covid-19 neřeší a informace nevyhledává. 

Češi čerpají nejvíce informací o tématu očkování hlavně z televize (62 %). Vyslovili se tak spíše starší respondenti ve věku 55 a více let, také respondenti se základním vzděláním. K televizi jakožto informačnímu zdroji o možnostech vakcinace obracejí spíše muži než ženy.

Zdroj: National Pandemic Alarm

Zdroj: National Pandemic Alarm

Jako další často sledované zdroje označili Češi zpravodajské servery (43 %), u kterých hledají informace o očkování zhruba dvě pětiny respondentů, případně sociální sítě (34 %). Ke zpravodajským serverům se častěji obracejí opět více muži než ženy, také vysokoškoláci a lidé z velkých měst (100 000 a více obyvatel). Na sociálních sítích hledají informace o vakcinaci spíše nejmladší dotazovaní ve věku 15–24 let, o něco více ženy než muži a lidé se základním vzděláním.

Čtvrtina Čechů čerpá informace na oficiálních stránkách ministerstva (27 %), mezi nimi jsou spíše mladí lidé ve věku 15–24 let, a také vysokoškoláci; podobný počet lidí se pak pro informace ohledně očkování obrací na svou rodinu a informují se u svých nejbližších (25 %). U svých rodinných příslušníků se informují spíše ženy a lidé do 34 let. O něco méně dotazovaných získává informace z rádia (23 %), posluchači, kteří v rádiu tyto informace hledají, jsou převážně muži. 

Mezi méně navštěvované informační zdroje patří profily konkrétních osobností (vědci, odborníci, politici, influenceři atd.) na sociálních sítích (21 %), kdy tímto směrem směřují více ženy a nejmladší věková kategorie respondentů 15–24 let. Srovnatelný počet lidí se na informace ptá svých známých a kamarádů (20 %), svého lékaře (20 %) nebo se uchylují k novinám a časopisům (19 %). 

Zdroj: National Pandemic Alarm

Zdroj: National Pandemic Alarm

„Pouze každý desátý respondent uvedl, že se informuje od kolegů či nadřízených, nebo z reklamní kampaně. To může ale souviset s tím, že žádná oficiální kampaň státu k vakcinaci prozatím není a je teprve plánovaná,“ říká Jan Tuček, jednatel Českého národního panelu a ředitel Stem/Mark. 

-stk-